Önen, Çin Turizm Fuarında Göbeklitepe’yi anlattı

Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Uzakdoğu pazarının en önemli turizm organizasyonlarından Çin Turizm ve Gezi Fuarında (COTTM) Türkiye standını ziyaret etti.

Önen, Çin Turizm Fuarında Göbeklitepe’yi anlattı
banner38

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen fuarda Çin basınına mülakatlar vererek 2019 Göbeklitepe Yılı ve Türk turizmine ilişkin soruları yanıtladı. Önen, Göbeklitepe’nin 12 bin yıl öncesine ışık tuttuğunu söyledi.

Emin Önen, Göbeklitepe’nin güzelliğinin ve gizeminin dünyanın birçok yerine yayıldığını belirterek, “Göbeklitepe’yi insanlık medeniyeti için bu kadar önemli yapan şey, tarihin en eski tapınağı olması ve 12 bin yıl öncesine dayanmasıdır. Göbeklitepe, Taş Devrinden 6 Bin 500 yıl, en eski Mısır piramidinden de 7 bin yıl daha eskidir. Bu tarihi yapı 12 bin yıl öncesine ışık tutuyor” diye konuştu.
 


Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü de açtığı stantla Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı temsil ediyor. Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılarından Hakan Kutluhan, Göbeklitepe ve Şanlıurfa ile ilgili Çincenin de aralarında bulunduğu birkaç dile çevrilmiş tanıtım broşürlerini dağıtarak tanıtıma katkıda bulunduklarını söyledi.

AJANS URFA

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15