Urfa’da baraja sıfır villa inşa ettiler!

Şanlıurfa’nın yegane tatlı su kaynağı olan Atatürk Barajı’nın kıyısına 60 tane villa inşa edildi. Şanlıurfa’nın önemli isimlerine ait olduğu iddia edilen villalar tatlı su kaynağı için büyük tehdit oluştururken villaların yıkılması için gerekli girişimlerin başlatılması bekleniyor.

Urfa’da baraja sıfır villa inşa ettiler!
banner38

Şanlıurfa’nın hem ekonomisine can vermek hem de tatlı su kaynağını karşılamak için inşa edilen Atatürk Barajı Gölü’nün hemen kıyısında bulunan ve korunması gereken alana iddiaya göre, 60 civarında villanın inşa edildiği ortaya çıktı. Karaköprü İlçesine bağlı Kasımkuyu ve Tavuk mahalleleri civarında Atatürk Barajı Göl Alanı kıyısında bulunan koruma alanlarının içine 25 yıl önce yaklaşık 60 villanın temeli atıldı. Temelleri atılıp kaderine terk edilen bu villaların inşaatına geçtiğimiz yıl kaldığı yerden devam edildi. Şanlıurfa’nın tek tatlı su kaynağı olan Atatürk Barajının kıyısına inşa edilen villaların yaklaşık 30 tanesinin kaba inşaatı biterken 30 tanesinin ise hala olduğu gibi durduğu kaydedildi.  Atatürk Baraj Gölü’nün korunması gereken alanına inşa edilen villaların sahipleri arasında Şanlıurfa’nın önemli isimlerinin yer aldığı iddia edilirken, söz konusu yapıların yıkılması için birçok şikayetin gerek Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) gerekse de Şanlıurfa Valiliğine gittiği dile getiriliyor.

KİM NASIL, İZİN VERDİ?

Söz konusu villaların yaklaşık 30’unun kaba inşaatı tamamlanırken veya tamamlandığı görülürken, 30 tane villanın da temelinin atıldığı tespit edildi. Kaba inşaatı tamamlanan yapıların bir kısmının bahçesinde yer altı su kuyusu için sondaj çalışmalarının yapıldığı, bir kısmında ise sondaj çalışmalarının yapıldığı kaydedildi.

25 YIL ÖNCE ATILAN TEMELLER VAR!

Atatürk Baraj Gölü’nün korunması gereken alanında inşa edilen villaların bazılarının temellerinin 25 önce atıldığı ve terk edildiği ortaya çıkarken ancak geçtiğimiz bazı villalarda yeniden inşaat çalışmalarının başladığı iddia ediliyor.

Bahse konu konutların bulunduğu alanların 07.05.2013 tarihinde yürürlüğe giren ‘Atatürk Baraj Gölü Havzası Özel Hükümleri’ kapsamında bulunan koruma alanları içerisinde kaldığı belirtiliyor. Devlet Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğünün ‘Atatürk Baraj Gölü Havzası Özel Hükümleri’ni dikkate alarak incelediği alanın büyük bir kısmının Göl Koruma Alanında kalmış olduğu, inşa edilen alanlarla ilgili villaların DSİ Bölge Müdürlüğünden görüş alınmadan yapıldığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili birçok şikayetin gittiği kaydedilirken, gerekli yıkım işlemlerinin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.  

GELECEK NESİL İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Su kaynaklarının hızla kuruduğu, var olan kaynakların ise kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı günümüzde Atatürk Baraj Gölü çevresine inşa edilen konutların temiz su ihtiyacını büyük oranda tehlikeye düşürebileceği dile getiriliyor. Şanlıurfa, Siverek ve Hilvan ile daha birçok yerleşim merkeziyle komşu olan ve birçok yerleşim alanın da içinde bulunduğu geniş bir alanı kapsayan nüfusun içme suyu kaynağı olan Atatürk Barajı Havzasının korunması, bilhassa Şanlıurfa il merkezinin bulunduğu bölgedeki yegane içme suyu olması nedeniyle de bu alan önemli bir konumda. Söz konusu konutların baraj gölalanı çevresinden gelen yoğun konut taleplerine emsal teşkil etmesi halinde göl alanının korunmasının tamamen imkansız hale gelebileceği ve gelecek nesillerin emaneti olan tatlı su kaynaklarının korunmasının mümkün olmayacağı, su kirliliği nedeniyle oluşacak sağlıksız ortama bağlı olarak ortaya çıkabilecek problemlerin de önlem alınmadığı taktirde ileride çözümünün imkansız hale gelebileceğinden endişe ediliyor.

