Sağlık-Sen’den açıklama: Kirli oyunlardan vazgeçin!

Sağlık-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Yabir, “Bu sağlık çalışanlarının üzerindeki kirli oyunlardan vazgeçin. Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin. Biz Sağlık-Sen ailesi olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve kesintisiz sağlık hizmeti almasının yanında sağlık çalışanlarının her ferdinin rahat bir ortamda çalışması amacıyla elimizden geleni yasal sınırlar içerisinde yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Sağlık-Sen’den açıklama: Kirli oyunlardan vazgeçin!
banner53

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün Basın Yayın Biriminin halka ve sağlık çalışanlarına geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu ‘Kamuoyuna Duyuru’ başlığıyla Şanlıurfa’daki sağlık sorunları ile ilgili bir basın duyurusunun ardından Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Şanlıurfa İl Temsilcisi Abdulkadir Yabir’den de bir açıklama geldi. Özel bir mekanda basın mensuplarıyla bir araya gelen Yabir, Şanlıurfa’da sağlık çalışanlarının baskı ve zorlu koşullar altında çalıştıklarını kaydetti.

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın gerçekleri yansıtmadığını belirten Yabir, “Biz de sağlık çalışanlarının haklarını korumak ve vatandaşlarımızın sağlıklı ve doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacı ile bu duyuruda iddia edilen bilgilerin gerçeklikle uzaktan yakından bir alakası olmadığını vurgulamış ve belgelerimizle bunu açıklayacağımızı duyurmuştuk.  Duyurumuzda umut ediyoruz ki, sağlık müdürümüzün bundan haberi olmasın, zira bu kadar yalan, yanlış bilgiden oluşan bir belgeyi resmi belge sıfatıyla yayınlamak tam anlamı ile bir akıl tutulmasıdır demiştik. Fakat ne acıdır ki çok sürmeden öğrendik ki Sağlık İl Müdürümüz ve Kamu Hastaneleri Başkanı bu açıklamayı whatsapp durumu yapmaya başladı. Yetmedi Kamu Hastaneleri Başkanı tüm idarecileri cep telefonlarıyla arayıp durum yapmaları konusunda baskı yapmaya başladı. Nitekim basında ‘durum yaparsanız iyi olur’ şeklinde guruplardaki paylaşımlarını görmüşsünüzdür. Bu noktada koskoca Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanını koruma içgüdüsüyle, yine Kamu Hastaneleri Başkanı yönlendirmesiyle bu utanç tablosuna sokmak hiç kimsenin hakkı da değildir haddine değildir. Devlet ciddiyetinden uzak samimiyetsiz ve insanların aklı ile alay etmek üzere Kamu Hastaneleri Başkanı kendini koruma hırsı ile kaleme alınmış bu metni kabul etmiyoruz. Ve rica ediyoruz eğer bir açıklama yapma ihtiyacı duyarsanız kendi özel sosyal medya hesaplarınızdan yapın ki biz şerefli bir devlet kurumunun ismini her ne kadar siz tüm ciddiyetini ayaklar altına almış olsanız da yalan dolanla anmaktan biz ziyadesiyle rahatsızlık duyuyoruz” dedi.

‘TOPLAM 265 DOKTOR GİTMİŞ’

Müdürlük tarafından yapılan açıklamasına maddeler halinde karşı çıkan Yabir, açıklamada geçen “Doktor atamaları rutin işlemlermiş, kendilerinin dahli yok imiş, zaten geçen seneye göre de daha iyi durumdaymışmışız, 2019 yılında 85 doktor gitmiş” ifadelerine sert tepki gösterdi. Yabir, “En hafif tabiri ile izansızlık ve insafsızlık. Bu bilgiler için sağlık müdürü olmanıza bile gerek yok googleden alabilirdiniz. Ama anlaşılan Kamu Hastaneleri Başkanının baskılarına dayanamamışsınız. Bu olayın gerçek hali şudur:

