Şanlıurfa'da başladı, ülkeye yayıldı: "Çek bir kitap"

Şanlıurfalı sosyolog Halil Dusak öncülüğünde kitaplara dair sohbetleri artırmak amacıyla whatsApp üzerinden başlatılan "Çek bir kitap" kampanyası kapsamında 1 ayda 43 bin sayfa kitap okundu.

Şanlıurfa'da başladı, ülkeye yayıldı:
banner38

Şanlıurfa'da başlatılan ve kısa sürede ülke geneline yayına "Çek bir kitap"  kampanyasına yoğun ilgi gördü.

Şanlıurfalı Sosoyolog Halil Dusak, "Hep selfie (özçekim) çekeğimize bu sefer okuduğumuz kitapların fotoğraflarını çekelim" diyerek "Çek bir kitap" kampanyası başlattı. 

Sosyolog Dusak sosyal medyanın aktif kullanıldığı dönemde insanları kitap okumaya teşvik etmek, kitaplara dair sohbetleri artırmak,  var olan bir sosyal ağın sadece iletişim dışında da farklı bir şekilde kullanabileceğini insanlara hatırlatmak,  insanların farklı kitapları da tanımasını sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için bu projeyi whatsApp üzerinden hayata geçirdi.

Oluşturduğu whatsApp grubunda öncelikle projenin içeriğini anlatan Dusak takipçilerine "Kitabınızın ilk 100 sayfasını okuduktan sonra kitabın fotoğrafını çekip atın" dedi. Kısa sürede proje çok sayıda katılımcıya ulaştı ve Urfa sınırlarını aştı. Diğer illerden de katılımcıların dahil olduğu projeye kimi evde, kimi işte, kimi yolda, kimi nöbette, kimi derste, kimi kütüphanede, okuduğu kitabın fotoğrafını paylaşarak katkıda bulundu. 1 ay içerisinde 43 bin 500 sayfa kitap okundu.

Proje sayesinde okuyucuların kütüphanesine yeni kitap eklediği, okumayı yarıda bırakanların yeniden kitaba sarıldığını belirten Sosyolog Dusak, "Yeter ki insan istesin her şeyi toplum yararına kullanıp ve dönüştüre bilecek güce sahiptir. Bana destek olan tüm kitapseverlere sonsuz teşekkürler" dedi.

Projenin sosyal medya üzerinden de hayata geçirilmesi bekleniyor. 

Özlem ÇELİK/AJANS URFA 

  

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 09:57
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15