Hiç olmadığı kadar heyecanlı ve gerginler!

Şanlıurfa’daki seçim süreci tamamen Ankara’ya odaklanmış durumda. AK Parti teşkilatı ve aday adayları cephesinde adeta nefesler tutulmuş adayların açıklanması beklenirken, muhalefet de “çatı adayı” formülünde örgütlenmeye ve adaylar belirlemeye çalışıyor. Ancak AK Parti’nin aday adayları sürecin uzaması nedeniyle hiç olmadığı kadar gergin…

Hiç olmadığı kadar heyecanlı ve gerginler!
banner53

Şanlıurfa’da da ülke genelinde olduğu gibi AK Parti ilçe belediye başkan aday adaylarının heyecanlı bekleyişi devam ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir ilçe adayları açıklandı. Şanlıurfa’nın ise ne zaman açıklanacağı diğer iller gibi belirsizliğini koruyor. Bu nedenle AK Parti’ye müracaat eden yaklaşık 220 aday adayı adeta nefeslerini tutmuş, genel merkezlerinden gelecek haberi bekliyor. Aday adaylarını daha da heyecanlandıran ise sosyal medyadan yayınlanan listeler ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayın 5’inde Şanlıurfa’ya geleceği yönündeki asparagas haber oldu. Muhalefet cephesinde de farksız bir durum yok. Sabahattin Cevheri’nin çatı adayı olacağı ve muhalefet partilerinin desteğini alacağı kesinleşirken, partilerin ilçe adaylarını belirleme pazarlığı başladı. Ancak bu planı etkileyecek başlıca faktör, AK Parti’den ayrılacak olan küskünlerin hangi partiye geçiş yapacağı…

 

EN KÜÇÜK BİR HABER BÜYÜK UMUT OLUYOR

AK Parti’de belediye başkan aday adaylarının son başvuru tarihleri 16 Kasım’dı. Müracaatlarını ekseriyetle Şanlıurfa’daki ilçe teşkilatlarına yapan aday adayları soluğu Ankara’da aldı. Şanlıurfa’da hiçbir çalışma ve ziyaret yapma ihtiyacı hissetmeden AK Parti Genel Merkezini mesken tutan aday adaylarından kimi eli boş çıktı kimi dolu. Ankara’dan dönenler çevrelerince kınandı. İşin Ankara’da takip edildiğini ve orada çalışma yapılması gerektiği yönünde mahalle baskısına uğrayan aday adaylarının büyük bölümü tekrar Ankara’ya döndü. Mecliste vekillere yapılan ziyaretlerin ardından iyice boş kalan aday adayları bu kez Çukurambar semtindeki kafe ve lokanta gibi mekanlara takılmaya başladı. Kulisler burada adeta tavan yaptı. Özellikle Şanlıurfa’ya özgü bir durum olduğu ise bu mekanlarda çalışan garsonların dahi Şanlıurfa’nın ilçelerinde kimin aday gösterileceğine dahi tartışma ve tahmin yürüttüğünden kolayca anlaşılıyor. Kim ne dese inanacak hale gelen aday adayları haklarında yürütülen liste tahminlerini de ciddiye almaya başladı. Bu nedenle sosyal medya hesapları ve haber sitelerinde peş peşe listeler yayınlanır oldu. Bununla yetinmeyen haber siteleri asparagas haberlerine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın Göbeklitepe vesilesiyle Şanlıurfa’ya geleceği ve burada ilçe adaylarını açıklayacağı haberini de ekledi.

 

ÇUKURAMBAR’DA PAZARLIK İDDİALARI

Şanlıurfalı siyasilerin buluşma noktasına dönen Çukurambar semti ile ilgili spekülasyonlar peş peşe geldi. Burada bazı parti yetkilileri ve milletvekili yakınlarının aday adayları ile pazarlıklara girdiği iddiası aldı başını gitti. Ancak ne bu iddiayı ortaya atanlar ne de iddianın muhatapları hiçbir aydınlatıcı açıklama yapmadı. Bazı ilçe belediye başkanlarının haklarında yöneltilen iddialarla ilgili suç duyurusunda bulunduğu ve buna ilişkin gözaltılar olduğu bilgisi dolaşsa da yine muhataplarca dillendirilmediğinden gerçekçi bulunmadı. Eyyübiye Belediyesi ve Haliliye Belediyesi hariç. Her iki belediyenin de sosyal medyada başkanlarına yönelik asılsız iddialarla ilgili suç duyurusunda bulunduğu biliniyor.