Evet, doktor atamaları tüm şehirlerde Bakanlığımızın 2 ayda bir olan zorunlu hizmet atamaları,  eş durumları ya da iller arası yer değiştirme kuralarından oluşmakta. Bizim farkımız ise bize her 2 ayda 1 defa bakanlığımız tarafından yapılan mecburi hizmet ataması ile gelen doktorlarımızın bu görev tarihi dolar dolmaz gitmeleri.  Gitme gerekçeleri ise çok değişken olmakla birlikte son dönemde neredeyse tek gerekçe kötü çalışma koşulları ve idari baskılar. Mobbingi bir idari hak olarak gören Kamu Hastaneleri Başkanının uygulamaları dayanılmaz boyutlara gelmiş 17 yıldır Urfa’da çalışan hekimler bile istifanın eşiğine gelmiştir. Urfa’dan ayrılan hekim sayıları ise; 130 uzman, 89 pratisyen, 45 diş tabibi, 1 uzman diş tabibi, toplamda 265.

‘DOKTOR SAYISI AZALIRKEN POLİKLİNİK SAYISINDA ARTIŞA GİDİLMİŞ’

“Doktor sayısında azalma olmasına rağmen ilginç olarak poliklinik sayısında artışa gidilmiş, atıl olan küvezler hizmete alınmış” diyen Yabir, “Açıkçası bu pişkinlik karşısında yani nereden başlayacağımızı bilemiyorum. Aslında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde son dönemlerde daha önceden aktif olan kadın doğum servisi kapatılmış şu anda doğum yapılmamaktadır. Poliklinik sayılarında yine son dönemlerde 5 poliklinik kapatılmıştır. Bunlar haricinde daha önce mevcut olan 2. Romatoloji polikliniği 2.Hematoloji polikliniği, Algoloji polikliniği 2. Endokrin polikliniği yine son dönemlerde kapanan polikliniklerdendir. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3-4 poliklinik sayısı artışı olmuş ancak bu artış Hilvan Devlet Hastanesinde çalışan tek kadın doğumcunun merkeze çekilmesi, Ceylanpınar Devlet Hastanesine atanan nöroloji ve cildiye uzmanlarının Ceylanpınar'a dahi uğramadan merkeze çekilmesi ile sağlanmıştır.  Atıl durumda olduğu belirtilen Haliliye ek binadaki yenidoğan yoğunbakım ünitesi bu hastane devralındığı tarihten itibaren 80 yatak tescili mevcut olup her dönemde yatan hasta sayıları giderek arttırılmış en son bir önceki sağlık müdürümüz Op.Dr. Himmet Durgut zamanında sıhhat projesi kapsamında küvez sayısı 75’e çıkartılmıştır. Yatan bebek sayısında ise son dönemde hastaneye atanan yenidoğan uzmanı sayesinde giderek artış olmuştur. Özetle Haliliye ek binada atıl olan bir yenidoğan ünitesi yoktur ve hiçbir zaman da olmamıştır” diye konuştu.

DÖNER SERMAYE

Hastanelerdeki döner sermaye sistemini de sert sözlerle eleştiren Yabir şunları ifade etti:

“Bu kurduğunuz sistemde kanun dinleyen, kanundan korkan 1 kişi bile olsaydı zaten biz bu açıklamayı yapmak zorunda kalmazdık siz de o koltukları işgal edemezdiniz.  Ama bizim kanuna ve kanun koyuculara saygımız var. Biz kanunun maddelerini aşağıda belirtip takdiri kamuoyu vicdanına bırakıyoruz.

