Urfa'da alışıldık tablo... Yine kaderine terk edildi!

Şanlıurfa'ya geçmiş yüzyıllardan miras kalan 'Millet Hanı', unutulmaya yüz tuttu. 5 yıl önce kente kazandırılması için projelerin odak noktası olan ‘Han’ın, Şanlıurfa'nın kanayan yaralarından biri olan 'otel' sorununa merhem olabileceği düşünülüyor. Bu konuda yerel yöneticilerden herhangi bir adım atılmazken, gözler tarihi alan için yapılacak projelere çevrildi.

Urfa'da alışıldık tablo... Yine kaderine terk edildi!
banner38

Şanlıurfa'ya Osmanlı döneminden miras kalan tarihi Millet Hanı, kaderine terk edildi.
 Kentin mimarisine özgü yapıların bulunduğu Yorgancı Sokak, Çulha Sokak ve Güllüoğlu Sokağı'nın çevrildiği bölgede bulunan tarihi han, 5 yıldır faaliyete girmeyi bekliyor. 

Türkiye'nin dört bir yanındaki tarihi hanlar restorasyon çalışmalarının ardından faaliyete geçirilirken, tarihi kent Şanlıurfa'daki han ise adeta unutuldu.EN BÜYÜK İKİNCİ MÜZE OLACAKTI

Topkapı Müzesi'nden sonra Türkiye'nin en büyük ikinci müzesi olması planlanan tarihi han için 2014 yılında projeler hazırlandı. Hazırlanan proje Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay alırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanları tarihi hanı 'konaklama tesisi' yapmak için hazırlıklara başladı.

Turizme kazandırılması için tarihi handa başlatılan çalışmalarda hedef, 2015 yılında hizmete sunmaktı. Ancak, 2015 yılında tamamlanması beklenen projede aradan geçen yıllara rağmen bir mesafe kat edilemedi.

MALİYETİ 64 MİLYON

Projenin tamamlanması için restorasyonu üstlenen firmanın danışmanı İş Adamı Mehmet Tuncay, 2014 başında düzenlenen bilgilendirme toplantısında 700 metrekarelik alanda başlatılan çalışmalarda önemli bir mesafe kat ettiklerini açıklamıştı. Toplam maliyetinin 50 milyon dolar olacağı açıklanan han, fon kaynağının bulunmaması dolayısıyla durduruldu.
 OTEL SORUNUNU ÇÖZEBİLECEK Mİ?

Kaynak yetersizliğinden yapımının durdurulduğu iddia edilen hanla ilgili henüz yol kat edilemezken hanın, kentin bir diğer kanayan yarasına çözüm olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019, 'Göbeklitepe Yılı' olarak ilan edilirken, Şanlıurfa turist akınına uğradı. Bu yıl turizmde rekor rakamlara ulaşılması hedeflenirken, artan turist yoğunluğu kentteki diğer sorunları da gün yüzüne çıkardı.

Başta Göbeklitepe olmak üzere kentin tarihi güzelliklerini görmek için Şanlıurfa'ya gelen yerli ve yabancı turistler, konaklama sorunu ile karşılaşıyor. Kentte konaklamak için rezervasyon yapmayan turistler yatacak yer bile bulamazken, boş odası bulunan otellerdeki fahiş fiyatlar da turistin geri adım atmasına neden oluyor.

Bu yıl turizmde rekor düzeyler hedeflenirken baş gösteren 'konaklama' sorunu, yerel yöneticileri de düşündürüyor. Konaklama sorununu karşılayacak alternatif yerler için bazı yöneticiler harekete geçse de, yatak kapasitelerinin az olması ise soru işaretlerini bir türlü gideremiyor.
 AKILLARA GELEN YERLERDEN BİRİ 'HAN'

Turizmde yaşanan sorunlar yöneticisinden esnafına her kesimi düşündürürken, bu durum 'kaderine terk edilmiş' Millet Hanı’nı akıllara getirdi.  Kentin göbeğinde yer alan bölgenin ulaşım açısından da rahatlık sağlaması, otel fikrine sıcak baktırdı.

