Şanlıurfa'da uluslararası sempozyum başladı

Üç gün sürecek olan "II.Uluslararası İslam Tarihi ve Medeniyetinde Şanlıurfa" Sempozyumu başladı. Sempozyumda Urfa'nın Osmanlı dönemindeki idari, coğrafi, dini, hukuki ve ilmi yapısı üzerinde bildiriler sunulacak.

Şanlıurfa'da uluslararası sempozyum başladı
banner38

Şanlıurfa ‘2’nci Uluslararası İslam Tarihinde ve Medeniyetinde Şanlıurfa’ Sempozyumu’na 10-11-12 Mart 2017 tarihinde GAP-TEM’de ev sahipliği yapıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şanlıurfa Valiliği, Türk Tarih Kurumu, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Şanlıurfa İl Müftülüğü, İslam Tarihçileri Derneği ile Ensar Vakfı’nın desteklediği ‘2’nci Uluslararası İslam Tarihinde ve Medeniyetinde Şanlıurfa Sempozyumu’ bugün günü başladı.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Harran Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Ramazan Taşaltın, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Ünlü Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, STK Temsilcileri, yerli ve yabancı 60 akademisyenlerin katıldığı sempozyumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında sempozyumun hayırlara vesile olmasını diledi ve tüm katılımcılara sevgilerini ilettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı'nın mesajı salonda büyük alkış aldı. Cumhurbaşkanı'nın ardından Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AK Parti Şanlıurfa Milletvekillerinin mesajlarına yer verildi. 

 

"Osmanlı Belge ve Kaynaklarında Urfa"

Okunan mesajların ardından sempozyum protokol konuşmaları ile devam etti. Sempozyumun ilk oturumunda "Osmanlı Belge ve Kaynaklarında Urfa" başlığı altında Şanlıurfa'ya İslam tarihi ve medeniyetindeki yeri araştırılıp görüşülmeye başlandı.

Sempozyum çerçevesinde “Tarihte Urfa”, “Ebru ve hat sergisi” ve “Osmanlı belgelerinde Urfa” sergileri de yapılacak.  Sempozyum iki salonda 11 oturumda gerçekleşecek.

Muhsin ELGÜN/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 08:28
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15