“Hemşire vurgunu” haberini manipüle edenlere sert uyarı

Gazete İpekyol’un özel haberi olan kapanan doğum hastanesindeki hemşirelerin vurgun haberini manipüle ederek yayınlayanlar hakkında açıklama geldi. Sağlık-Sen, ilgisi olmadığı halde sırf menfaat elde etmeye yönelik başka isimlerin habere dahil edilmesi konusunda sert uyarıda bulunarak, “Yasanın verdiği tüm yetkilere dayanarak gereğini yapacağız” dedi.

“Hemşire vurgunu” haberini manipüle edenlere sert uyarı
banner38

Şanlıurfa’da kapanan Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde başhemşire başta olmak üzere bazı hemşirelerin nöbet tutmadıkları halde nöbet tutmuş gibi gösterip vurgun yaptıkları haberi Gazete İpekyol tarafından yayınlanınca, bazı yetkilileri karalamak için fırsat kollayan bazı kesimler de bu haberi manipüle ederek yayınlamıştı. Oysa konunun anlaşılmasından hemen sonra hem idari hem adli soruşturma başlatılmasını ve ilk etapta adı karışan eski başhemşirenin açığa alınma olayını gerçekleştiren, manipüle edilerek yayınlanan haberde adı geçen yetkililerdi. Haber, asılsız olduğunun ortaya çıkmasından sonra geri çekildi. Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi, bu konuyu ele aldığı yazılı basın açıklamasında bu tip haberleri yapanlara karşı uyarıda bulundu.

 

‘MANFAATE DÖNÜŞTÜRME GAYESİNDEKİLERE SON UYARI’

Sağlık-Sen Şube Başkanı Dr. Faruk Günak, Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Bayram ve Şube Hukuk Müşavirliği Av. Cüneyd Altıparmak’ın imzalarını taşıyan bu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “11.11.2016 tarihinde çeşitli yerel haber sitelerine ve akabinde bazı yerel ve ulusal yayın organlarında çıkan haberin veriliş biçimi, haberin öznesi olan şahıs ile haberin hiç biçimde muhatabı olmayacak kişi, kurum ve kuruluşlar ile kurulmaya çalışılan ilgisiz/alakasız bağ ve bağlantı manidar olarak değerlendirilerek, değerli basın üyelerine hem bilgilendirmek hem de dikkatlerini çekmek için bu metin hazırlanmıştır. Buna göre, Şanlıurfa Doğum Hastanesinde gelişen menfur ve asla tasvip edilmeyecek bir usulsüzlüğe dair çıkan haberlerde, usulsüzlük yaptığı değerlendirilen şahsın sendikamız üyesi olduğu şeklindeki vurgu ile çıkan haberin, habercilik mantığına yakışmadığını belirtmek isteriz. Yerel medyada bu konularda hassas davrandığını her zaman müşahede ettiğimiz basın mensuplarına teşekkür etmekle birlikte, bu tip haberlerde ilgisiz ve alakasız, basın etiğine aykırı, bir yerden yakalayıp bunu menfaate dönüştürme gayeli bu yaklaşımlara dair, bu ilgili kişileri son kez uyarmak istiyoruz. Bundan sonra yapılacak haberler de, yapılan usulsüzlük, suç ve sair aykırı durumla, sendikamızın birlikte değerlendirilmesine imkan verici yaklaşımlara karşı etkin hukuki bir mücadele başlatacağımızı, yanlı yapıldığını düşündüğümüz halde ise de, yasanın tüm verdiği yetkilere dayanarak yetkilileri harekete geçirip, gereğini yapacağımızı bildirmek isteriz. Bu tip yaklaşımların, sadece bizim sendikamız için değil, sendikacılık sahasında bulunan diğer tüm sendikalar için de hatalı bir yaklaşım olduğunun da altını çizmek isteriz. Bu minvalde, yapılan hatalı yayınların düzeltilmesini bunda sonra da dikkatli olmasını talep etmekteyiz. Konuya dair değerlendirmemiz siz değerli basın mensuplarına bildirir, iyi günler dileriz.”

 

BİR YIL BOYUNCA İŞTE BÖYLE HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETTİLER…

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 11:21
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15