Çocuk üroloji polikliniği açıldı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde, kentteki ilk çocuk üroloji polikliniği açıldı.

Çocuk üroloji polikliniği açıldı
banner38

HRÜ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de sayılı olan çocuk üroloji polikliniğinin Şanlıurfa ve tüm bölgeye hizmet vermesinin planlandığı belirtildi.

Üroloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ercan Yeni, Şanlıurfa ve sağlık hizmeti alan diğer bölgeler düşünüldüğünde Türkiye'nin çocuk nüfus yoğunluğunun en fazla yaşadığı, doğurganlık hızının en yüksek olduğu bir bölgede yaşadıklarını anımsattı.

Hasta grubunun çok önemli bir kısmının çocuk olarak karşılarına çıktığını ifade eden Yeni, "İsmail hocamızın eğitimini tamamlayarak aramıza katılmasıyla çocuk ürolojisindeki ilgili hastalıklara çok daha kaliteli hizmet verme şansı yakalamış olacağız. Bölgedeki çocuk hasta yoğunluğu düşünüldüğünde çocuk ürolojisi kliniğinin Şanlıurfa'ya katacağı hizmet çok daha önemli olacak." ifadelerini kullandı.

Çocuk Üroloji Uzmanı Dr. İsmail Yağmur da çocuk ürolojisi dalının, doğuştan 18 yaşına kadar yaş aralığındaki çocukların ürolojik hastalıklarla ilgili tanı ve tedavi aşamasında ilgilenen bilim dalı olduğunu ifade etti.

Çocuk ürolojisi alanında, doğum esnasında veya takibinde anne karnında yapılan ultrason incelemelerde bebeğin böbrek veya idrar yollarında herhangi bir problem saptandığında hızlı bir şekilde müdahalede bulunduklarını belirten Yamur, şunları kaydetti:

"Ek olarak yeni doğan bebeklerde başlayıp çocukluk döneminde işeme güçlükleri, torbalarda anormal görünüm, sünnet hataları, penis bölgesindeki anormallikler, böbrek taşları, inmemiş testis rahatsızlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ya da idrar yolunda oluşan kitleler veya tümoral oluşumlar gibi birçok hastalıkla ilgilenmekteyiz. Üroloji uzmanlığını Harran Üniversitesinde almış Şanlıurfalı biri olarak Şanlıurfalı çocuklara hizmet etmekten gurur duyacağımı belirtmek istiyorum, Üniversitede yeni kurulacak olan pediatrik üroloji ana bilim dalında hizmet edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 11:37
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15