Şanlıurfa'da badem yetiştiriciliği için önemli adım

Yıllık sadece 601 ton üretimi yapılan bademin yetiştiriciliğine öncülük etmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 5 bina det badem fidanı toprakla buluştu.

Şanlıurfa'da badem yetiştiriciliği için önemli adım
banner53

Son yıllarda ekonomik değeri giderek artan badem yetiştiriciliğinin Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’nun girişimleri ile bölgede yaygınlaşması sağlanıyor.

Sağlık açısından da önemli bir besin değerine sahip bademin üretim alanın artması konusunda da bilgilendirmeler de devam edecek. Şanlıurfa’da badem üretiminin artırılarak 2014 verilerine göre Türkiye’de 82 Bin ton olan üretime önemli katkı sağlanması amaçlanıyor.

Bu kapsamda Başkan Eyyüpoğlu, çiftçiyle beraber 5 bin badem ağacı dikimi gerçekleştirdi. 

Şanlıurfa’da son yıllarda ortalama yıllık sadece 601 ton badem üretildiğine dikkat çekilirken, arazi yapısı ve olanakların badem üretimi için uygun olduğu kentte, badem üretiminin artırılması için birçok olanak mevcut.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, bölge arazilerinin badem üretimi için oldukça uygun olduğunu imkanları dahilinde Şanlıurfa’nın badem üretiminde başarılı olacağını vurguladı.

 

"Önemli bir denemeye imza atıyoruz"

 

Başkan Ayyüpoğlu, ‘Badem bölgemizde pek yetiştirilmiyor. Bunun en büyük nedeni bu konuda çiftçimizin bilgi eksikliğidir. Bugün burada 5 bin badem fidanına can suyu verdik. Ve önemli bir denemeye imza atıyoruz. Gerek teknik imkanları kullanarak gerekse bilgi elde ederek Şanlıurfa’da badem yetiştiriciliğine öncülük etmek istedik. Şu anda badem dünya piyasalarında ekonomik değeri giderek artarken işin için bir de sağlığa faydaları da eklenince gerçekten badem yetiştirilmesi gereken bir ürün olduğunu düşünüyorum. Şanlıurfa badem üretiminde çok gerilerde bu yüzden üretim miktarını artırmak için hem memleketimize hem de ülkemiz ekonomisine fayda sağlayacağına inanıyorum. Şehrimizde ortalama yıllık sadece 601 ton badem üretimi gerçekleşiyor. Bu çok düşük bir rakam inşallah diktiğimiz 5 bin badem fidanının yanında başka çiftçi kardeşlerimiz de badem yetiştirmeye başlar ve Şanlıurfa bu konuda önemli bir adım atmış olur. Ben tüm badem yetiştirmeyi düşünen çiftçilerimize tasfiye ediyorum. İnşallah Allah'ın vereceği bereket ile birkaç yıla kalmaz güzel ürün alınacak" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 13:12
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15