Bakandan Urfa’ya ‘Kültür Merkezi’ sözü

Şanlıurfa-Mardin Kültür ve Turizm Çalıştayına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizmin potansiyelinin artırılması adına herkese sorumluluklar düştüğünü belirterek, “Herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Kamu olarak bizim görevimiz, bu elini taşın altına koyacak arkadaşlarımıza destek olmaktır” dedi. Bakan basına kapalı olarak gerçekleştirilen bölümde ise kentte Kültür Merkezi yapılması adına söz verdi.

Bakandan Urfa’ya ‘Kültür Merkezi’ sözü
banner9

Dün Mardin'de temaslarını sürdüren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş; Kale Eteği, Kızılkoyun, Dergah ve Çevresi toplu açılış töreni ile Kültür Turizm Çalıştayı'na katılmak üzere Şanlıurfa'ya geldi.

Karayoluyla kente gelen Bakan Kurtulmuş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri ve Mehmet Akyürek, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Vali Yardımcısı Ufuk Akıl ve protokol üyeleri tarafından Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde karşılandı.

Üniversitede düzenlenen “Yeni Dünyada Türkiye’nin yeri” konulu panele katılan Bakan Kurtulmuş, buradan bir otelde gerçekleştirilen Şanlıurfa-Mardin Kültür ve Turizm Çalıştayına katıldı. Basına açık olarak yapılan ilk bölümde söz alan Bakan Kurtulmuş, 11 Nisan Kurtuluş Günü ve Miraç Kandili’ni kutlayarak sözlerine başladı.


‘GÖREVİMİZ, ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKACAKLARA DESTEK OLMAKTIR’
Turizmin kalkınması adına yapılması gerekenlere değinen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bugün burada şunu istiyoruz, buradaki turizm potansiyelini artırmak için el birliği ile ne yapabiliriz? Sayın Valim çok güzel bir şey söyledi, burada turizm hayatıyla ilgili yapılacak işe bir yaparız destek oluruz ama benim işim değil. Biraz daha açık söylemek gerekirse herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Kamu olarak bizim görevimiz, bu elini taşın altına koyacak arkadaşlarımıza destek olmaktır. Hem kültür hayatını zenginleştirmek hem burada var olan zenginlikleri daha güzel bir şekilde ortaya çıkarılıp tanıtılmasını temin etmek hem de buraya daha fazla ziyaretçi çekelim. Bu güzelliklerden hem Türkiye’nin içerisindeki vatandaşlarımızın hem dünyanın dört bir yanından gelecek olan dostlarımızın gelip ziyaret etmesini ve istifade etmesini sağlamak, bu toplumsal bir sorumluluktur” ifadelerini kullandı.


‘POTANSİYELİN ÇOK AZ KISMI KULLANILIYOR’
Şanlıurfa ve Mardin illerinin çok büyük potansiyele sahip olduğunu ancak bunun çok az bir kısmının kullanıldığını aktaran Bakan Kurtulmuş, “Topyekûn bir takım ruhuyla yapılacak olan bir çalışmadır. Hep beraber bu çalışmanın içerisinde olursak, ümit ediyorum ki Şanlıurfa ve Mardin illerimiz bu devasa potansiyellerinin henüz çok az bir kısmını kullanabildiğimiz bu devasa potansiyellerini harekete geçirerek Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turizm destinasyonlarından biri haline gelebilir. Bu çalıştay bu konuya ilişkin fikirlerin gündeme gelmesi, bu salonda tartışılması ama sadece bu salonda tartışılmaktan ibaret değil, takip edilerek sonuçlandırılması için bize önemli bir fırsat veriyor” sözlerine yer verdi.


‘2023’TE 50 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ’
Türkiye’nin turizmi ile ilgili rakamlar da veren Bakan Kurtulmuş, “Geçen sene 32 milyon ziyaretçimiz vardı, şu anki rakamlara göre bu yıl en 38 milyon ziyaretçimiz olacağını tahmin ediyoruz. Belki 40 milyon olacak. 2023’e geldiğimizde de ümit ediyoruz ki Türkiye’de 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşacağız. Bunun gerçekleşmemesi için hiçbir gerekçemiz yoktur’ diyerek sözlerine son verdi.


KÜLTÜR MERKEZİ SÖZÜ
Yapılan konuşmaların ardından çalıştayın ikinci bölümü olan soru-cevap kısmına geçildi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen bu bölümde Bakan Kurtulmuş’un kendisine yöneltilen bir sorunun ardından Şanlıurfa’ya ‘Kültür Merkezi’ yapılması konusunda katılımcılara söz verdiği ifade edildi.

Mustafa PAYIK-Adil HİLAL/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 14:43
banner8
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15