Şanlıurfa’da 10 bin kişiye aşure dağıtılacak!

Şanlıurfa’nın Kısas kırsal mahallesinde bu yıl 13. kez düzenlenecek olan aşure etkinliği, Pazar günü yapılacak. Semah gösterisinin yanı sıra çok sayıda halk ozanının sahne alacağı etkinlikte 10 bin kişiye aşure dağıtılacak.

Şanlıurfa’da 10 bin kişiye aşure dağıtılacak!
banner53

Kısas Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından düzenlenecek olan Kısas Geleneksel 13. Aşure etkinliği, Pazar günü yapılacak. Sabah saat 10.30’da başlayıp saat 16.00’ya kadar sürecek olan aşure etkinliğine Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye, Eyyübiye, Karaköprü kaymakamları Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü belediye başkanlarının yanı sıra kalabalık davetli topluluğunun katılması bekleniyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda renkli görüntülere sahne olması beklenen Kısas Geleneksel 13. Aşure etkinliğinde onlarca kazanda hazırlanan aşureler davetlilere ikram edilecek. Kısaslı akademisyen Harran Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından etkinlik semah gösterisi ve müzik ile devam edecek.

Aşure etkinliğinde halk ozanları Tuncay Balcı, Kutsal Evcimen, Aşık Özek ile kısaslı sanatçılar UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödüllü Aşık Sefai (Mehmet Acet) Aşık Derdari (Halil Elveren) Aşık Devrani (Cuma Özbay) Timur Güleç, Adnan Serkan Ak, Buse Ak, Mehmet Güleç, Bahar Narin, Al Aşan Cemalettin Güleç ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Ayten Ekin Uluğ sahne alacak. Etkinlikte Kısas Semah Ekibi, sema gösterisinde de bulunacak.

Kısas Kültürünü Yaşatma Derneği sözcüsü Sabri Yıldırım konuyla ilgili açıklamasında, “Kısas belde iken aşure etkinliği Kısas Belediyesi tarafından yapılıyordu. Ancak Büyükşehir ile birlikte beldemiz kırsal mahalleye dönüştürülünce etkinliğimizin askıda kalmaması için gençlerimiz ile birlikte bir araya gelerek ‘Kısas Kültürünü Yaşatma Derneği’ni kurduk. Aşure etkinliğimizi imece usulü ile derneğimiz adıyla sürdürüyoruz. Bu Pazar günü Kısas’ta yapacağımız etkinliğe Şanlıurfalıları bekliyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda etkinliğimizde 10 bin kişiye aşure dağıtacağız. Etkinliğimizin gerçekleşmesinde bizlere destek olan herkese teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verdi.

BİHA

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15