Türkiye'de en çok Şanlıurfa'da görülüyor!

Adından da anlaşıldığı gibi en çok arılarla beslenen yeşil arı kuşları Türkiye'de en çok Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesi'nde yaşıyor ve burada ürüyorlar.

Türkiye'de en çok Şanlıurfa'da görülüyor!
banner38

Yeşil arı kuşu ya da Mavi yanaklı arı kuşu (Merops persicus) en çok Şanlıurfa'da yaşıyor. Şanlıurfa için bu önemli bilgiyi takipçileriyle paylaşan ise Karaköprü Belediyesi oldu. 

Karaköprü Belediyesi Kültür Müdürlüğü, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününde bir farka imza attı ve günün önemine ilişkin ilçe sınırlarında bulunan yeşil arı kuşlarına sahip çıktı. Belediye çokça paylaşılan kedi, köpek fotoğrafları yerine ilçede varlığını sürdüren ancak çok kimse tarafından bilinmeyen yeşil arı kuşlarına dair bilgileri takipçileriyle paylaştı. 

Fas, Cezayir ve Asya, doğu Türkiye'den Kazakistan'a kadar yaşam alanları bulunan yeşil arı kuşları Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde daha sık görülüyor. Toplu halde yaşayan kuşların daha çok akasya gibi ağaçla ve açık ormanlık alanda yaşadıkları biliniyor. 

Kışı tropikal Afrika'da geçiren kuşlar en çok arılar ve bunun yanısıra böceklerle de besleniyorlar. Toplu halde yaşayana kuşların ötüşü ise Avrupa arı kuşuna benziyor. 

Karaköprü'de ilçe merkezine yakın bölgelerde rastlayabileceğiniz bu kuşların büyüklükleri ise 24–26 cm arasında değişiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 07:23
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15