Hazırlık başladı! Urfa Suriye sınırına Sahra Hastanesi kuruluyor

Şanlıurfa'da askeri hareketliliğe bağlı olarak sağlık sektöründe yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Sınır hattına sahra hastanesi kurulması talimatı verildi. Gelişmeler sınır operasyonun yakın bir tarihte başlayacağının sinyali olarak değerlendiriliyor.

Hazırlık başladı! Urfa Suriye sınırına Sahra Hastanesi kuruluyor
banner38

Suriye'ye ile en uzun sınır hattına sahip Şanlıurfa'da sınır ötesine operasyon hazırlığı resmen başladı.

Türkiye, Suriye'ye yeni bir operasyon hazırlığı içine girdi. Daha önce sınır ötesine düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının ardından Türkiye, Barış Koridoru için Amerika Birleşik Devletleri -ABD- ile anlaşmaya vardı. Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunda varılan mutabakatın ardından Akçakale'ye ortak harekat merkezinin kurulmasına karar verildi ve hazırlıkların ardından 24 Ağustos 2019 tarihinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Birleşik Müşterek Harekat Merkezi'nin tam kapasiteyle faaliyete başladığını duyurdu. Açıklamanın ardından kentte bir süredir devam eden askeri hareketlilik hız kazandı. Sınıra sevkiyatlar yapıldı, Türk askeri yetkilileri ve ABD'li komutanlar sınır hattına geldi. 

Gelişmeler üst düzey yapılan telefon gelişmeleriyle devam etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, telefonda görüştüğü ABD'li mevkidaşı Orgeneral Joseph F. Dunford'a, güvenli bölgenin zaman kaybetmeden oluşturulması gerektiğini belirtti. Türkiye, güvenli bölge konusunda kararlılık vurgusu yaptı.

Kısa bir zaman sonra da güvenli bölge tesisi birinci safha uygulamaları kapsamında başlatılan ilk ortak kara devriye 8 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşti. Akçakale'nin güneyinde Türk bayraklı 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesi için sınırı geçerek Suriye tarafında bekleyen ABD askeri konvoyuyla buluştu.
"KENDİ HAREKAT PLANIMIZI DEVREYE SOKACAĞIZ"
Dün, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sınır ötesine operasyon sinyali verdi ve "iki hafta içinde buradan bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız" dedi.
Peş peşe yaşanan bu gelişmelerin ardından sınır ötesine operasyonun en önemli sinyali ise dün verildi. Kentte doktor ve sağlık çalışanlarının tüm izinleri süresiz olarak iptal edilirken Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından da 11 ile "Şanlıurfa/Mardin iline resen görevlendirme" yazısı gönderildi. 


"SINIR DIŞI ASKERİ HAREKATA DESTEK İÇİN"

Yazıda askeri harekat için destek amaçlı görevlendirme olduğuna dair ifadeler şu şekilde yer aldı: 

 "Şanlıurfa Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı sağlık tesisleri emrine Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye bölgesine yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için yapılan organizasyona destek vermek amacıyla görevlendirilen personelin 20.09. 2019-20.10.2019 tarihleri arasındaki görevlendirilme onayları ekte gönderilmektedir."

SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI URFA'DA
Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe de bugün Şanlıurfa'ya geldi. Bakan Yardımcısı Meşe'nin kentte bir değerlendirme toplantısı düzenliyor.

SAHRA HASTANELERİ KURULUYOR
Sınır hattına da sahra hastaneleri kurulması talimatının verildiği öğrenilirken, pazartesi gününden itibaren sahra hastanelerinin aktif hale geleceği ayrıca sınır hattında ambulansların da bekletileceği bilgisine de ulaşıldı.

CEYLANPINAR'DA DA HAREKETLİLİK

Hareketlilik Suriye'ye bir diğer sınır ilçesi olan Ceylanpınar'a da sıçradı. Terör örgütü PKK/PYD kontrolündeki Suriye'nin Haseke iline bağlı Resulayn ilçesinin tam karşısında bulunan Ceylanpınar'da belediyenin yaptığı Milli Eğitim'e ayrılan ve tamamlanmak üzere olan bir öğrenci yurdu da özel harekat ekiplerine tahsis edildi.

Mustafa ARISÜT-Özlem ÇELİK-AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 12:00
YORUMLAR
ŞANLI ŞEHİRLİ
ŞANLI ŞEHİRLİ - 1 ay Önce

Büyük savaş kapıda...Ve bu savaş yarın er yada geç çıkacak!yarın çıkmaktansa bugün çıksın.Anlaşılan o ki ABD köpeklerinin burnu kırılmadan ne Suriyeye ne Irak'a nede İslâm coğrafyasına huzur gelecektir. Buradan Sn.Cumhurbaşkanıma sesleniyorum; Bir Urfalı olarak IP numaram bellidir. Ben İslamın sancaktarlığını yapacak olan ülkem adına ABD köpeklerinden bırakın savaşmayı ölmeye hazırım. Filistin'deki din kardeşlerim için Suriye ve Iraktaki din kardeşlerimin intikamını almak için ölmeye şehit olmaya hazırım. Bu köpeklerin burnu kırılmadan ne Suriyedeki bu savaş biter ne de islam coğrafyası huzur bulur. Dişe diş kana kan intikam!intikam!

Urfalı
Urfalı - 1 ay Önce

Allah askerimizin yar ve yardımcısı olsun ayaklarına taş değmesin

Abbas Yolcu
Abbas Yolcu - 1 ay Önce

Hayırlı uğurlu olsun nur topu gibi yeni bir savaşımız oldu. Aman ha Türkiye belini doğrultmasın! Aman ha kendi ayaklarımız üzerinde durmayalım. Nedir bu ABD den çektiğimiz dostluğu ayrı dert düşmanlığı ayrı dert.

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15