Telefon kayıtları delil olarak kullanılabilir mi?

Boşanmak isteyen taraflar telefon kayıtlarını delil olarak sunabilir mi? Telefon kayıtları kaç yıl süreyle operatörler tarafından tutulmak zorundadır? Mesaj ve telefon konuşmalarının içeriğini bilen bir kişi mahkemede tanık olarak dinlenebilir mi?

Telefon kayıtları delil olarak kullanılabilir mi?
banner38

Günümüzde sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri olan boşanmada taraflar kendi lehine olacak delilleri sunarken Aile Mahkemesine başvuran ya da başvuracak kişilerin telefonlarındaki kayıtların da delil olup olmayacağı kamuoyunun gündeminde olan bir konu. Söz konusu telefon kayıtlarının operatörler tarafından 5 yıl süreyle tutulmak zorunda olduğunu belirten Avukat Ömer Sinikan, ancak boşanmaya sunulan kayıtların yalnızca süre, tarih ve saat gibi bilgiler içerdiğini kaydetti.

Konuya ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından paylaşan Avukat Ömer Sinikan, “Boşanma davasında telefon kayıtları talep edilebilmektedir. Ancak bu kayıtlar telefon görüşmelerinin içeriğini oluşturmayacaktır. Boşanmada telefon kayıtları süre, tarih, saat gibi bilgilerden ibaret olacaktır. Bu anlamda operatörler 5 yıl süreyle telefonların kayıtlarını tutmakla yükümlüdür. Her ne kadar bireysel talepler doğrultusunda telefon kayıtları paylaşılmasa da mahkeme kararı ile delil olarak sunulması söz konusu olabilecektir. Ancak operatörler bu kayıtların içeriğini değil ancak dökümlerini paylaşabilir. Bununla birlikte boşanma davalarında görevli Aile Mahkemesinin de telefon kayıtlarını ve mesajların içeriğini talep etme yetkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla boşanma davasında mesaj dökümleri ve telefon kayıtları yalnızca hangi tarihte, ne kadar süre ve sıklıkla konuşulduğunu ortaya çıkaracaktır. Fakat kişi delil olarak bu konuşmaların yapıldığı sırada hazır bulunan kimselerin tanık olarak dinlenmesini isteme hakkına sahiptir. Mesaj ve telefon konuşmalarının içeriğini bilen bir kimse tanık olarak dinlenebilecektir” ifadelerini kullandı.

AJANS URFA

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15