GÖL YEŞİL KUŞAKLAMA ALANI NEYİ KAPSIYOR?

Göl Yeşil Kuşaklama Alanı; Baraj işletme kotu olan 542 kotundan itibaren yatayda 100 metrelik bandı kapsar. Bu alanda hazine adına kayıtlı olan yerlerde hiçbir faaliyete izin verilmez, hazine arazisi satışı yapılamaz. Hazine arazilerinin idarenin izni dışında gerçek veya tüzel kişilerce daha önce işgal ve tasarruf edilmiş ise ecrimisil alınır. Bu alanda yapılacak olan düzenlemelerde beton kaplama kullanılamaz ve bu alanları düzenlemek maksadıyla doldurma ve kurutma işlemi yapılarak arazi kazanılamaz. Bu alandaki köyler, köy yerleşim alanları imar planları yapılarak genişletilemez…

GÖL KORUMA ALANI NEYİ KAPSIYOR?

Göl Koruma Alanı; Göl Yeşil Kuşak Alanının bitiminden itibaren başlar ve yatayda 900 metrelik bandı kapsar. Mecburi teknik tesisler ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına giren uygulamalar dışında, bu alanda hafriyat artığı, moloz ve inşaat malzemesi dökülmesine izin verilmez. Bu alanda mevcut İmar ve Çevre Düzeni Planına uyularak rekreasyon ve piknik maksatlı kullanıma dönük kamu yararı, sökülebilir-takılabilir malzemeden oluşan geçici nitelikte kır kahvesi, büfe, açık spor alanları, yeşil alan, çocuk bahçesi, gezinti ve günübirlik tesislere izin verilebilir. Bu yapıların kapalı kısımlarının toplam alanı 100 metrekareyi geçemez. Bu alanlar baraj kretine ve içme ve kullanma suyu alma yapısına 500 metreden daha yakın olamaz. Bu yapılardan kaynaklanan atık sular, sızdırmaz nitelikteki fosseptiklerde toplanarak, en yakın atık su arıtma tesisine taşınır.

Hüseyin ÖZKAN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 1 ay Önce

Derhal yıkılmalı, aksi takdirde o bölgenin önüne geçilemez ve orada yapılaşma artar bu da tatlı su kaynağının kirletilmesine neden olur.

urfalı
urfalı - 1 ay Önce

inşalalh bi an önce yikilir

hakk
hakk - 1 ay Önce

Hak aramak kim urfa halkı haa.. işte buna gülünür

Urfalı zaza
Urfalı zaza - 1 ay Önce

Sorun yok. İmza sahiplerinin malıdır. Kimse dokunmaz. Gazeteci kardeşimizin zamanını almış bize duyurdu. Ama bize de özülmek düşer.

osman taş
osman taş - 1 ay Önce

baraj gölü etrafı ağaçlandırılmalı keyfi yapılaraa müsade edilmemeli

Urfaurfa
Urfaurfa - 1 ay Önce

Boş ağlamışsın bu bir tehtid falan değil zaten oranın çevresinde önceden evler vardı köyler de var günah keçisi seçip insanlara suç atmayın kuyruk acın mı var hüseyin??

Reyis
Reyis - 1 ay Önce

Reyis
Bu bir saçmaliktir isteyen o zaman parayı verip istediği yere ev diksin kesinlikle bu bir saçmalıktır derhal yetkili kimseler olaya müdahil olmali oralara tek bir çivinin çakılması dahi yasaklanmalı.

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15