300 YATAK KAPASİTELİ

Otel olması halinde yaklaşık 300'e yakın yatak kapasiteli olacağı düşünülen alan için henüz herhangi bir adım atılmadı.  Şanlıurfa'nın konaklama sorununu bir nebze olsun çözeceği gözüyle bakılan alan için yerel yöneticilerin atacağı adım ise kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.  
 MİLLET HANI'NIN GEÇMİŞİ

Şehir merkezindeki Samsat Köprüsü ile Hacı Kamil Köprüsü arasında bulunan ve yaklaşık bin yıllık olduğu tahmin edilen Millet Hanı, Türkiye'nin en büyük hanlarından olup Osmanlı Dönemi'nde Şanlıurfa'da inşa edilen ilk anıtsal yapı olma özelliğini taşıyor.

16. yüzyıl ortalarına Osmanlı döneminde yapılan Millet Hanı, kesme taşlardan inşa edilmiş olup, geniş avlusunun çevresinde kalın payelerle bölünmüş, birbirleriyle bağlantılı geniş mekanlar yer alıyor.

Geçmişte Ermeni yetimhanesi ve toplama merkezi olan Millet Hanı, 1950 yıllarından Süvari Kışlası olarak da kullanıldı. Avlusunun kuzeydoğu köşesinin ikinci katında asker ekmeği yapan bir fırın, nizamiye karşısında askerlerin kullandığı hamam bulunuyor. Tarih boyunca çeşitli amaçlar için kullanılan Millet Hanı, Sultan 2. Abdülhamit döneminde 1890'lı yıllarda çekilen fotoğrafta ''Askeri Şahanesi'' olarak geçiyor. Yine başka bir eski fotoğrafta ise ''Alman Yetimhanesi'' olarak hizmet veren Millet Hanı, bir süre de belediye ambarı olarak kullanıldı.

Özlem DİKMEN-BİHA 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 11:51
YORUMLAR
KONAKLAMA EKSİKLİĞİ
KONAKLAMA EKSİKLİĞİ - 3 ay Önce

YILLARDIR BURASI KAPATILMIŞ PROJESİ HERŞEYİ KORUMA KURULUNDAN GEÇEREK ASLINA UYGUN PLANLANMIŞ VE NEDENSE URFANIN GÖBEĞİNDE YATAN HAZİNEDEN KİMSENİN HABERİ YOK ALLAH AŞKINA TURİZM AŞ.'YE SESLENİYORUM BURAYA BİR YATIRIMCI ÇEKİP ÖN AYAK OLURSANIZ URFA İÇİNDE İSTİHDAMADA KATKI SUNMUŞ URFA TURİZMİNEDE MÜTHİŞ BİR KATKI SUNMUŞ OLURSUNUZ HEM FOTOĞRAF SANATÇILIĞI HEM TURİST ÇEKME HEMDE KONAKLAMA AÇISINDAN MÜTHİŞ DEVASA BİR HAZİNE BELEDİYE BAŞKANLARINA BÜYÜKŞEHİRE SAYIN VALİMİZE SESLENİYORUM ALLAH İÇİN YILLARDIR GELEN GEÇEN HER YÖNETİCİ YETKİLİ SADECE BAKTI BİR ÇÖZÜM ÇARE ÜRETMEDİ HEM BURASI HEMDE SHERANTON OTELİ YILLARDIR OTEL PROJESİ KONAKLAMA PROJESİ OLARAK PLANLANIP ATIL DURUMDA BIRAKILMIŞ YETKİLİLERE SESLENİYORUM LÜTFEN BURALARI GÜNDEMİMİZE ALALIM ŞEHİRİN İHTİYACI VAR ÇÜNKÜ ACİL YATAK KAPASİTESİNİ ARTIRMAYA AJANSURFAYA ÇOK TEŞEKKÜRLER URFANIN BUNUN GİBİ KANGRENLEŞMİŞ UNUTULAN KONULARINI GÜNDEME GETİRDİĞİ İÇİN DAHADA GÜNDEMDE TUTMALIYIZKİ BASIN OLARAK YETKİLİLER HAREKETE GEÇSİN BAŞKA ŞEHİRDE OLSA ŞİMDİ BURAYI ŞİMDİ ÇOKTAN DEVASA BİR ALANA ÇEVİRMİŞLERDİ BİZDE HERSEY ÇABUK UNUTULUYOR ŞEHİRİN MERKEZİNDE ŞEHİRİN GÖZBEBEĞİ CAZİBE ALANI OLACAK BİR BÖLGEYİ YILLARDIR ADETA KADERİNE TERK ETMİŞİZ AJANSURFAYI BİR KEZDAHA KUTLUYORUM BÖYLE ÖNEMLİ BİR TARİHİ DEĞERE SAHİP ÇIKTIĞI GÜNDEME TAŞIDIĞI İÇİN ...

