Takdire şayan! Eski okul bakın neye dönüşüyor

Harran Kaymakamlığının hayata geçirdiği gastronomi okuluyla Harran’ın kültürü ve sığınmacı kadınların mutfak lezzetleri Harran’a gelen ziyaretçilere sunulacak.

Takdire şayan! Eski okul bakın neye dönüşüyor
banner53

“Ülkemiz zor günler geçiriyor. Hepimizin geleceğe dair ümitsizliğe düştüğü zamanlar... Yaklaşık iki yıldır belki de ülkenin güneydoğusunda olduğunuzdan bu zorlu sürecin sancılarını herkesten önce yaşamaya başlayanlardanız. Ümitsizliğe düştüğüm zamanlar, umutlu olduğum zamanlardan daha fazla oldu. Mardin'de olduğum zaman zarfında yanıma çok insan biriktirdiğimi bu zor zamanlarda anladım. Allah'a şükrettim. Şikayetim yok. Yaptığım iş ile yaşadığım coğrafyada bir kadın olarak sürekli mücadele etmem gerektiğini biliyorum. Bunun Allah'ın bana vermiş olduğu bir görev olduğunu düşünüyorum. Bir uçak dergisi röportajında Hayatım Yenibahar projesine rastlayan Urfa Harran Kaymakamı Temel Ayca ve eşi Nazlı Hanım ile tanışmamızda da bir rastlantı değildi bence”...

Bu sözlerin sahibi Ebru Baybara Demir, Harran Kaymakamı Temel Ayca ve eşinin de desteğiyle Harran’da Hayatım Yenibahar projesini model alarak gastronomi okulu projesini hayata geçirdiler. Bu projede salçadan bulgura en özgün haliyle hijyenik koşullarda hazırlayıp üretim izniyle piyasaya satılacak ürünler, birçok kadın ve aileleri için yeni geçim kaynağı olacak. Proje için eski bir okul binası kullanılacak. 

 

ÜRÜNLER KADINLARA EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK

Projeye ilişkin izlenimlerini sosyal medya hesabından paylaşan Demir, projenin Kaymakam Temel Ayca'nın bir hayali olduğunu belirterek, bu hayalin hayata geçirilme sürecine dağindi.

Demir, “Son yıllarda tanıdığım en heyecanlı, vizyon sahibi ve mesleğine aşık biri Temel Bey. Harran Kümbetlerinin yakınında eski bir okul binasını gastronomi okuluna çevirmeyi hayal etmiş. Bununla ilgili projeler hazırlamış. Ve heyecanla başladığı iş için kaynak aramış. Harran Mülteci kampındaki kadınlarla Harran kadınlarını Harran aile destek merkezinde bir araya getirmiş. Eşi Nazlı Hanım bu merkezin başında koordinasyonunu yürütüyor. Ben onlarla birlikte Mardin'de yapmış olduğumuz Hayatım Yenibahar projesini model alarak, yeni ürünler üretmeye kadınlara mutfağa dair yeni şeyler öğretmek için çalışıyorum. Amacımız; gastronomi okulunu en kısa zamanda bitirmek, okulun kendi arazisi içerisinde sebze meyvemizi kendimiz yetiştirmek, bu ürünleri okul mutfağında işleyip Harran'ı ziyaret edecek misafirlerimize davet sofraları kurmak! Bunun yanı sıra Harran mutfak kültürü ve Harran Mülteci Kampındaki kadınların hali hazırdaki mutfak kültürünü baz alarak bir envanter hazırlayıp bu envanterde yer alacak geleneksel ürünlerin üretimini gastronomi merkezinde devam ettirmek. Salçadan bulgura en özgün haliyle hijyenik koşullarda hazırlayıp üretim izniyle piyasaya satılacak ürünler bir çok kadın ve aileleri için yeni geçim kaynağı olacağına inanıyorum. Geçtiğimiz hafta boyunca Harran'da daha çok kadınla bir aradaydım. Birçok kadın, birçok hayat. Hayatları dinledikçe kaymakam beyin ve eşinin yapmak isteğinin ve çabalarının değerini bir kez daha anladım. Harran, kadınların yaşam şanslarını kendi yarattıkları daha çok teslimiyetin hakim olduğu bir coğrafya. Her hikaye içimizi acıtacak cinsten. Ama asla umutsuz değiller. Belki de bu sebepten kendimden bir parça buldum her birinde. Her şeye rağmen üretme arzusu ve ayakta kalma çabası! İyi ki varsınız kaymakam bey, siz ve sizin gibi insanların çabası çoğaldıkça geleceğe dair ümidimiz hep güzel olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 15:15
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15