Urfa tescilli 27 ürünü ile Ankara’daki zirveye katılıyor

Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Şanlıurfa 27 tescilli ürünü ile katılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan ŞUTSO Başkanı İ.Halil Peltek, "27 ürünün coğrafi işaret onayı alınarak pazara sunulması, hem yerel kalkınmanın hem de sürdürülebilir üretimin desteklenmesi çerçevesinde önemli bir aşama" dedi.

Urfa tescilli 27 ürünü ile Ankara’daki zirveye katılıyor
banner38

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Ankara’da düzenlenecek olan, Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Şanlıurfa’nın 27 ürün ile katılacağını söyledi.

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “19-20-21 Eylül'de Ankara'da, Anadolu'dan dünyaya temasıyla 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi gerçekleştirilecek. Bu zirveye, TÜRKPATENT'in kurulduğu 24 Haziran 1994'ten bu yılın temmuz ayı sonuna kadar; Çiğköftesi, Sadeyağı, Ciğer Kebabı, Şıllık Tatlısı, Zerdesi, Lebenisi, Kazan Kebabı, Tırnaklı Ekmeği’nin de aralarında bulunduğu 27 ürünü "coğrafi işaret" onayı alan Şanlıurfa da katılıyor” dedi.

Yöresel ürünler yönünden önemli potansiyele sahip Şanlıurfa’nın, organizasyonda 27 coğrafi işaretli ürünle yer alacağını vurgulayan Başkan Peltek, bu ürünlerin coğrafi işaret onayı alınarak pazara sunulmasını, hem yerel kalkınmanın hem de sürdürülebilir üretimin desteklenmesi çerçevesinde önemli bir aşama olarak gördüğünü belirtti. 

Ankara Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenecek olan Zirve"nin açılışını Cumhurbaşkanın Eşi Emine Erdoğan’ın gerçekleştireceğini aktaran Başkan Peltek, yöresel ürünlerin markalaşması ve katma değer kazanması için kamu ve özel sektör işbirliği gerektiğini,ürünlerin pazarlanmasında özellikle de ihracat kapsamında coğrafi işaretli ürünlerin artırılmasının, şehrin ticaretinin gelişmesine ciddi katkılar sağlayacağını ifade etti.

Zirve kapsamında üreticiler, coğrafi işaretler ile ilgili çalışmalar yürüten kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları ile kanaat önderleri gibi tüm paydaşların tecrübe ve görüşlerinin paylaşılacağı bir “konferans programı” düzenlenecek. Zirvenin aynı zamanda ürünlerini tanıtmak ve ticari işbirlikleri kurmak isteyen katılımcılar için “Coğrafi İşaretler İhtisas Fuarı”, yerli ve yabancı uluslararası alım heyetleri ile İkili İş Görüşmeleri (B2B Görüşmeler) ve Eğitim Programları gibi organizasyonlar olacak.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 09:56
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15