Kadınlara ‘Otizm’ semineri verildi

İpekyol Gençlik Merkezi, Kuran-ı Kerim ve El Sanatları eğitimine katılan ev kadınlarına yönelik ‘Otizm’ semineri düzenledi.

Kadınlara ‘Otizm’ semineri verildi
banner38

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Şanlıurfa İpekyol Gençlik Merkezi ile Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığının ortak çalışmaları sonucunda kadınlara yönelik “Otizm” semineri düzenlendi.

Sosyolog Selma Ateş düzenlenen seminerde söz alarak şunları söyledi:

“2 Nisan, Dünyada Otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ‘Otizm Farkındalık Günü’ olarak ilan edildi. Her yıl Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizm sorunları ve çözüm yolları konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Otizm, otizm spektrum bozuklukları ya da eski adıyla yaygın gelişim bozuklukları şeklinde isimlendirilen önemli bir bozukluktur. Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya karmaşık bir nöro- gelişsel bozukluk olarak tarif edilebilir. Otizme dair belirtiler bazı çocuklarda gelişim basamaklarının erken dönemlerinde, bazı çocuklarda ise öncelikle normal seyreden gelişimde gerileme veya aksaklık olmaktadır. Otizmlilerin çoğu diğerleriyle iletişim kurmakta zorlanırlar. Fakat erken teşhis ve tedavi gittikçe daha fazla kişiye tam potansiyellerini kullanmada yardım etmiştir.”
 


Şanlıurfa İpekyol Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm Aktabur ise verilen seminerle ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Gençlik merkezimizde halkımıza ve gençlerimize normal hayatlarında her zaman önemli gördüğümüz konularda bilgilendiriyoruz. Bir ülke eğitimle ancak başarıya ulaşabilir. Eğitimlerimiz, etkinliklerimiz, çalışmalarımız ve seminerlerimiz devam edecek. Tüm gençlerimizi bu imkânlardan istifade etmeye davet ediyorum dedi. Seminerin gerçekleşmesinde emeği geçen Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına ve Sosyolog Selma Ateş’e teşekkür ediyorum.”

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 10:17
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15