6363
6363 @KONAKLAMA EKSİKLİĞİ - 3 ay Önce

Bu Han fetö teröründen kurtulmazsa iflah olmaz uğraşanların tamami icin gecerli gelen giden uğraşan yapan hepsi kimse kusura bakmasın çok iyi görünen ne insanlar vardı 250 şehit verildi 15 temuzda o iyi yüzün altında yatan vatan hainleri de iyi görünüyordu Allah kitap peygamber diyordu lar din istismarı sonuç 250 şehit kimse kimseyi kandirmasin medyaya veren medya da gündem yapmak istiyen kişiler Allahın adaleti şaşmaz herkesin bir planı var ama Allahın plani asla şaşmaz devletin mali doğmamış Yetim hakkıdır devlet hesapsız değildir bu hesabı sorsun ve öyle el koysun ve aynı zamanda bu ugrasanlarin zencir halkasini hepsini takip etsin. 15 temuz dan önce harıl harıl çalışıyorlardı ne oldu da 15 temmuz sonrası bir kereden dibi vurdu bu ibre kime hizmet ediyor asıl mesele bu. Şimdi birileri çıkıp yazacak yalaka takımı yici takımı ve yandaş takımı şu olmuştu bu olmuştu da o bu değil kimse hikaye anlatmasın bu vatanın sahibi bu millet bu millet hesabını soruyor valiye yargıya müzeye tarihi kültür varlıklarına bir vatandaş olarak soruyorum sayın devlet büyükleri bu ayibinizi ne zaman kapatacaksiniz bu milli servete ne zaman sahip çıkacaksınız yikikti viran ettiler

Urfalı zaza
Urfalı zaza - 3 ay Önce

Yüklenici firma altından kalkamayacağı bir projeyi niye almış?.

Mehmet
Mehmet - 3 ay Önce

Haber yapmanız güzel de bir çok yanlışlar var. Bir otel diyorsunuz bir müze diyorsunuz. Bir 1000 yıllık diyorsunuz bir 16. Yüz-yıl diyorsunuz. Yorgancı sokak ne alaka.

Ahmet arslan ğayberi
Ahmet arslan ğayberi - 3 ay Önce

Ş Urfa'da ki millet hanı öğrenci yurtlarında dönüştürüle kötü olur ş Urfa'da bir çok öğrencinin eline devlet yurdu geçmiyor ş Urfa'ya yazık oluyor acilen yetkililer ilgilensin

tarafsız
tarafsız - 3 ay Önce

millet hanı adlı hasgtag açılsın gündeme gelsin yıllardır her geçtiğimde içim sızlar sız yerel ajanslarda bu tür sorunları ne yazık ki ulusal medyaya vermiyorsunuz

Fırıncı mamı
Fırıncı mamı - 3 ay Önce

Höö,

Ahmet tek
Ahmet tek - 3 ay Önce

Bozova ya da turizm otelleri yapılıp kazandırlsın bu boş iş.

H  mustafa yavuz
H mustafa yavuz - 3 ay Önce

Ak parti rekor oy aldı bu milet hanı urfanın göbegi siyasiler buna çözüm bulmalı


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15