Urfa vekilinin sorusuna 2 cümlelik yanıt

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Siverek't Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kapatılmasına dair Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na verdiği 5 maddelik soru önergesine 2 cümlelik yanıt geldi.

Urfa vekilinin sorusuna 2 cümlelik yanıt
banner38

 

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Siverek'te Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kapatılmasına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle sunduğu önergeye Bakan Faruk Çelik'ten 2 cümlelik yanıt alabildi. 

İlçede kayıtlı olan 10 bin çiftçi bulunduğunu belirten HDP'li Vekil Ayhan TMO nun kapatılması çiftçilerin mağdur edildiğini belirterek sorunu meclis gündemine taşıdı. Vekil Ayhan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na 5 maddede yanıtlanması istemiyle soru önergesi sundu. 

Önergede yer alan sorular ise şunlardı: 

1.          Şanlıurfa ili Siverek ilçesindeki TMO nun alan ve depolarının satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise satılma gerekçesi nedir?

2.         TMO nun kapatılması ile yaşanabilecek mağduriyetler konusunda önlem alınmış mıdır? Alınmış ise bu önlemler nelerdir?

3.         TMO nun kapatılması ile çiftçiler, tüccarların insafına bırakılmış olmuyor mu?

4.         Siverek'te yeni TMO açılması ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa bu çalışmalarınız ne aşamadadır, ne zaman bitirmeyi planlıyorsunuz?

5.         Yeni TMO açılacak ise yenisinin tamamlanması beklenilmeden mevcudun satılmasını gerektirecek aceleciliğin nedeni nedir?

 

Ancak HDP'li Vekil sorulara istediği gibi yanıt alamadı. Bakan Faruk Çelik 5 maddelik soruya 2 cümleyle yanıt verdi ve çiftçilerin mağdur edilmediğini 2 cümleyle şöyle özetledi:

 'TMO üretici mağduriyetini önlemek için her türlü tedbiri zamanında almaktadır. Siverek üreticileri köylerinin yakınlık durumuna göre ürünlerini Hilvan, Bozova, Viranşehir ve Şanlıurfa iş yerlerinden herhangi birine götürebilmekte olup, üretici mağduriyeti söz konusu değildir."

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 08:38
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15