Nerede komşu kentler, nerede Urfa... Ücret aynı, muamele farklı!

Şanlıurfa'da sıcaklar giderek etkisini artırırken vatandaşların özellikle haftasonu gidebileceği mesire alanları ve tesisleri, komşu ve bölge illeri ile kıyasladık. Ortaya çıkan tablo Urfalıları hem üzecek hem de kıskandıracak cinsten...

Nerede komşu kentler, nerede Urfa... Ücret aynı, muamele farklı!
banner38

Tatile çıkamayan ve haftasonunu değerlendirmek için mesire alanlarına gidenlerin Şanlıurfa'da tercih ettikleri yerler çevre illere göre sınıfta kalıyor.

Yaz aylarında sıcaklıkların 60 derecelerde hissedildiği Şanlıurfa'da kavurucu sıcaklar kendini göstermeye başladı. Özellikle öğle saatlerinde zorunlu klamadıkça dışarı çıkmanın çok da tercih edilmediği kentte, haftasonları da sıcaklardan etkilenmemek için yeşil ve sulak alanlar tercih ediliyor. Tercihler için seçenekler ise aslında oldukça kısıtlı. 

2 milyon nüfuslu kentin haftasonu keyfini büyük ölçüde GAP Vadisi, Gölpınar Mesire Alanı, Bozova Çatak Tesisleri ve Halfeti sırtlanıyor. Ancak bu alanlar da çevre illerle kıyaslandığında ortaya çok da ferahlatmayan bir sonuç çıkıyor.  

URFA-ANTEP / Mesire Alanı

Şanlıurfa tarihinin en büyük yeşil alan projesi olarak yapılan GAP Vadisi, son zamanlarda Urfalıların yeni adresi oldu. Belediyenin hizmete sunduğu alan, ücretsiz.

 

Özellikle akşam Vadi yakınlarından geçtiğiniz zaman duman altında kalmamanız işten bile değil. Çünkü mangalını alan Vadiye koşuyor. Her yerde kebap, ciğer kokusu... Yeşil alanda çocuklar için oyun alanın da olması aileler için özellikle tercih edilse de yeni yapılan tesisin eksiklikleri de yok değil. Her ne kadar araçlar için park alanı ayrılmış olsa da yetersiz geldiği için araçlar yol kenarına park etmek zorunda kalıyor. 

Türkiye'de bir ilk olarak projelendirilen mesire alanı görsel olarak bile bölge illerden Malatya'daki Orduzu Mesire alanının çok gerisinde kalıyor.

Kaynak sularının önüne set çekilerek göl oluşturullan ve merkeze 5 kilometre mesafede yer alana mesire alanı, yerli ve yabancı turistlere de kente gelmeleri için gezilecek alternatif alanlardan biri olarak sunuluyor. 

URFA-ANTEP / Kent Ormanı

Atatürk Ormanında ki tesisleşme problemi de vatandaşları düşündürüyor.

Belediyenin hizmete sunduğu alan tesisleşti ve giriş ücreti olarak 10 TL talep edilmeye başlandı. Gaziantep'te de Dülük Baba Kent Ormanı'na girişin 10 TL olduğu öğrenilirken, iki yer arasında fark da göze çarpar nitelikte.

Dülük Baba Ormanı yapay göleti, çevre düzenlemesi ve temizliği ile çevre illerden bile ziyaretçi çekerken, Atatürk Ormanı kaderine terk edilmiş bir havası var. Kurumuş ağaçlar, bakımsız ve yetersiz aktivite alanı ile ormana yürüyüşe dahi sayılı kişiler gidiyor.

URFA-TUNCELİ / Sahil 

 

Atatürk Barajı kıyısında bulunan ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Bozova Çatak Sosyal Tesisleri de kentte özellikle haftasonu dolup taşıyor.

Giriş ücreti alınan yerde 600 bin metrekareden oluşan piknik ve mesire alanı ve alan içerisinde yürüyüş yolları, kamelyalar,  mescitler ile çocuk oyun parkları bulunuyor. Baraja kıyısı olması sebebiyle serinlemek isteyenler için de ideal bir alan olarak görülen alanda sahil için bir çevre düzenlemesi yok. Üstelik suya girmek de yasaklanmış. Buna rağmen suya girenler ve her yaz boğulma vakalarının yaşandığı yerde cankurtaran da bulunmuyor.

Alanda yeterli temizlik çalışmasının yapılmadığı iddiası da her yıl kendini tekrarlıyor.

Tunceli'de de deniz olmamasına rağmen Munzur ve Pülümür Çayı'na kıyısı olmasını bir avantaja çeviren il, alanı adeta bir plaja çevirdi. Bölgeye her yaz çevre illerden de insanlar akın ediyor.

  

Bünyesinde barındırdıkları alanları gerekli çevre düzenlemeleriyle turizm için de bir gelir kapısına dönüştüren illerin Şanlıurfa'ya örnek olması bekleniyor.

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 14:15
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15