Ajans Urfa yazdı, müdürlük harekete geçti!

Şanlıurfa'daki hastanelerde yaşanan yoğunluğa ilişkin olarak İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Ramazan ayında başvuruların çok büyük bir kısmı, iftar-sahur arasına denk gelen zaman diliminde olmaktadır. Ramazan ayı dolayısıyla akşam vardiyalarına hem hekim hem de hemşire ilave görevlendirmeler yapılmıştır. İftar sonrası yoğunluğun sebebi gündüz oruç tutan veya işe giden vatandaşın poliklinik hizmetlerini akşam saatlerinde acil servisten karşılama ihtiyacıdır" denildi.

Ajans Urfa yazdı, müdürlük harekete geçti!
banner53

Şanlıurfa'nın 'sağlık sorunları' devam ederken, Ajans Urfa'nın gündeme getirdiği 'acil servislerde yaşanan yoğunluk' konusunda İl Sağlık Müdürlüğünden bir açıklama yapıldı. 

Müdürlükten yapılan açıklamada Ramazan ayından dolayı yoğunlukların gece olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Şanlıurfa il merkezindeki hastanelerimizde günlük 6 bin 500-7 bin arasında acil hastasına bakılmakta olup Haliliye Ek Bina Acil Servis’te Ramazan günlerinde, 24 saat içerisinde bin civarı hasta bakılmaktadır. Ramazan ayında başvuruların çok büyük bir kısmı, iftar-sahur arasına denk gelen zaman diliminde olmaktadır. Ramazan ayı dolayısıyla akşam vardiyalarına hem hekim hem de hemşire ilave görevlendirmeler yapılmıştır. İftar sonrası yoğunluğun sebebi gündüz oruç tutan veya işe giden vatandaşın poliklinik hizmetlerini akşam saatlerinde acil servisten karşılama ihtiyacıdır" denildi.

'YÜZDE 80'İ YEŞİL ALAN HASTASI'

Haliliye ek binasındaki acil servise giden hastaların yüzde 80'inin hayati risk taşımadığı kaydedilen açıklamada, "Haliliye Ek binadaki acil servise gelen hastaların %80’den fazla kısmını yeşil alan hastası diye tabir ettiğimiz ayaktan gelen ve aciliyet düzeyi minimum olan hasta popülasyonunu oluşturmaktadır. Yeşil alan hastası soğuk algınlığı, kaşıntı, idrar yolu enfeksiyonu, minör travmalar gibi hayati riski olmayan, 1-2 saate kadar acil muayene bekleme süresi olan hasta grubunu tanımlamaktadır. Beklemesinde hayati sakınca olmayan bu hastaların yanı sıra acil servise hayati önem arzeden hastalar da başvurmaktadır. Bu tip hastaların müdahale, tetkik ve tedavi işlemleri başvuru anında bekletmeden yapılmaktadır. Acil servise müracaat eden hastalara verilen barkodlardaki numaralar, bekleyen hasta sayısı değil sıra numarası olup gece 12.00’da 1 sıra numarasıyla başlayan o zamana kadar gelen toplam hasta sayısını göstermektedir" sözlerine yer verildi.

Poliklinik sayılarının artırılması için talimat verildiği bildirilen açıklamada, "Acil servislerde sıkıntı yaşanmaması adına hastanelerimizde yeşil alanda poliklinik sayıları arttırılması talimatı verilmiş olup, enjeksiyon ve pansuman odasında görevli personel sayısı da arttırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 15:29
YORUMLAR
Sn.müdür seni yanıltıyorlar
Sn.müdür seni yanıltıyorlar - 3 ay Önce

Sn.müdür kusura bakma ama daha geldiğin günden beridir gerek vatandaş gerekse personel notunu verdi.kendi ekibini kuramayıp dalkavuk ekiple yola devam etmen senin karekterine ortaya koydu. Eski köy hizmetlerinden işçi olarak il sağlık müdürlüğünde personelden sorumlu uzmanlık görevi veren bir amirden kente ne yarar olabilir ki...M.Akif inan Hastanesi eski acil ine 100 milyar tadilat için para harcadı lar 2 yıldır kapısına kilit vurulmak için mi?yazıklar olsun diyorum.bunun hesabını soramayan siyasilere sağlıktan sorumlu vali yardımcısına STKlar a yazıklar olsun.insanlar eyyubiyeye gece 12 den sonra gidemiyor.biraz olsun dalkavukların yerine halkı anlasaydınız zaten bu sorunlar yaşanmazdı.

Hemşire hanım
Hemşire hanım - 3 ay Önce

Tamam güzel madem %80 yeşil alan hastasıysa neden sistem de %10 yeşil hastası ancak görülüyor bütün hastalara sarı alan giriliyor devletin bütçesine yazık değil mi?

Hastane yerleşim düzeni
Hastane yerleşim düzeni - 3 ay Önce

Geçen gün m.Akif inan Hastanesi ortopedi polikliniğinde bir olaya şahit oldum.bunu siz hemşehrilerimizin takdirine bırakıyorum.ortopedi polikliniği ayak önüne kurulmuş ve kimin ayağında platin kiminin kolunda alçı zaten koridor da dar giden gelenlerden biri görmeden ayağında platin takılı bir hastaya çarptı.zavallı adam feryat figan etti.ne başhekim ne sağlık müdürü kaldı hepsine sin kefli küfürler etmeye başladı.hastanenin yerleşim düzenine bir çare bulamayan kişiler yönetici olmuş...başhekime yalakalık yapmaktan alt kademedeki personellerle uğraşmaktan başka hiç bir işleri yok.sn.il sağlık müdürünün bunlardan haberi yoksa çıkıp yapmış olduğunuz habere de ahkam kesmesin.zavallı hemşire acil de personel personel personel diye bağırıyor ortada kimse yok iki tane temizlik personeli temizliğe mi baksın hasta bakıcılık yapıp hastaları sedye ile mi taşısın.

Personelden sorumlu uzman
Personelden sorumlu uzman - 3 ay Önce

Buradan il sağlık müdürüne sesleniyorum.ekibinizde yer alan personelden sorumlu zat akrabalarını, yakınlarını dostlarını işe yerleştirmekten başka urfaya ne gibi bir hizmeti olmuştur.kaldı ki işçilik kadrosundan gelme bu zat nasıl olurda uzman olur.hastaneleri araştır bakayım samak soyadlı kaç kişiyi istihdam ermiş....O İŞ-KUR önünde bekleyen zavallı insanların ahı bu münafıka kalmasın.cihan ekmen e , Abdülkadir yetişkine ve faruk günak a kalmasın. dürüst adaletli bir adam olsaylardı diğer illerdeki gibi noter huzurun da kura ile personel alımı yaparlardı.

Garip
Garip - 3 ay Önce

il saglık müdürü hangi seye çözüm buldu acaba eski yolsuzluk yapan ekibi getirmek dısında Allah askına birisi urfadaki sağlıkta yolsuzluğa el atsın

Sinsi kral
Sinsi kral - 3 ay Önce

Urfa daki hastanelerin yerleşkelerine bir bakın hepsi bir tarafa toplanmış neden bağlarbaşı tarafından hastane yok acil bölümü yok

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15