İHH'dan ‘Madde Bağımlılığı ve Gençlik’ semineri

Şanlıurfa İHH tarafından düzenlenen ‘Madde Bağımlılığı ve Gençlik’ seminerinde bağımlılığın şehrin her tarafına yayıldığına dikkat çekilerek aile ve eğitimin madde bağımlılığı ile mücadeledeki önemine değinildi.

İHH'dan ‘Madde Bağımlılığı ve Gençlik’ semineri
banner53

Şanlıurfa İHH’nın düzenlediği Gençliğin İnşası Seminerlerinin 25'incisinde İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay ve Karaköprü Gençlik Merkezi Müdürü Mustafa Kırıkçı konuşmacı olarak katılarak ‘Madde Bağımlılığı ve Gençlik’ konusunu ele aldı.

Suriyeli alim İsa Buni ebu Dücane’nin Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Şanlıurfa İHH Temsilcisi Behçet Atila’nın selamlama konuşmasıyla devam etti. Atilla, Haftalık düzenli olarak bu tür seminerler yaptıklarını, ünlü âlim, bilim adamlarını vs gençlerimizle buluşturuyoruz. İnşallah bu seminerlerimiz sürecek "dedi.

 İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay bağımlılık ve bağımlılığa karşı mücadeleyle ilgili yaptığı konuşmasında tek başına tedavilerin yetersizliğinden bahsederek "Türkiye’de devlet hastanesi ya da özel hastanelerde tedavilerin başarı oranı %5-7. Yani %95’lik kısım bir iki yıl içerisinde tekrar madde kullanmaya başlıyor. Peki, neden tekrar başlıyor? Tedavi olmaya gittiğinizde hastanelerin size verdiği ilaçlar ile o zehri dışarıya atıyorsunuz. 1 hafta 10 gün hastanede yatıyorsunuz. Ardından tekrar evinde oturuyor. İş güç yok. Yani bir meşguliyet yok. Tekrar maddeye dönüyor. Bizim gençlere bir meşguliyet vermemiz gerekiyor. Tedavi sürecinde iki şey önemli, aile ve okul. Okul ve öğretmen kalitesi standartlarını güçlendiremezsek işimiz çok zor" ifadelerini kullandı. 

 

Karaköprü Gençlik Merkezi Müdürü Mustafa Kırıkçı ise bağımlılığın kentin geneline yayıldığına dikkat çekerek "Daha birkaç gün önce Gençlik merkezimizin yanında ki mesire alanında çakmak gazı kullanarak kendilerinden geçtiklerine bizzat şahit oldum. Biz bu işleri daha çok Eyyübiye’de, kenar mahallelerde zannederdik ama şehrin her tarafına yayılıyor ve bu çocukların ailesini çağırdığımız zaman da Karaköprü’nün saygın aile çocukları olduğunu görüyoruz" dedi.

Program soru cevap şeklinde devam ederek son buldu.

AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 06:04
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15