Bu meydan Urfa'nın yükünü kaldıracak mı?

Rabia/Topçu Meydanı'nda revizyon çalışmaları kapsamında tonlarca ağırlıktaki beton serimi ve son olarak yapılan dev saksılarla ağaç dikimi meydanda çökme tehlikesi yaşanacağı ihtimalini ortaya çıkardı. Vatandaş meydanın bunca ağırlığı kaldıramayacağından endişe ediyor.

Bu meydan Urfa'nın yükünü kaldıracak mı?
banner9

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma ve Denetleme Müdürlüğü (KUDEM) tarafından Rabia meydanında başlatılan revizyon çalışmalarında sona gelindi. Alt bölümünde bin 250 araçlık otoparka sahip Meydan 15 Temmuz'da hizmete açılacak ancak meydanla ilgili çökme endişesi yaşanıyor. 

Yaklaşık 7 yıl önce yapılırken iş merkezine dönüştürmek için proje dışına çıkarılarak 2 katlı otoparkın üst katı tavan yüksekliği 1 m. daha fazla yüksek yapıldı.  Yapıldığı tarihlerde oldukça tartışma yaratan bu usulsüzlük, o dönem yetkililerce pek dikkate alınmadı. Ayrıca tavan izolasyonu iyi yapılmadığından 7 yıldır betonların arasında aşağı sular sızdı, beton içerisindeki metal aksanları paslandı.

Su sızmalarını ve otoparkı kurtarmak için Büyükşehir Belediyesi meydanda yeniden revizyon çalışması başlattı.

 

 Tam onarım bakım yapılacak artık sağlam olacak derken, yapıdaki önceki usulsüzlük dikkate alınmadan su sızıntısını engellemek amacıyla meydanın tümüne beton döküldü ve beton üzerine izolasyon maddesi döşendi.

 

Sonra meydanın tümüne yine beton döküldü. Kolon ve krişilere bu yük yetmezmiş gibi, bir de üzerine tonlarca ağırlıkta karo döşendi.

 

Üstelik bu kadar ağırlığın üzerine bir de dev saksılar yerleştirilip üzerine topraklar dökülüp 150 ağaç dikildi.

 

Şanlıurfa'nın kalbi olarak nitelendirilen meydanda tüm bu yükler çökme endişesini beraberinde getirdi. Hizmete açıldığı takdirde meydan üzerinde yapılacak bir etkinlik veya iş makinalarının çalıştığı sıralarda çökme yaşanıp yaşanmayacağı tartışılmaya başlandı. "Meydanda yine revizyona ihtiyaç duyulabilir" söylemleri yüksek sesle dile getirilmeye başlanırken, yıllardır yapboza dönen meydanın artık kalıcı bir çözümle hizmete sunulması bekleniyor.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 10:35
banner8
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15