Ucuz balığın tiridi olmaz

Şanlıurfa Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Helvacı, “Bazıları çıkıp 5 liradan balık satıyor. Buradan vatandaşlarımızı uyarıyoruz, 5 liradan balık satışı olmaz. Onda mutlaka bir şeyler vardır. Halkımızdan tek ricamız ucuz balığa yönelmesinler. Vatandaşa şunu söylemek istiyorum, ucuz etin tiridi olmaz” dedi.

Ucuz balığın tiridi olmaz
banner38

Şanlıurfa, kebap diyarı olarak bilinedursun balıklar da sofraları süslemeye devam ediyor. Son günlerde Şanlıurfa’da havaların soğumasıyla beraber balık tüketimi daha çok arttı. İçinde bulundurduğu mineraller sayesinde diyetisyenler tarafından ilk öneriler arasında yer alıyor. Şanlıurfa’da şehir bazında günde 500 kilo balık tüketildiği tahmin ediliyor.

 

EN ÇOK HAMSİ TERCİH EDİLİYOR

Balık tezgâhlarında hamsinin yanı sıra lüfer, alabalık, çinakop, palamut bulabilmek mümkün oluyor. Ama Urfalılar en çok hamsiyi tüketiyor. Urfalıların hamsiyi tüketmesinin altından yatan en önemli sebep ise balığın kılçıklık olmaması ve tüketimin kolay olması. Şu sıralar balıkçı tezgâhlarını süsleyen hamsinin fiyatı 10 liradan başlıyor.

 

HELVACI: UCUZ ETİN TİRİDİ OLMAZ

 

Şanlıurfa Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Helvacı, vatandaşlara uyarılarda bulunarak seyyar satıcılarda satılan balıkları almamalarını istedi. Helvacı, “Satışlarımız gayet güzel, halkımızın talebi var. Yani satışlarımız gayet güzel gidiyor. En çok tercih edilen hamsi, palamut, fiyatlarımız ise her bütçeye hitap ediyor. 10 liradan başlıyor. Her vatandaşın evinde balık yemesi için fiyatlarımızı fazla yüksek tutmadık. Şu sıralar çok rastlıyoruz. Bazıları çıkıp 5 liradan balık satıyor. Buradan vatandaşlarımızı uyarıyoruz, 5 liradan balık satışı olmaz. Onda mutlaka bir şeyler vardır. Halkımızda tek ricamız ucuz balığa yönelmesinler. Vatandaşa şunu söylemek istiyorum, ucuz etin tiridi olmaz. Hamsi 10 lira, palamut 12 ile 15 lira arasında değişiyor. Balık borsa gibidir günlük ne olacağı belli olmaz. Şu an tezgâhımızda Barbun, Levrek, Çupra, Akya gibi çeşitli balıklar da bulunuyor. Karides, kalamar gibi deniz ürünleri de satıyoruz. Vatandaşlarımdan isteğim seyyar satıcılara fazla yönelmesinler. Balık demek halk sağlığı demektir. Seyyar satılan balıklardan uzak dursunlar. Balık tezgahlarından gönül rahatlığıyla balık alabilirler” dedi. AJANSURFA

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 14:38
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15