Türkiye o sıralamada 'Özgür Değil' kategorisine indi!

Ülkelerde internetin ne kadar özgür olduğunu incelediği yıllık raporunu açıklayan Freedom House, Türkiye’nin kategorisini "kısmen özgür" seviyesinden "özgür olmayan ülke" seviyesine indirdi.

Türkiye o sıralamada 'Özgür Değil' kategorisine indi!
banner38

Şanlıurfa başta olmak üzere bögede yaşanan internet kesintileri neredeyse hayatı durma noktasına getirmiş, esnaf iş yapamamaktan hasta ilaç alamamaktan şikayet eder hale düşmüştü. 

Çok değil, 2 hafta önce yaşanan bu durumun ardından dikkat çekici bir veri ortaya çıktı. 

Merkezi Washington’da bulunan Freedon House, dünya genelinde internet özgürlüklerinin durumunu takip ettiği "Nette Özgürlük 2016" raporunu yayınladı. Raporda ülkelere, internet özgürlüğünde “0” en özgür, “100” en az özgür olmak üzere not veriliyor. 

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre Türkiye “61” puanla raporda “özgür olmayan ülke” kategorisine yerleştirilen 20 ülke arasında yer aldı.

 

Türkiye son 5 yılda 16 puan geriledi

 

Türkiye geçen yıl “58” puanla “kısmen özgür ülke” kategorisinde bulunuyordu. Raporda son 5 yıldaki gidişata bakıldığında, Türkiye’nin 2011 yılından bu yana tam 16 puan gerilemesi dikkat çekti.

Raporla Türkiye’deki internet kullanımıyla ilgili detaylar da paylaşılırken özellikle son 6 yıllık süreç içerisinde internet özgürlükleri konusunda Türkiye’nin ciddi bir gerileme içerisine girdiği ve bu gerileme dönemi ile birlikte kullanıcıların artık Eski dönemlerde olduğu gibi özgür olmadığını açıklandı. Son dönemlerin internet yasakları ile ilgili detaylı analizler yapılırken son dönemlerde en çok yasaklanan uygulamaların WhatsApp olduğu belirtildi.

Hem Türkiye hem de dünya genelindeki internetin özgürlüğü için içimizi karartan “Freedom on the Net 2016” raporunun tamamına buradan , Türkiye ile ilgili hazırlanan özel rapora ise şuradan erişebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 06:18
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15