Bunu da kaptırdık! Urfa'nın hayalleri suya düştü

Şanlıurfa'nın 'Müzik Şehri' olma yolundaki hayalleri suya düşerken, Kırşehir Belediyesinin UNESCO Müzik Yaratıcı Ağına yaptığı başvuru kabul edildi. Başvurunun UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kültür Birimi tarafından da onaylanması halinde Urfa'nın elde edebileceği birçok avantaj Kırşehir'e geçecek.

Bunu da kaptırdık! Urfa'nın hayalleri suya düştü
banner38

Şanlıurfa müziğinin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması ve dünyaya tanıtılması amacıyla geçtiğimiz aylarda UNESCO'ya müracaat edilmişti.

ÇİFTÇİ, BAŞVURULDUĞUNU DUYURDU

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nihat Çiftçi, eski Reji Kilisesi olarak bilinen Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde Konservatuar Şube Müdürlüğü'nün açılışında müjdeyi vermişti.

'Müzik şehri' olma yolunda UNESCO'ya başvurulduğunu kaydeden Çiftçi, yaptıığ açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Şu anda 'müzik şehri' olmanın altyapılarını oluşturuyoruz. Bu da bilimsel kaynaklarla olacak ve gerek müzik sempozyumu gerek ise müzik çalıştayları ulusal ve uluslararası ölçekte Şanlıurfa'da farklı müzik kültürlerinin olduğunu ortaya çıkaracaktır. Elde ettiğimiz kaynaklarla UNESCO Daimi Temsilciği'ne müracaatlarda bulunduk. Şimdi de Şube Müdürlüğümüzün resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.”
 GEREKÇELER YERİNE GETİRİLMEDİ

UNESCO tarafından kabul edilen müracaat kentte sevinçle karşılanırken, iddiaya göre gerekçeler yerine getirilmediği için başvuru iptal edildi. Önemli sanatçıların yetiştiği Şanlıurfa'da gerekçelerin yerine getirilememesi nedeniyle UNESCO iptal kararı verirken, Kırşehir'in başvurusunun onaylanması ise tepkileri topladı.

İLK OLMA ÖZELLİĞİ KIRŞEHİR'E VERİLECEK

Kırşehir'in başvurusunun UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kültür Birimi tarafından da onaylanması durumunda, Kırşehir söz konusu ağa müzik alanında Türkiye’den kabul edilen ilk şehir olma özelliğini taşıyacak. Kabul edilmesi halinde Şanlıurfa'nın da 'ilk olma' özelliğini alacak olan Kırşehir'in, UNESCO ile birlikte şehrin kentsel gelişiminde de önemli rol oynayacak.

MÜZİĞİNİ, ULUSLARARASI TANITACAK

Öte yandan Kırşehir, dünyadaki diğer müzik şehirleri ile de ortak faaliyetler yürüterek, müzik kültürünün uluslararası ölçekte bilinirliğini arttıracak.

ŞANLIURFA'DAN TEPKİ GELDİ

Kazancı Bedih'den İbrahim Tatlıses'e, Tenekeci Mahmut'tan Zekeriya Ünlü'ye kadar birçok sanatçıyı yetiştiren ve sıra geceleri ile nam salan Şanlıurfa'nın birçok avantajı Kırşehir'e kaptırması ise tepkileri topladı. UNESCO'nun, gerekçelerin yerine getirilmemesi nedeniyle iptal etmesi, tüm gözlerin kentteki yerel yöneticilere çevrilmesine neden oldu. 

Özlem DİKMEN/AJANS URFA


 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 18:26
YORUMLAR
Bilirkişi
Bilirkişi - 4 ay Önce

Çiğköfteyi kaptırdık, turizm desen.. bunu da kaptıralım ne olacak ki :)

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15