Aynı kategoride ve performans şartlarında olan iki doktordan birine ortalamadan verilirken diğerine puan karşılığı ücret verilmiştir. Tek uzman olan alanlarda ve /veya hasta sayısı doktordan bağımsız olarak düşük olan branşlarda döner sermaye mevzuatına istinaden hekimin yaptığı puandan bağımsız ortalamanın yüzde 100 veya yüzde 80’inden döner sermaye dağıtma yetkisi yönetimin inisiyatifindedir. Yasanın verdiği bu yetkiyi kişiye göre farklı uygulamak çalışma barışını bozduğu gibi çalışanlarda gelir kaygısı oluşturmaktadır. Şehirde sayısı 2 olan bir yandal uzmanına 88.36 TL ödeme yapmanın nerden bakarsanız bakın açıklanabilir bir tarafı yoktur, art niyetli ve keyfi bir uygulamadır. 4924 kadrolarında ise şöyle bir durum mevcut: yandal uzmanları ve acil uzmanlarına bakanlık tarafından iş ve işlemlerde özellikli hizmet sunmaları ayrıca yoğun iş yükü olması nedeni ile pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Bu anlamda açılan sözleşmeli kadrolar bu iki alanda dağıtıldıktan sonra kalan kadrolar genelde diğer bölümler arasında kura ile dağıtılmaktadır. Ancak maalesef ilimizde bu tamamen eş dost ilişkileri ve torpil ile dağıtılmakta ve bu durumun neticesinde bazı branşlarda herkes 4924 kadrosuna geçmişken bazı bölümlerde bu kadroya hiç kimse alınmamıştır. Adaletsizlik kadro dağılım noktasında da devam etmekte ve huzur bozucu boyutlara ulaşmaktadır.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürünün bu verdiğimiz bilgileri bilmiyor olması kabul edilemez ölçüde vahim bir hadisedir. Biliyor ve bu bilgileri bilerek ve isteyerek hem resmi kurumlardan hem de vatandaşlarımızdan saklama yoluna gitmesi ise çok çok daha vahim ve tehlikeli bir hadisedir. Tüm bunları göz önüne alınca baskı ve mobbinglerin devam edeceğine artık eminiz. Zira açıklamalarını whatsapp durumu yapmayan idarecileri listeleyen Kamu Hastaneleri Başkanının önümüzdeki günlerde listedekilere neler yapacağını açıkçası biz de merakla bekliyoruz. Zorunlu hizmet atamalarını can suyu gözüyle bakmayı bu şehir hakketmiyor. Ama siz bakanlığın zaten mecburi hizmet adıyla 2 ayda bir yaptığı her atamayı sanki kendi marifetinizmiş gibi bu vatandaşa öyle bir servis ediyorsunuz ki, bu lütuf için şükran duymamızı bekliyorsunuz herhalde. Hakkınızı teslim etmek adına algı yönetimi dersinizi abilerinizden iyi almışsınız. Bu sağlık çalışanlarının üzerindeki kirli oyunlardan vazgeçin, Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin. Biz Sağlık-Sen ailesi olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve kesintisiz sağlık hizmeti almasının yanında sağlık çalışanlarının her ferdinin rahat bir ortamda çalışması amacıyla elimizden geleni yasal sınırlar içerisinde yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Her eleştirimizin ardından üyelerimizin ve delegelerimizin yerini değiştirmekten ve istifaya zorlamaktan vazgeçin. Çünkü Sağlık-Sen ailesi olarak her üyemiz ve her delegemiz doğruları uğruna her türlü mobbinge göğüs gerecek kudrettedir. Siz değerli sağlık yöneticilerimizden cefakar vatandaşlarım ve sağlık çalışanlarımız adına tek ve özel ricamız bizi lütfen daha fazla rencide edip aklımızla alay etmeyin.  Aksi halde bu memleket sahipsiz değil, sadece sabırlıdır.

BİHA

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 21:29
YORUMLAR
ümit
ümit - 3 ay Önce

anladığım şu sağlıksen ne yapmaya çalışıyor menfaat ve çıkar uğruna ulaşamıdığı yerlere bu şekilde mi ulaşmaya çalışıyor onu ancak etrafındaki bazı insanlar alkışlar oda belli başlıdır acaba birşeyler yapamadıkları içinmidir bu feryat yoksa urfa halkı menfaati için mi?

hepinize cvp
hepinize cvp @ümit - 3 ay Önce

aynen kardeşim. rant peşinde koşuyorlar. amaçlarına ulaşamayınca sağlık müdürüne laf atıyorlar. karşılarında hakkı savunan bir adam olduğu için taş atmaya kalkıyorlar. geçin bu işleriiiii

