En hızlı muayene rekoru Urfa'da kırılabilir!

Şanlıurfa'da nüfus yoğunluğu, yetersiz hastane ile personel sıkıntısı nedeniyle sağlık hizmetinden yararlanmak artık 1 dakikanın altına düştü. Doktorlar günde 100'ün üzerinde hastaya bakıp hastalığı doğru teşhis etmeye çalışırken, yaşanan seri muayene nedeniyle hem hastalar hem de sağlık personelleri artık isyan etmek noktasında.

En hızlı muayene rekoru Urfa'da kırılabilir!
banner53

En temel ihtiyaçlardan biri olan sağlık, Şanlıurfa'da yaka silktirmeye devam ediyor.

Daha önce meclis kürsülerinde yerde yatan annelerin fotoğrafları ile gündeme gelen kent, hala benzer sağlık sorunları ile karşı karşıya. Diğer kentlerde özellikle tatilden sonraki günlerde yoğunluk olurken Şanlıurfa'da hemen hemen tüm hastanelerde her gün yoğunluk yaşanıyor. Buna sebep olarak Suriyelilerin gelişiyle artan nüfus yoğunluğu gösterilse de kentte hastaneler sayıca mevcut nüfusu da karşılamaya yetersiz. Üstelik sağlık personelleri de bu hizmetin karşılanması için yeterli sayıda değil. Nüfus, hastane ve personel eksikliği bir araya gelince hastanelerde uzun kuyruklar oluşması ise kaçınılmaz oluyor. Doktorlar da taleplere cevap vermek için günde 100'ün üzerinde hastaya bakmak zorunda kalıyor.

Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şanlıurfa'nın bu sağlık problemini yansıtan görüntüler kaydedildi. Saat 09.30'da çekilen bir görüntüde muayene sırasının 55 olduğu görüldü. 09.00'da mesaiye başlayan doktorlardan bazılarının muayene süresini 1 dakikanın altına düşürmesi görenleri şaşkına çevirdi. Doktorların hastalığa teşhis için saniyelerini ayırması "Urfa'da en hızlı muayene rekoru kırılabilir" yorumlarına neden oldu. Hastalar kadar sağlık personellerinin de durumdan şikayetçi olduğu belirtildi.

Kentte sağlık hizmetinin hak edilen düzeye ulaşması için özellikle sağlık sendikalarının ve mecliste bulunan 14 Urfa vekilinin çalışma yürütmesi ve ilgililerle temasa geçmesi bekleniyor. 

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 16:24
YORUMLAR
Müsait perver
Müsait perver - 4 ay Önce

Herkes bi yere müdür olmuş ama kimse bunun hakkını vermemiş klimalı odada oturan müdürler ordan burdan nasıl çalıp çırpayım diyor hal böyle olunca biz daha çok sürünürüz cooookkk

M.ali
M.ali - 4 ay Önce

eski köy hizmetlerinde hademe olarak il sağlık teşkilatına geçen salih samak personelden sorumlu uzman olursa sizce personel sıkıntısı yaşanır mı yaşanmaz mı?

Anka
Anka @M.ali - 4 ay Önce

Urfa değer olarak dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Öncellikle Yabancı bir belediye başkanı lazım Urfa'ya,

Salih gunes
Salih gunes - 4 ay Önce

Memleketin en başindan en sonuncusuna koltuga layik kimse yok.olanlarında dayısı yok

Sağlık yetersiz
Sağlık yetersiz - 4 ay Önce

Personel yetersizse boşta duran bir sürü vatandaş var sağlık personeli olarak bu bir ikincisi elbetteki daha öncede yoğunluk oluyordu ancak suriyelilerin gelişiyle beraber bu çekilmez bir hal aldı en çok Suriyeli urfada ama en yetersiz hastanede urfada bunun gibi daha neler neler. Suriyeliler okadar çoğaldiki kendimizi mülteci hissediyoruz artık. Artık buna bir dur deyin. Hiçbir şekilde sağlıklı muayene olunmuyor doktorlarda illalah etmiş özellerde bile kuyruk nerden nereye.

Eyyubiye Hastanesi
Eyyubiye Hastanesi - 4 ay Önce

Suriyelilerin yoğun olduğu eyyubiye hastanesinde mahşeri kalabalıktan nasıl bir verim alabilirsiniz.oysa kentin en büyük ikinci hastanesi 500 yataklı hastanesi poliknikleri p.tesi salı günleri dışında bomboş...Suriyeli hastaların yükünü eyyubiye Eğt.Arş.hastanesi çekiyor.il sağlık müdürümüz bu konuda bir planlama yapsa hem eyyubiye Hastanesi personeli rahat eder hemde bu tür sorunlar çıkmaz.

M.Ali COŞKUN
M.Ali COŞKUN - 4 ay Önce

kardeşim personel sıkıntısı falan yok!yardımcı sağlık personeline idari birimlerde görev verilirse olacağı budur elbet.Şuan Balıklıgöl hastanesi müdürü zeyni denen kişinin asıl görevi baytardır.M.akif inan hastane müdürü ATT dir. bunun gibi daha niceleri eeee elbette personel sıkıntısı yaşanır.

Mehmet
Mehmet @M.Ali COŞKUN - 4 ay Önce

Gerçekten idarecilerin farklı meslektense vay ülkemin haline

Aziz kılıç
Aziz kılıç - 4 ay Önce

Öncelikle özlem hanıma teşekkür ediyorum bu konuyu dile getirdiği için Ben 25 yıldır İstanbul'da yaşıyorum Bir sedir evimi urfaya taşıdım Maşukta oturuyorum çevresinde Birtane hastane bulamazsınız çocuklar hastalandığı zaman Eyübiyeye götürüyoruz sizinde bildiğiniz üzere yoğunluktan dolayı pek sağlıklı olmuyor

Yusuf
Yusuf - 4 ay Önce

Onkoloji 1 dr,hematoji 1 dr,mecburi hizmeti biten kaçıyor. Idare drları tutabilmek için çaba göstermiyor. Giderse gitsin deniyor.


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15