Bayram pazara ‘tatlı’ gelmedi!

Ramazan bayramına sayılı günler kala Şanlıurfa’da alışveriş hareketliliği başladı. Çikolata ve şeker satıcıları bayram öncesi durgunluk yaşadıklarını belirtirken baklava üreticileri de kent dışına gönderilen siparişlerle nefes aldıklarını dile getiriyor.

Bayram pazara ‘tatlı’ gelmedi!
banner38

Ramazan bitip Şanlıurfa’yı bayram telaşı sararken, çarşı-pazar hareketlendi; ancak esnaf satışlardan memnun olmadıklarını dile getirdi.
 Alışverişe çıkan vatandaşlar bütçelerine göre harcama yapıyor, satışların geçmiş bayramlara göre daha düşük olduğunu ifade eden esnaf da dert yanıyor. Bayramın vazgeçilmezi olan çikolata ve şeker için satıcılar durgunluğun yaşandığını dile getirirken baklava üreticileri de gidişattan memnun değil.

DEMİR: BİR KİLO ŞEKER BİLE SATAMADIM

Şeker ve lokum satan Mehmet Demir, “Kaç saattir buradayım. Bir kilo şeker bile satamadım. Millette para mı yok, almak mı istemiyorlar bilmiyorum ama işler çok kötü. Fiyatlarımız gayet uygun. 10 TL’ye şeker satıyoruz. Bu kadar ucuz olmasına rağmen kimse alamıyor. Bu yüzden akşam toptancıya şekerleri geri iade edeceğim. Normalde Yıldız Meydanı bayram öncesi çok kalabalık olur ama bu sene o kalabalığı da göremiyoruz. Satışlar yok kimsede para yok. Geçen yıl daha güzeldi. Fiyatlar uygun şeker 10 TL’den 17 TL’ ye kadar;  lokum ise 10-15 TL arası değişiyor ama her ikisinde de satış yok” dedi.
 EKİNCİ: FİYATLAR GAYET UYGUN

Esnaf Abdulkadir Ekinci de, “Bayram öncesi piyasada bir durgunluk var. Şu an için satışlarımız olmuyor ama bayrama daha 6 gün var. Ümit ediyoruz sonradan satış olacak. Şeker, çikolata ve lokumlarda fiyat kaliteye göre değişiyor ama genel itibariyle fiyatlar gayet uygun” ifadesine yer verdi.

ŞENKAL: BİR DURGUNLUK VAR

Lokum ve şeker satmak için tezgah açan Oğuz Fırat Şenkal satışlar için şunları dedi: “Bayram öncesi bir durgunluk var. Bayrama 2-3 gün kala satışlarımızın iyi olacağını düşünüyorum. Lokum çeşitlerimiz çok.  10 ile 60 lira arasında değişiyor.
 GÖKÇİN: TATLIYA RAĞBET OLMUYOR

Şanlıurfalıların tatlı kültürü olmadığını dile getiren işletme sahibi Mehmet Emin Gökçin ise, “Alternatif olarak tatlı çoğaldı. Eskisi gibi satışlar yok. Bir de havalar sıcak olduğu için tatlıya rağbet olmuyor” dedi.  
 ‘ŞEHİR DIŞINA GÖNDERİYORUZ’

Şanlıurfa’da tatlı tüketme kültürünün pek olmadığını, başka illere sipariş gönderdiğini söyleyen Gökçin, “Biz daha çok şehir dışına sipariş gönderiyoruz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerden talep çok.  Bayram için satışlarımız il dışı oluyor genellikle. Müşteriye pek çok alternatif de sunuyoruz. Peşin ödeme, kredi kartıyla ödeme…  Her ne kadar başka illere tatlı göndersek de havaların sıcak olmasından kaynaklı satışlarımız istediğimiz düzeyde değil. Eğer Ramazan kışa denk gelmiş olsaydı siparişlerimiz bunun 2-3 katı olurdu” dedi.

Gökçin, “Satışların olmamasını havanın sıcaklığına ve meyvelere bağlıyorum. Vatandaş daha çok soğuk yenilen meyvelere yöneliyor. Kavun, karpuz gibi. 25 çeşit baklava var ama en çok tercih edilen klasik baklava yani kare ve üçgen şeklinde olan baklava. Kilosu 65 TL den başlıyor” şeklinde konuştu.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 13:29
YORUMLAR
İsa ÇETİNDAĞ
İsa ÇETİNDAĞ - 4 ay Önce

Milet işsizlikten kırılıyor.acaba kimin cebinde bir kğ şeker parası var.

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15