Göbeklitepe'ye ilgi gün be gün artıyor

Şanlıurfa'nın en önemli kültür noktalarından olan Göbeklitepe, ilgi çekmeye devam ediyor. 2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesiyle birlikte çok sayıda turist Ocak ayında bölgeyi ziyaret etti.

Göbeklitepe'ye ilgi gün be gün artıyor
banner38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edildi. Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen ve UNESCO tarafından da Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe’ye turist akını sürüyor.

2 milyon turistin beklendiği 2019'un, turizm konusunda verimli geçmesi beklenirken, Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, "Göbeklitepe'nin Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesiyle turizm yoğunluğu yaşadık. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından turizmde 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda neredeyse oteller tam doluluğa ulaştı. Bunun için bir an önce gerek konaklama, gerekse diğer alanlarda yetkililerin hummalı bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Ayrıca Göbeklitepe’yi görmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin en büyük sıkıntısının uçak seferlerinin azlığından şikayetçi oldukları biliyoruz. Bu sorunların acilen giderilmesi gerekiyor" diyerek yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçiler ise Göbeklitepe’ye hayran kaldıklarını söyledi.

 

 

GÖBEKLİTEPE

Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Mahallesi yakınlarında Neolitik Çağ'a ait Göbeklitepe'de, 1995 yılında Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü iş birliğinde kazı çalışmalarına başlandı. Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik Çağ'a ait yabani hayvan figürlü 'T' biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ile çeşitli eserler bulundu. 12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe’de kazılar 50 yılı aşkın süredir devam ediyor.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 07:43
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15