Firari HDP'li Hakkari'de yakalandı!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, haklarında gözaltı kararı bulunan 3 HDP'li milletvekilinden birinin yakalandığını belirterek "HDP'li Nihat Akdoğan Hakkâri girişinde yakalandı. İki kişi firari durumda" dedi. Kurtulmuş gündemdeki erken seçim iddialarıyla ilgili de "Yeni bir seçim olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Firari HDP'li Hakkari'de yakalandı!
banner38

Bakanlar Kurulu toplantısı Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, toplantı sonrası açıklama yapıyor:  

 

FIRAT KALKANI OPERASYONU: Fırat Kalkanı operasyonu Suriye'deki önemli bir operasyondur. 75 gün içinde 173 köy DEAŞ'tan temizlenmiştir. El Bab kasabasına yaklaşık 12 kilometreye kadar gelinmiştir, operasyon sürdürülüyor. 10 şerefli TSK mensubu şehit düşmüştür.

 

MÜNBİÇ OPERASYONU: Münbiç konusunda kararlılığımız devam etmektedir. ABD Genelkurmay Başkanı'na dün açıklıkla ifade edilmiştir. PYD'nin tamamen boşaltmasının önemi ifade edilmiştir. Türkiye'nin Münbiç hazırlıklarını tamamladığı da dile getirilmiştir. 

 

IRAK'TAKİ GELİŞMELER: Rakka operasyonu başlatıldı. DEAŞ'ı Rakka'da çevrelemektir. Biz Rakka'da, Halep'te, Musul'da bütün bu şehirler, bu şehirlerin halklarına aittir. Demografik yapıyı değiştirmek kimseye fayda sunmayacaktır. Türkiye'nin sınır bölgesine yaptığı askeri sevkıyat da alınan tedbirler kapsamındadır. Telafer ve Sincar'ın Haşdi Şafi tarafından işgal edilmesinin de bölge barışına katkısı olmayacağını ifade etmek istiyoruz. İlgili birimlere bildirilmiştir. 

 

BAĞLAR SALDIRISI: Bu olayın ortaya çıkması kadar, ortaya konulmaya çalışılan tezgahın da Türkiye'nin ne kadar büyük bir saldırı altında olduğunu da göstermek isterim. Uluslararası bir haber ajansı, bu saldırının başka bir terör örgütü tarafından yapıldığını dünyaya yaydı. Terör örgütüyle bağlantılı bazı siyasetçiler de olayı PKK üzerinden başka yerlere kaydırmaya çalıştılar. 3 ayrı telsiz konuşmasında "Kemal" kod adlı bir kişi üzerinden bilgiler teyit edilmiş oldu. TAK tarafından bu operasyonun yapıldığı teyit edilmiş oldu. Daha olayın dumanları tüterken, uluslararası bir haber ajansının PKK'nın yükünü hafifletme çabasını da görmüş oluyoruz. Bu Türkiye'nin maruz kaldığı operasyon için önemlidir. Hurşit Külter olayında da benzerini yaşadık. Türkiye sadece sahada terör örgütleriyle değil, uluslararası bir algı operasyonuyla da mücadele ediyor.

 

HDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİNİN TUTUKLANMASI: Bu süreçte 15 milletvekili hakkında yakalama kararı vardı. 12 kişi ilk anda yakalanmıştır, 9'u için mahkemeler tutuklama, 3'ü için de denetimli serbestlik kararı verilmiştir. 3 milletvekili de firari durumundaydı. Nihat Akdoğan Hakkari girişinde polisler tarafından yakalandı. 

Anayasa'da yapılan değişiklikle, haklarında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmış, adli süreç başlamıştır. HDP'liler ifade vermekten kaçındırlar, ifade vermedikleri için böyle bir sürecin önü açıldı. Bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etmek Anayasa'ya haksızlıktır. Anayasal bir süreç mahkemeler tarafından devam ediyor. Anayasa'nın emrinin gereğidir. İlgili mahkemeler bunları yapmıştır, siyaseten bizim karışacağımız bir iş değildir. Yüzde 100 hukuki bir süreçtir. Herkesin saygı göstermesini temenni ederiz. 

HDP'li miletvekilleri parlamento çalışmalarına katılırlar mı, katılmazlar mı; bunlar kendilerinin bileceği iştir. Milletin iradesi ile parlamentoya gelenlerin milletin iradesine saygı göstermesi gerekir. Ümit ederiz ki, parlamento çalışmalarına katılarılar. 

