Flaş! 'Seçimlerin yenilenmesi garanti' iddiası

Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında AK Partili bir isme dayandırdığı iddiasına göre İstanbul'da seçimlerin yenileneceğini öne sürdü.

Flaş! 'Seçimlerin yenilenmesi garanti' iddiası
banner38

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ndan çarpıcı seçim iddiası gündeme bomba gibi oturdu. Altaylı, bugünkü köşe yazısında AK Partili bir isme dayandırdığı iddiasına göre İstanbul'da seçimlerin yenileneceğini öne sürdü.

Fatih Altaylı, AK Parti'ye yakın bir dostunun "AK Parti teşkilatları seçim yenilenmesi garanti diye bilgi geçmeye başladılar" dediğini iddia etti. Fatih Altaylı, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin iddiasını köşesine şu şekilde aktardı; 

"İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonucu ne olacak hâlâ bir muamma halinde sürer ve YSK muhtemelen 'sinyal' beklerken dün Ankara'dan bir dönem AK Parti’ye de yakın olmuş bir dostum aradı.

Söylediği şu: 'AK Parti teşkilatları seçim yenilenmesi garanti diye bilgi geçmeye başladılar.'Doğru mudur, değil midir bilemem. Ben hâlâ YSK’nın resmiyetine bakarım. Peki diyelim ki, YSK İstanbul’da gerçekten böyle bir karar verdi. İşler nasıl yürür?Normalde olması gereken şu: YSK İmamoğlu’na mazbatayı verir. İtirazlardan ötürü yeniden seçim takvimini belirler. O güne kadar İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yönetir.Seçim sonucunda İmamoğlu kazanamazsa Başkanlığı düşer, yerine yeniden yapılan seçimde kazanan aday mazbatayı alır. İmamoğlu bir daha kazanırsa Başkanlığı sürdürür. Normal prosedür bu.

Tabii söylenen bir başka şey ise sadece Büyükşehir Belediye Başkanı için oy kullanılacağı. Böyle bir karar tam bir facia olur. Bütün oylar aynı zarftan çıktığına göre, ilçe belediye başkan seçimleri de, belediye meclisi seçimleri de tekrarlanmalı.Ve yeniden seçime gidilirse, diğer tüm seçmen taşıma iddiaları da araştırılmalı. Çünkü bu kez de seçimden sonra Üsküdar, Çatalca ya da Silivri’de de seçmen taşındığı için bir daha seçim yapılması gerekliliği ortaya çıkabilir." 

(Milli Gazete)

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15