Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Londra'da Urfalılarla buluştu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, 16 Nisan’da gerçekleşecek olan Halk Oylaması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili bilgiler vermek, fikir alışverişinde bulunmak maksadıyla İngiltere’de yaşayan gurbetçileri ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Londra'da Urfalılarla buluştu
banner53

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen referandum çalışmaları kapsamında Londra'da Türk vatandaşlarla buluştu. 

Önen İngiltere’nin başkenti Londra’da sırasıyla Gümüşhaneliler Derneği, bölge esnafı, Aziziye Camii cemaati, Said-i Nursi Camii, Bingöllüler Derneği, Aksaraylılar ve Urfalılar ile toplantı yapıp referandumla ilgili bilgiler verip fikir alışverişinde bulunduktan sonra Sandık Müşahitleri Eğitim Programına katıldı.

Toplantıların ardından Türk-Yar Türk Öğrenci Yurdunda kalan öğrencilerle bir araya gelerek Anayasa değişikliği, Başkanlık Sistemi ve 16 Nisan günü "Evet" oyu verilmesinin önemi konusunda açıklamalarda bulundu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Türk vatandaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, karşılıklı fikir alışverişinde bulunduktan sonra Referandum konusunda bilgiler verdi.

 

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde’ seçimlerin denetleyici üstünlüğü esastır

Öncelikle Demokratik Cumhuriyetin sahibinin aziz milletimiz olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “TBMM’de kabul edilen ve halk oylamasına sunulan Anaya değişikliği, hükümet kuramama sorununu ortadan kaldıracak, yönetimde istikrar sağlayacaktır. Üniter yapımız, bizim için her zaman kırmızı çizgidir. Bu sistemde hesap sorulamayan ve hesap verebilir olmayan hiçbir yetkili söz konusu değildir. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı güçlendiriliyor. Sıkıyönetim kalkıyor, OHAL yeniden düzenleniyor. Yasama ve yürütmenin birlikte seçimi, devlet yönetimine denge ve uzlaşma getiriyor. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde’ seçimlerin denetleyici üstünlüğü esastır. Bu sistemde tüm işlemlere karşı yargı yolu denetimi açık hale getirilmiştir” dedi.

 

Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı vesayet aracı olarak kullanılabiliyor

 

Emvcut anayasaya değinen Önen, “1982 Anayasamız, hükümet modeli olarak parlamenter modeli öngörmesine rağmen, bu modelle bağdaşmayacak derecede Cumhurbaşkanına geniş görev ve yetkiler vermiş, Cumhurbaşkanını yürütme erki içinde görevli ve yetkili kılmıştır. Buna karşın 105. Madde ile de, Cumhurbaşkanının sorumsuz olduğunu öngörmüştür. Oysa parlamenter sistemde Cumhurbaşkanlığı, ülkenin ve milletin bütünlüğünü temsil eden sembolik ve temsili yetkilerin dışında bir yetkiye sahip olmayan sorumsuz bir makamdır. İç ve dış siyasetin temel belirleyicisi, parlamentoya karşı sorumlu olan hükümet ve onun başındaki Başbakandır. 1982 Anayasasını yapan askeri idare, Cumhurbaşkanlığı makamını güçlü yetkilerle donatarak, parlamenter Hükümet Sisteminden bilinçli olarak sapmıştır. 1982 Anayasasının 8.maddesine göre yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından kullanılır. Anayasanın ‘Yürütme’ bölümünde ‘Cumhurbaşkanı’ ve ‘Bakanlar Kurulu’na ait yetkiler ayrı ayrı sayılarak iki başlı bir yürütme öngörülmüştür. Askeri yönetimin zihnindeki Devlet Başkanlığı makamı, parlamenter sistemde olması gereken sembolik konumun çok ötesinde, seçilmiş devlet organları üzerinde güçlü bir vesayet rolü oynayacak, partiler üstü bir makamdır. Bu makamın da gelecekte, siyaset kökenli bir şahıs tarafından değil, tercihen eski bir asker veya onların onayına sahip bir sivil tarafından doldurulacağı hesaplanmıştır. Bu kurgunun temelindeki mantık, Cumhurbaşkanı seçimine müdahale edebilmek, gerekmesi halinde Cumhurbaşkanını vesayet aracı olarak kullanabilmektir” diye konuştu.

 

Vatandaş huzur ve refaha kavuşacak

 

 Önen, 2007 referandumunda milletin iradesini ortaya koyduğunu, oyunu bozduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Parlamenter hükumet modelinde Devlet Başkanı, parlamento tarafından seçilir. Cumhurbaşkanının doğrudan millet tarafından seçilmesi parlamenter hükümet modeliyle bağdaşmaz. Evrilen bu noktadan geriye dönüş olamaz, ilerleme bu noktada olmalıdır. Anayasa değişikliği ile bu arıza giderilmekte, hükümet modeli olarak ‘Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ getirilmektedir. İşte 16 Nisan günü TBMM’de kabul edilen Anayasa değişikliği halkımız tarafından da EVET oyu verilerek yasalaşması netleşecektir. Sonrasında mevcut sistemin aksine hem 2 başlılık ortadan kalkacak, hem sorumsuz değil sorumlu bir Cumhurbaşkanı ülkeyi idare edecek. Dolayısıyla siyasi ve ekonomik istikrar devam edecek. Kalkınmamız sürecek. Vatandaş huzur ve refaha kavuşacaktır.”

 

Vatandaşlarımız Cumhurbaşkanının yanında

Türk vatandaşlarda ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, her şeye rağmen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduklarını belirterek, ülke istikrarın devamı, her açıdan gelişmesi, milletin hatta İslam aleminin huzur ve refahı için 16 Nisan günü toplu olarak "Evet" oyu kullanacaklarını belirttiler.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 14:42
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15