Mesele HDP'nin tüzel kişiliğiyle ilgili değildir. Biz partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Bir kısmıyla ilgili mahkemelerin yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde gözaltılar vardır. Bu HDP'nin tüzel kişiliğiyle ilgili bir mesele değildir.

 

BELEDİYE BAŞKANLARINA YURTDIŞI YASAĞI İDDİASI: Bazı belediye başkanlarının yurtdışına çıkışı engelleniyor iddialarına maruz kalıyoruz. 186 belediye başkanı yurtdışına çıkmak için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istemiş 170 tanesi uygun görülmemiş. OHAL çerçevesinde bütün belediye başkanlarının yurtdışı ziyaretlerinin gözden geçirildiği bir durumdur.

Soru: Rakka operasyonuna ilişkin olarak ABD Genelkurmay Başkanı geldi. Biraz daha detay verebilir misiniz?

Rakka operasyonuna gelince, meşruiyet eli silahlı terör gruplarıyla sağlanmaz. Meşru silahlı güçlerle meşruiyet sağlanır. Biz görüşlerimizi ifade ediyoruz, yapılacak operasyonda Arap olmayan her unsurun atacağı her adımın ABD’nin de, bölge barışının da aleyhine olduğunu düşünüyorum.

HDP’nin kararıyla devamsızlık nedeniydi ve ara seçim senaryoları dillendirilmeye, konuşulmaya başlandı.

Böyle bir süreç, şahsen öngörmüyorum. Komisyon çalışmalarına katılıp katılmamak kendi  bilecekleri iştir. Başından beri söyledim. Yüzde 80-85 oy alarak seçim kazanmış bir parti. Biraz da HDP’liler dönüp kendilerine baksınlar. Böyle bir partinin parlamentoya gelmiş olması Türkiye’de bazı sorunların aşılması için bir imkandır. Terörle aranıza mesafe koyun, çukur siyasetinde ısrar etmeyin, dağın gölgesinde kalmayın. Yaptıkları birçok çağrıya rağmen 200 kişi geliyor, o kadar. Hem belediyeler, hem merkezi yönetim bakımından. Mesele budur. Yeni bir seçim olmayacağı kanaatindeyim.    

Mehmet Ali Şahin, “Haklarındaki iddia kesinleşene kadar milletvekilleri hakkında tutuklama kararı verilmemesinden yanayım” dedi. AYM’nin Balbay kararı var.

Kişisel görüşümün önemi olmadığı kanaatindeyim. Hukuki sürece bakmak lazım. Terörü ve terör örgütünü övmek suçlamaları. Yargı sürecini hep beraber göreceğiz.

Soru: Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız Belçika’da görüldüler. İade talebi olacak mı? 

5 kez üstüste gelmeyen HDP’lilerin milletvekillikleri düşürülebilecek. Alınmış bir karar yok. İki milletvekiliyle ilgili durum kesinleştikten sonra merciiler gerekli harekete geçerler.

CHP bildirisinde, “FETÖ, PKK ve IŞİD’e yardım eden saray ve AKP yöneticileri” yer alıyor.  Bu bildiride ne söylenmiş olursa olsun Yenikapı ruhu CHP seçmenlerinin gönlünde de zihninde de devam ediyor. Milletimiz, FETÖ’yü de PKK’yı da millet düşmanı olarak görüyor. Yenikapı ruhu CHP seçmenlerinin gönlünde de zihninde de devam ediyor. Milletimiz, FETÖ’yü de PKK’yı da millet düşmanı olarak görüyor. Yenikapı ruhu devam ediyor, keşke söylemesiydiler. Sayın Kılıçdaroğlu bilsin ki FETÖ'cü darbe başarılı olsaydı bu metni yazacak vakit bulamayacaktı. keşke söylemesiydiler.

Soru: Rakka Arap kenti. Bu bölgede YPG/PYD'nin yönetime el koyması halinde Türkiye'nin tavrı ne olacak? Silopi'deki birliklerimiz buna yönelik mi?

Yapılmayacağını ümit ediyorum. Tesadüfen söylenmediği, her bir sokağın demografik yapısını iyi bilen bir ülkenin ortaya koymuş olduğu görüşler. PYD ya da YPG'ye karşı olduğumuz için değil, Rakka'nın geleceği için söylüyoruz. 

DEAŞ'ın sonuç aldığı bir sürü işgalin Irak'a ya da Suriye'ye ne faydası oldu? Başka bir terör örgütünün ne zararlar vereceğini tahmin etmek zor değildir. Bütün sonuçlarına karşı Türkiye hazırlıklıdır."

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 10:35
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15