Google'ın Göbeklitepe'ye kastı nedir?

Şanlıurfa'nın ve Türkiye'nin en önemli değerlerinden biri olan Göbeklitepe'nin, Google'ın haritalar uygulamasında doğru şekilde yerinin gösterilmemesi tepkilere neden oldu.

Google'ın Göbeklitepe'ye kastı nedir?
banner38

12 bin yıllık geçmişi ile Türkiye'nin ve dünyanın en tarihi ve özel noktalarından biri olan Göbeklitepe'ye ilgi gün be gün artarken, Google'ın bu bölgeyle ilgili yaptığı hata vatandaşların tepkisine neden oldu. 

Yurt içi ve yurt dışından birçok ziyaretçisi olan bölgeyi Google'da arayanlar, Göbeklitepe'yi bulamamaktan şikayetçi. Daha öncede benzer hatalar yapılırken, haritaların arama kısmına Göbeklitepe yazıldığında bölgeye yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Dağ Eteği'nin gösterilmesi, ziyaretçilerin yanlış noktaya gitmesine neden oluyor. Yine bölgenin uygulamada bulunamamasından dolayı da sıkıntılar oluşuyor. 

Yaşanan bu durum sorunları da beraberinde getirirken, Google firmasının neden bu soruna bir çözüm bulmadığı ise bilinmiyor.

Yine Şanlıurfa'daki yetkililerin bu durumdan haberdar olup olmadıkları bilinmezken, Göbeklitepe gibi bir değerin tanıtımına sekte vuran yanlışın düzeltilmesi için harekete geçip-geçmeyecekleri de merakla bekleniyor.

Mustafa PAYIK/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 10:10
YORUMLAR
ibrahim
ibrahim - 6 ay Önce

Google ile irtibata geçmek, eminim ki bu haberi yapmaktan daha kolaydır.

ibrahim
ibrahim - 6 ay Önce

Google ile irtibata geçmek, eminim ki bu haberi yapmaktan daha kolaydır.

Google
Google - 6 ay Önce

Merhaba ben Google’den yazıyorum. Haberinizi okuduk hemen bu olayı düzeltiyoruz. Siteniz olmasa bitmiştik. Saygılar hürmetler

Taşeron
Taşeron - 6 ay Önce

Büyükşehir belediyesi olarak yaklaşık 2 yıldır konu üzerinde çalışıyoruz. Google ve başarsoft ile defalarca irtibat kurmamıza rağmen ısrarla bu hatayı düzeltmiyorlar.

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15