 

ADAY ADAYLARININ SİNİRLERİ BOZULDU

AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Adayının 21 Kasım gibi erken bir tarihte açıklanmasının ardından ilçe belediye adaylarının da erken açıklanabileceğini sanan ilçe aday adayları ha bugün ha yarın açıklanacak derken 1,5 ayı geride bıraktılar. Sürekli sosyal medyada listelerin yayınlanması bazen isimlerinin yayınlanması veya yayınlanmaması siyasi taktikleri kadar sinirlerini de alt-üst etti. Öyle ki bu bekleyiş artık gergin bir bekleyişe dönüştü ve kentteki siyasi tablonun da değişmesine etki edeceği tahmin ediliyor. Son ana kadar adının külliyeye gittiği yönünde umudu olan aday adaylarının hayal kırıklığı yaşaması halinde, partisine tepki göstereceğine ve belki de istifa edip başka bir partide çalışma yapabileceğine dair öngörüler konuşuluyor kulislerde.

 

ÇATI ADAYI TAMAM SIRA İLÇELERDE

(Sabahattin Cevheri)

  Sabahattin Cevheri’nin Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP),  Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İyi Parti’nin destekleyeceği bir çatı adayı  olarak büyükşehir belediye başkan adaylığı yarışına katılmasına artık kesin  gözüyle bakılıyor. Şimdi ilçelerde çatı olarak hangi adayı destekleyeceklerinin  görüşmelerinin yapıldığı biliniyor. Muhalefet partileri arasında Eyyübiye’de  Ahmet Bahçıvan, Haliliye’de Vedat Melik, Karaköprü’de ise Hikmet Delebe ya  da Kemal Saraçoğlu ismi üzerinde ağırlıklı görüş birliği olduğu öne sürülüyor. Delebe ise açıklama yaparak siyasetin içerisinde yer almayacağını belirtti.

Asıl siyasi depremin AK Parti’nin isimleri açıklamasının ardından yaşanabileceği tahmin ediliyor. Her dönem ortaya çıkan AK Parti küskünlerinin bu kez daha fazla olacağı ve bunları Büyükşehir Adayı Zeynel Abidin Beyazgül ve İl Başkanı Bahattin Yıldız’ın partisine geri kazanamaması halinde soluklarını Çatı Adayı Cevheri ve muhalefet partilerinin yanında alabilecekleri şimdiden görünen bir gerçek. Bir partiden aday adayı olan birisinin başka partiden aday olma durumu yok fakat birlikte hareket etmesine ve destek vermesine de bir engel bulunmuyor. Bu nedenle asıl hareketlilik AK Parti’nin adaylarını açıklamasının ardından yaşanacağa benziyor.

 

SÜREÇ UZAYINCA BAZILARININ ALEYHİNE OLDU

 

Hangi ilçede hangi ismin konuşulduğuna dair kulis bilgileri herkesçe malum.

Eyyübiye’de en şanslı aday mevcut başkan Mehmet Ekinci görülüyordu. Benzer durum Ceylanpınar’da Menderes Atilla ve Akçakale’de Abdulhakim Ayhan için de söz konusuydu. Süreç uzayınca durum da aleyhlerinde oldu. Özellikle Atilla ve Ayhan’ın adı neredeyse artık hiç geçmiyor. Ekinci’nin de eskisine oranla şansı az görülüyor. Mevcut başkanlardan Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık hariç hiçbir AK Parti ilçe belediye başkanının şansı yoktu. Ancak herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki o da AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’nin yakını olan Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’yi cansiperane savunması ve genel merkezine kabul ettirmesi. Baydilli öncekine nazaran şimdi daha şanslı. Tabi Karaköprü'de sürpriz bir aday bilgisi de kulislerde dolaşıyor. AK Parti vekilleri, Kasım Gülpınar’ın bölgesi Siverek hariç tüm ilçeler üzerinde kendi adayları için etkili olmaya çalışıyor.

 

ÖZYAVUZ İTTİFAKIN ETKİLİ İSMİ OLMAYA ÇALIŞIYOR

Akçakale’nin yanı sıra Harran ve Siverek’in durumu AK Parti-MHP ittifakı doğrultusunda şekilleneceğe benziyor. MHP’nin kurmaylarından olan Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, ittifak görüşmelerinin Şanlıurfa ayağını kendisi şekillendirmeye ve ilçelerin büyük bir bölümünü partilerinin almasını hedefliyor.

 (Mahmut Özyavuz)

 

Bu kapsamda oğlu Mahmut Özyavuz’un aday olduğu Harran ile liderleri Devlet Bahçeli’nin asıl memleketi olan Siverek başta olmak üzere Akçakale ve Hilvan’da MHP olarak kendileri aday çıkarmak istiyor.

(Fatih Bucak)

 

Siverek’te aday gösterilen Fatih Bucak’ın karşısında AK Parti’nin aday çıkarmamasını sağlamaya çalışıyor Özyavuz.

 

HİÇ KİMSENİN DURUMU NET DEĞİL

Ankara ve Şanlıurfa’daki siyasi gelişmelerin özeti böyle… Her şey bu hafta açıklanacağı tahmin edilen AK Parti’nin adaylarıyla netlik kazacak. Ayrıca burada adı geçen isimler de dahil hiç kimsenin durumu külliyeden bilgi alınmadıkça veya açıklanmadıkça kesin adaydır anlamına gelmiyor. 

Mustafa ARISÜT/KULİS HABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 09:33
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15