Hahaha
Hahaha @ümit - 3 ay Önce

Bazı insanlar mı adamlar eze eze başkanlığı aldı, kimin etrafında bazı insanlar var belli oluyor, sağlık camiasının %70 tan fazlası arkasında yabirin, karşınız da sizin gibi düşük ıq lu insanlar yok

hııı
hııı @ümit - 3 ay Önce

Anladığım kadarıyla ya sağlık çalışanı değilsin yada urfa da yaşamıyorsun.Yada kendinden başka kimseyi düşünmüyorsun.Hastaneye git çalışanlarla konuş anlarsın ne demek istendiğini

Gayretler Boşuna
Gayretler Boşuna - 3 ay Önce

Kocaman bir camiayı kapsayan sendikanın başkanının yaptığı konuşmaya bak. Menfaat için yanlarında olan insanlara o kadar alışmışlar ki gönülden ve sevgiyle bağlı olan kişilerin whatsapp durumlarına takmış. Yok baskıymış da zorlamaymış da geçin bunları herkes gerçekleri biliyor.Bu algı operasyonlarını kendi çıkarlarınız doğrultusunda kullanmaktan vazgeçin artık . Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde... Anlayana

akil tutulmasi
akil tutulmasi @Gayretler Boşuna - 3 ay Önce

etrafinizdaki insanlarin yalanlarina oyle kaptirmissiniz ki kendinizi bir de utanmadan sikilmadan haktan yana diye bahsetmissin. Bunu soylemeden once bu kisinin yanindakilere bak da ondan sonra hak de.Bu insanlarin hangi sendikadan turlu entrikalarla sendikayi aldigini ve ne icin oldugunu bu aciklamalardan da (bilen biliyordu) bilmeyen de ogrendi.

YAZIK
YAZIK @Gayretler Boşuna - 3 ay Önce

Amaç sağlığı düzeltmek.Haklısın bu yönetimle gayretler boşunadır.Ama bizim emeğimiz asla boş olmayacaktır.Çünkü hak yolundayız.Sağlık er-geç düzelecek bu URFA DA .Bunu görmek istemesen de göreceksin.

Gugıl
Gugıl - 3 ay Önce

Gugılda sorduğumuzda herşeyi bulabiliyormuyuz.

Google
Google @Gugıl - 3 ay Önce

Siz google dediniz kaybettiniz adam gugil dedi kazandı sendikayi, ağlanacak halinize guluyonuz Yazık

hale bakin
hale bakin @Gugıl - 3 ay Önce

gugila yazdim ama dugrulari bulamadim :))

URFA HALKI SENİN SN.BAŞKAN!
URFA HALKI SENİN SN.BAŞKAN! - 3 ay Önce

bu yürekli açıklamayı yapan YABİR başkan Allah sizden razı olsun. Urfalı hemşehrilerimiz arkandadır.gerçekleri kabullenmeyen leşler, parazitler İl sağlık teşkilatına çöreklenmiş...ya bu düzen bozulur ya da olan Urfalı hemşehrilermize olur.

Ali coşkun
Ali coşkun - 3 ay Önce

Senin Allah'ına kurban başkan,Urfa da sağlık teşkilatı çökmüştür. 15-20 yıldır aynı kişiler, aynı simalar hastanelerde olsun sağlık müdürlüklerinde olsun hep müdür, müdür yardımcılığını sürdürmektedir.Sülük gibi yapışmışlar düşün artık!yakamızdan. Kentte başka yetenekli, becerikli yönetici yok mu?Salih Samak, denen kişi eski köy hizmetlerinde HADEME olup şuan İl sağlık müdürlüğünde personelden sorumlu uzman memur görevi yapıyor. Hastanelerde yardımcı sağlık personeli sıkıntısı yaşanırken bir çok yardımcı sağlık personeli idari birimlerde görev yapmaktadır. Sn. Valimiz, geçen gün M.akif İnan hastanesini gezdi notlar aldı, vatandaşı dinledi.peki değişen ne oldu?Hiç kimse Sağlık teşkilatında çöreklenmiş şebekeye güç yettiremiyor.Siyasilerin umurunda değil!M.akif inan hastanesi eski acil servisine 2 yıl önce 100 milayr para tadilat için harcandı ki çocuk acil olarak hizmet versin. 2 yıldır Çocuk acil’in kapısına kilit vurulmuş… Başkan Yabir’in de dediği gibi daha önceden aktif olan Haliliye ek binasında kadın doğum servisi kapatılmış şu anda doğum yapılmamaktadır.İnsanlara zulüm yapıp uzak olan eyyubiye hastanesine göndermeye mecbur bırakıyorlar. 500 Yataklı M.akif İnan eğt. Araştırma hastanesini adam gibi çalıştırsalar ne Haliliye ek binasına gerek var ne FTR ek binasına gerek var. Ne de devteşti semt polşikliniğine gerek var. Ama adam gibi çalıştıramıyorlar.Yazılması gereken daha çok sorun var ama daha da fazla yazmak istemiyorum.

