Göbeklitepe'yi Türkler mi inşa etti?

Doğu Perinçek Aydınlık Gazetesi köşesinde "Göbeklitepe"yi kaleme aldı. Perinçek Göbeklitepe'de Türk varlığını sorguladığı yazısında " Göbeklitepe'de Türk veya Öntürk olduğunu ileri sürmek, tarih dışındaki bir iddiadır" varsayımını dile getirdi. Perinçek "Göbeklitepe nasıl yazılır?" sorusunun yanıtını da verdi...

Göbeklitepe'yi Türkler mi inşa etti?
banner53

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek "Vatana sahip çıkmak, üzerindeki mirası bilmekle olur. Göbeklitepe Yılı’nı bu açıdan değerlendirmek görevimizdir" diyerek Aydınlık Gazetesi köşesinde Göbeklitepe'yi kaleme aldı.

Perinçek, tarihi 12 bin 500 yıl öncesi dayanan tarihi miras ile ilgili Türklerin varlığını sorguladığı "Göbeklitepe’de 12 bin yıl önce Türk ve Hz İbrahim keşfi" yazısında "Göbeklitepe’yi kuranları Türk olarak adlandırmak, Türkçü bir zorlama oluyor. Ne var ki bilim zorlamalarla yapılmıyor" diyerek, o dönemde Türklerin Göbeklitepe'yi inşa ettiği varsayımını reddetti.

Perinçek, Göbeklitepe nasıl yazılıyor sorusuna da yazısında açıklık getirdi.

 

İşte Perinçek'in kaleminden Göbeklitepe ve Türkler:

"Önceki gün bu köşede, Göbeklitepe konusunda bilim adına öne sürülen tarih dışı görüşler üzerinde durmuştuk.

12 bin yıl önce Göbeklitepe’de yapılan tapınakların Türklerin ya da Öntürklerin eseri olduğuna ilişkin yazılar da okuyoruz. Bu arada Göbeklitepe’deki dikilitaşları Hz. İbrahim’in kırdığı putlarla ilişkilendirenlere de rastlanıyor.

Kazıları yönetmiş olan Arkeolog Klaus Schmidt’in öne sürdüğü üzere, Göbeklitepe tapınaklarının yapılmasına, MÖ 9600’da başlanmış. Aşağı yukarı 12 bin yıl öncesinden söz ediyoruz.

12 bin yıl önce dünyamızda Türk, Arap, Fars, Çinli, Rus, Alman, İngiliz, Fransız var mıydı acaba?

 

BOY BİRLİKLERİNİN VE KAVİMLERİN OLUŞMASI

Milletlerin doğuşundan söz etmiyoruz. Milletler, Atatürk ve Yusuf Akçura’nın da belirttikleri gibi kapitalizmin şafağında oluştu.

Millet öncesinde kavimlerin ya da halkların ortaya çıkışı ise kuşkusuz daha eskidir. Kavimlerin oluşması, kabile toplumlarının Boy Birlikleri şeklinde örgütlenme sürecinde yaşandı. Önceden kabileler halinde yaşayan ve genellikle aynı dilleri konuşan topluluklar, belli kabilelerin üstünlüklerini sağlamaları ve otoritelerini kurmalarıyla boy birliklerini oluşturdular, kabile konfederasyonları kurdular ve yeni oluşan birliklerin adlarıyla anıldılar."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 12:08
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15