DEDAŞ'a mahkeme şoku! İnceleme başlatıldı

Şanlıurfa 3. Sulh Ceza Hakimliği binlerce tüketiciyi ilgilendirebilecek bir karara imza attı. Bir tüketicinin DEDAŞ çalışanlarının tüketim kontrolü yapmaksızın ofisten fatura düzenlediğini, fatura miktarının usulsüzlük yapılarak arttırıldığını belirtmesi ve belirtilen hususların gerçek olması durumunda nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturabileceği şikayeti üzerine mahkeme tüm delillerin detaylı bir şekilde incelenmesini istedi. 

DEDAŞ'a mahkeme şoku! İnceleme başlatıldı
banner38

Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu illere enerji sağlayan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) faturalarında usulsüzlük yaptığını iddia eden E.Ö. adlı bir vatandaş bu iddiasını mahkemeye taşıdı. Ancak soruşturma dosyasında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Daha sonra E.Ö. adlı vatandaş bu karara itiraz etti. Vatandaşın kararını yerinde bulan Şanlıurfa 3. Sulh Ceza Hakimliği söz konusu iddiaların incelenmesini istedi. 

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇU OLUŞTURABİLECEĞİ…’

Müşteki E.Ö., Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin şirketin kanunda yeri olmayacak şekilde faturalar düzenlediğini, bu faturaların mesai saatleri dışında ofisten düzenlendiğini, çıkan fatura tutarlarının usulsüzlük yapılarak arttırıldığını iddia etti. Ancak bu iddialar hukuki ihtilaf konusu olduğu soruşturmayı gerektirir bir suç unsuru bulunmadığı gerekçesi ile kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. Daha sonra E.Ö. bu karara itiraz etti. Yapılan itirazı yerinde bulan Şanlıurfa 3. Sulh Ceza Hakimliği müştekinin şirket çalışanlarının tüketim kontrolü yapmaksızın ofisten fatura düzenlediğini, fatura miktarının usulsüzlük yapılarak arttırıldığını belirtmesi, belirtilen hususların gerçek olması durumunda nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturabileceği şüphesini göz önünde bulundurarak kovuşturmaya yer olmadığı kararını hukuka aykırı buldu ve tüm delillerin detaylı bir şekilde incelenmesini istedi.

İŞTE ŞANLIURFA 3. SULH CEZA HAKİMLİĞİNİN MAHKEME KARARI:

“Dosya kapsamında yapılan incelemede müştekinin 24/01/2019 tarihli başvuru dilekçesi ve ifadesinde daha önce Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinde çalıştığını, şirketin kanunda yeri olmayacak şekilde faturalar düzenlediğini, bu faturaların mesai saatleri dışında ofisten düzenlendiğini, çıkan fatura tutarlarının usulsüzlük yapılarak arttırıldığını da belirtmesine karşın olaya ilişkin olarak müşteki iddialarının hukuki ihtilaf konusu olduğu soruşturmayı gerektirir bir suç unsuru bulunmadığı gerekçesi ile kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiş ise de müştekinin şirket çalışanlarının tüketim kontrolü yapmaksızın ofisten fatura düzenlediğini, fatura miktarının usulsüzlük yapılarak arttırıldığını belirtmesi, belirtilen hususların gerçek olması durumunda nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturabileceği bu nedenle olaya ilişkin müştekinin detaylı beyanı alınmadan, dilekçelerinde belirttiği hususlar araştırılmadan, itiraz dilekçesine eklediği CD içeriği de incelenmek sureti ile tüm deliller değerlendirildikten sonra şüpheli/lerin hukuki durumunun tayini ve tespiti gerekirken olaya ilişkin araştırma yapmadan belirtilen gerekçe ile kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi hukuka aykırı görülmüş ve aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.”

Şimdi kamuoyu zaman zaman yüksek gelen elektrik faturalarında bir usulsüzlük yapılıp yapılmadığını mahkemenin yapacağı detaylı inceleme sonucunda öğrenebilecek. Faturaların usulsüz bir şekilde arttırıldığı iddialarının gerçek olması durumunda kararın emsal olabileceği düşünülüyor.

Hüseyin ÖZKAN/ÖZEL HABER-AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 14:00
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15