kulak verın
kulak verın @Ali coşkun - 3 ay Önce

Evet yıllardır aynı yöneticilerle sağlık yönetildiği için şuan sağlık Urfa da çıkılmaz bir hal aldı başını gidiyor. Evet 500 yataklının eski acili hep bir projeye maruz kaldı ve para harcandı.Ama netice ne şuan boş kullanılmaz halde.Devletin malını bu şekilde çarçur edenler hakkında mutlaka soruşturma açılmalıdır.Hesap vermeliler. Eski acil; karma servis,suriyeliler için servis, FTR servisi ve en son çoçuk acili olaması için dizayn edildi.Ama ya kısa bir süreliğine faaliyet gördü yada kapandı.Yeniden tadilat yeniden boşa masraflar yapıldı.Acaba bu değişime karar verenler kendi paraları olsaydı bu işlemleri yaparlarmıydı? Sayın sağlık il müdürü burasıda atıl durumda haberınız varmı?

ŞANLIURFA C.BAŞSAVCILIĞI GÖREVE!
ŞANLIURFA C.BAŞSAVCILIĞI GÖREVE! - 3 ay Önce

Buradan cumhuriyet başsavcılığını göreve çağırıyorum. İllaki suç duyurunda mı bulunmak gerekiyor. M.akif İnan Hastanesi WC.lerine ve lavabolarını kontrol etmek için bir bilir kişi heyeti göndermek bu kadar zor mu?Burada gerçekten hizmet mi yapılmış...Vurgun mu yapılmış...bunun hesabını vermelerini istiyorum.Kaldı ki dünya kadar para harcanan tadilat ne kadar esnek standat olmuş...sadece bunu bir incelesinler.

ömer
ömer - 3 ay Önce

Başkan Sağlık sendikası başkanlığına seçileli nerede ise 1 yılı geçti.Şimdiye kadar neredeydin?Neden sesin çıkmıyordu?Şimdi mi aklına geldi kentin sağlık sorunu...Gerek her gün, her hafta, her ay, gündem değerlendirmesi yapmanız lazım...Sağlıkla ilgili sıkıntıları ilgili Sivil Toplum Kuruluşu yapmayacak ta kim yapacak?Karaköprüde ikamet eden bir vatandaş, bir çocuk acil servisine gitmek için kalkıp kentin bir ucundan başka bir ucuna gitmeye mecbur bırakılıyor. oysa M.akif İnan hastanesi eski acil servisine 300 milyar tadilat için para harcandı 2 yıldır kapısında kilit vurulmak için mi?döner sermayedeki adaletsizliği neden gündeme getirmiyorsunuz. Döner sermaye sadece doktorlar ve diğer sağlık çalışanları için midir?diğer sağlık çalışanlarına çok komik ücretler verilmektedir.Döner sermaye tabi ki doktorlar ve hemşireler içindir ama diğer sağlık çalışanlarının hakkı olduğu halde keyfi davranılmakta hak ettiği döner sermaye ücreti verilmemektedir.

EDİTÖR YORUMUNA CEVAP
EDİTÖR YORUMUNA CEVAP - 3 ay Önce

Sn. Editör, yazılan yorumların hepsi gerçektir. Zaten yorumda bulunan insanların çoğuda "vurgun, talan"la ilgili Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığını bilir kişi heyetiyle beraber göreve çağırmıştır. Bunun bariz gerçekliği de standartlara uygun tadilatı yapılmayan WC, lavabolardır.


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15