Pazar Camisi için talep: Kaldırılmalı!

Urfa Çalışma Grubu tarafından restorasyonu devam eden tarihi Pazar Camisinin siluetinin açığa çıkması, çevresinde bulunan vakıf işyerlerinin asıl haline getirilmesi, cami içerisinde bulunan türbenin doğru isminin yazılması konularında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe verildi. Dilekçede bölgede yer alan ciğercilerin eklentilerinin de kaldırılması konusunda talep yer alıyor.

Pazar Camisi için talep: Kaldırılmalı!
banner38

Türkiye’nin tarih kokan kentlerinin başında gelen Şanlıurfa’da her adımda tarihi eserler bulunurken, bu eserlerin korunması ve restorasyonu adına da çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda son olarak Şanlıurfa’nın en eski yerlerim yerlerinden biri olan Haşimiye Meydanındaki Pazar Camisinde restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

Buradaki çalışmalar devam ederken, Urfa Çalışma Grubu tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazıldı. Yazılan dilekçede, cami içerisindeki türbe, caminin etrafındaki ciğerciler ve kitabeler ile ilgili talepler dile getirildi.

Sunulan dilekçede şu ifadelere yer aldı:

“Şanlıurfa ili, Pınarbaşı mahallesinde bulunan tarihi Hoca Ahmet camisinin restorasyon çalışmaları müdürlüğünüz tarafından devam etmektedir. Caminin tarihi hanlar bölgesinde olmasından dolayı Pazar Camisi olarak anılmaktadır. Ancak 1523 tahrirli vakfiyesinde Hoca Ahmet Camisi olarak geçmektedir. Caminin Zengi’ler döneminde yapıldığı mimari öğeleriyle de Urfa’nın önemli tarihi değerlerimizden biridir. Zaman içinde camide eklemeler yapılmış, çevresinde işgaller oluşmuş, bazı işyerlerinin kaçak eklentileri yüzünden caminin ihtişamı ve silueti zarar görmüştür.

Caminin batı kısmında bulunan işgal eden işyerleri, yine caminin çevresinde işyerlerinin teras katlarında bulunan işyerlerindeki ciğercilerin kaçak eklentileri hem Urfa’ya hem de Hoca Ahmet Camisinin görüntüsüne zarar vermektedir. Bahse konu işyerlerinin büyük bir bölümü farklı isimleri olan vakıf mülkiyetindedir. Vakıf mülkiyetinde bulunan işyerlerin mutlaka tarihi kent dokusuna uygun hale getirilmesi amacıyla müdürlüğümüzün gerekli hukuki işlemleri yapması şehir yararına olacaktır. Vakıf olmayan ile ilgili örneğin 253 oda 1 parsel toplam 5 metre kare olup büyük bir alanı işgal ettiği görülmektedir. Bu gibi yerler ile ilgili işlemler için kamulaştırma veya kanuni yollarla ilgili diğer kurumlar ile eşgüdüm içerisinde çalışma yapılaması uygun olacaktır.

Cami avlusunda bulunan Ahmet Zemci türbesi olarak görülen türbe ile ilgili yerel şehir araştırmacısı Selahaddin Güler’in verdiği bilgiye göre Hoca Ahmet Zengi olması gerektiği bilgisinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini doğru neyse onun yazılması gerektiğini arz etmek isteriz.

Son birkaç yıldır müdürlüğünüz tarafından birçok caminin restorasyonu yapılmış, bu çalışmalarınız için Urfa Çalışma Grubu Derneği olarak tebrik ederiz. Ancak yaptığımız gözlemlerde camilerin  kitabelerindeki bozulmaların düzeltilmediği görülmektedir. Bu durumda yeni araştırmacılara zorluk oluşturduğunu ve bu kitabelerin zaman içinde daha fazla yıpranacağından yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu nedenle kitabelere daha hassas yaklaşılmasını rica eder çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.”

Mustafa PAYIK/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 10:37
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15