'Kadınların Sakal-ı Şerif ziyareti namazı tehlikeye sokuyor'

Din-Bir-Der Urfa Şubesi Başkan Yardımcısı Hacı Kurt, “Erkeğin namazını sağındaki, solundaki ve önündeki kadın bozar. Bir kadın namazda ise o kadının 3 kişi arkada bir de sağında solunda olanlar namazı fasık olur. Cami içinde değil de dışarıdaysanız, yanınızda normal giyimli bir bayan geçti, bu namazı bozmaz, namazınız bozulmuş olmaz. Ama namazda ona bakıldığı zaman da tehlikeleri var” dedi.

'Kadınların Sakal-ı Şerif ziyareti namazı tehlikeye sokuyor'
banner38

Sakal-ı Şerif Urfa’da Balıklıgöl Platosu içindeki Dergâh camiinde yer alıyor. Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist Sakal’ı Şerifi görmek için Balıklıgöl’e akın ediyor. Gelen turistlerin içinde bayanlar da bulunuyor. Camide namaza durulduğu sırada bayanların camiye girmeleri ise namaz kılanların namazını tehlikeye atıyor. 

 

GÖREVLİLERİN UYARMASI GEREKİYOR…

Camide her gün yüzlerce vatandaş hem 5 vakit namazı hem de kaza namazlarını kılıyor. Namaz kılındığı sırada bayanların camiye alınması, vatandaşın kıldığı namazın tehlikeye girmesine neden oluyor. Normal şartlarda camide namaz kılındığı sırada bayan turistlerin içeri alınmaması gerekiyor. Ama objektiflere yansıyan görüntülerde ön saflarda namaz kılan vatandaşların önüne bayanların geçmesi dikkatlerden kaçmadı. Camide bu konuda hassas olmaları gereken görevlilerin namaz kılındığı sırada bayanların neden içeri alındığı ise henüz bilinmiyor. Din görevlileri ve âlimleri ise mevcut durumun namazı tehlikeye düşürebileceğini söyledi.

 

KURT: TURİSTİN ORADA NE İŞİ VAR, NEDEN BIRAKIYORLAR CAMİ İÇİNE?

 

Din-Bir-Der Urfa Şubesi Başkan Yardımcısı Hacı Kurt, namaz sırasında bayanın erkeğin önünde durmaması gerektiğini ifade ederek, “Erkeğin namazını sağındaki, solundaki ve önündeki kadın bozar. Bir kadın namazda ise o kadının 3 kişi arkada bir de sağında solunda olanlar namazı fasık olur. Cami içinde değil de dışarıdaysanız, yanınızda normal giyimli bir bayan geçti, bu namazı bozmaz, namazınız bozulmuş olmaz. Ama namazda ona bakıldığı zaman da tehlikeleri var. Bunlar ferdi meseleler değil, müftülüğün alacağı tedbirlerle olur. Özellikle mesela namaz vakitlerinde turistin orada ne işi var, neden bırakıyorlar cami içine? Kâfirdir, necistir, haramdır. Bunlar bir kere caiz değildir. Onun camiye girmesi başka bir olaydır. Diyelim Hasan Paşa camiindesiniz. Kadın erkek ikisi de imama uydular. Yani o cemaatte bayanlar da var. Namaz safının bağlamasında İslam’ın koyduğu standart bir ölçü var. Erkekler önde bayanlar arka da olacak. Bir bayan uymadı geldi erkeğin safında durdu ya da öne geçti. O kişinin sağındaki ve solundaki kişinin namazı iptal olur, bu birincisiydi. Bir de o bayanın arkasındaki üç kişi, yani toplamda 5 kişinin namazı fasık olur. Ama bunlar cemaatle beraber namaz kılıyorlarsa bozulur. Bu fıkhi bir ifadedir. Bir bayanın özellikle açık saçık kıyafetle, üzerine şal atmış ama bacağı açık bunlar Türkiye’de yapılan şeyler, bu bir sistem sorunudur” dedi.

 

MÜFTÜDEN UYARI…

Urfa İl Müftüsü İhsan Açık, orada görevli bulunanların bu durumda uyarmaları gerektiğini söyledi. Açık, “Görevlilerimizi uyarayım güvenlik içeriye girerken uyarmalı. Suç namaz kılan da değil namaz kılana saygı göstermeyenler de. İnşallah millet alışacak. Belki de hayatlarında ilk defa camiye giriyorlar ilk defa Sakalı Şerif ziyareti yapıyorlar” dedi.

 

Ahmet CAN

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 07:22
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15