Türkiye’de ilk defa Göbeklitepe’de uygulanacak!

UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine giren dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de bir ilk gerçekleştirilecek. Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından alanda Ziyaretçi Yönetim Planı uygulanacak.

Türkiye’de ilk defa Göbeklitepe’de uygulanacak!
banner38

Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ana hissedarı olduğu Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından Türkiye’de ilk sayılacak Ziyaretçi Yönetim Planı Göbeklitepe de hayata geçiriliyor.

31 Ekim Perşembe günü saat 10:00’da Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi toplantı salonunda ‘’Göbeklitepe Ziyaretçi Yönetim Planı’’ toplantısı yapıldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı-Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Alman Arkeoloji Enstitüsü, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlarını katıldığı toplantıda İngiltere’de bulunan Stonehenge’in de alan yönetim çalışmasında yer alan Kültürel Miras Uzmanı Elisabeth Clare Thomas da yer aldı. Toplantıda "Ziyaretçi Yönetim Planı" hazırlık çalışmaları değerlendirildi.

2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne giren Göbeklitepe de uygulanacak olan plan ile Göbeklitepe nin kültürel miras değerlerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması, turizm faaliyetlerinin koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması, uygulama süreçlerinin yöntem, araç, izleme ve değerlendirme göstergelerinin belirlenmesi ve turizm aktivitelerinin yanı sıra arkeolojik araştırmaların devamlılığını sağlanması hedefleniyor.

 

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş.’nin öncülüğünde yapılan bu çalışma şehir planlama ve müze yönetimi konusunda iki uzmanın çalıştığı Politika ve Planlama birimi tarafından yürütülüyor.

Göbeklitepe Ziyaretçi Yönetim Planı hazırlık çalışmaları kapsamında daha önce 650 ziyaretçiye memnuniyet anketi, Örencik Köyünden 145 kişiye Göbeklitepe ve Turizme yönelik bakış açılarını değerlendirmek amacıyla hanehalkı anketi uygulandı. Bu çalışmaların sonucunda Ziyaretçi Yönetim Planı Türkiye’de ilk defa bir UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan kültürel miras alanında uygulanmış olacak.

Özlem ÇELİK-AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 17:15
YORUMLAR
burak
burak - 2 hafta Önce

ayıptır sorması tüm reklamları yapmışınız da bu plan nedir? ne işe yarar? nasıl uygulanacağı hakkında bilgi vermemişsiniz.

Ahmet
Ahmet - 1 hafta Önce

Medeniyetler şehri çöllleşiyor.Daha çok ağaç adeta boş yer kalmamalı URFA Yeşilliğiyllede anılmalı

Abdullah
Abdullah - 1 hafta Önce

Urfa çöllleşiyor adeta beton yığını modern ve yeşil bir Urfa istiyoruz..

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15