Dergah’ta yüzyıllardır süren zikir yasaklanıyor mu?

Şanlıurfa’da son günlerde dilden dile yayılan bir iddia dolaşıyor. Yüzyıllardır Dergah’ta yapılan sabah namazından sonraki zikrin kaldırılacağı iddia ediliyor. Peki bu iddia doğru mu?

Dergah’ta yüzyıllardır süren zikir yasaklanıyor mu?
banner38

Balıklıgöl Platosunda bulunan eski Dergah Camii’nde sabah namazlarından sonra yapılan zikirin kaldırılacağı iddiası gittikçe yayılarak konuşulmaya başlandı. Yaklaşık 400 yıl önce Dede Osman Avnî hazretlerinin Irak'tan Şanlıurfa'ya getirdiği zikir, o günden bu yana kesintisiz olarak devam ediyor. Ancak son günlerde ortaya atılan “zikir kaldırılıyor” iddiası başta zikir halkasının müdavimleri olmak üzere tüm Şanlıurfalıları rahatsız etti.

 

PEKİ ZİKİR GERÇEKTEN KALDIRILIYOR MU?

Hazreti İbrahim Peygamber'in doğduğu mağara olduğuna inanılan mağara ile yeni Dergah Camii’nin hemen ortasında bulunan tarihi eski Dergah Camii’nde sabah namazlarından sonra yaklaşık 1,5 saat süren zikir yapılıyor. İşte son bir haftadır bu zikirin buradan kaldırılacağı iddiası ortaya atıldı. Ancak bu iddianın doğru olmadığı anlaşıldı. Olayın doğrusu ise Rızvaniye Vakfı’na ait Rızvaniye Külliyesi’ndeki bazı faaliyetlerin durdurulması ve bu odaların geri alınması şeklinde olduğu öğrenildi. İddiaya göre, Şanlıurfa Valiliği’ne Balıklıgöl içerisinde bulunan Rızvaniye Külliyesi’ndeki bazı odaların vakıf ruhuna uygun kullanılmadığı yönünde şikayetler ulaştı. Bu şikayetlerin araştırılmasının ardından iddiaların büyük oranda doğru olduğu ve odaların vakıf misyonuna ters bir şekilde kullanıldığı belirlendi. Bundan yola çıkan yetkililer, külliyedeki odaların boşaltılmasını istedi.

 

DERGAH’TAKİ EVRAD-I ŞERİF NASIL BAŞLADI?

Kökü, Kadiri tarikatının kurucusu ve İslam bilgini Abdülkadir Geylani'ye kadar uzanan zikir geleneği sabah ve ikindi namazlarından sonra vatandaşların da katılımıyla yüzyıllardır devam ediyor. Zikir halkasının sürdürücüsü ve katılımcısı genellikle Haşimiye bölgesinde bulunan esnaf. Sabah namazından sonra yaklaşık 1,5 saat süren zikire katılan esnaf buradan çıktıktan sonra işyerlerini açıyor. Bu ibadet yaklaşık 400 yıl önce Dede Osman Avnî hazretlerinin Irak'tan Şanlıurfa'ya getirdiği zikir olarak görülmektedir. Bu zatın vefatından sonra mürid ve halifeleri Evrad-ı Şerif'i okumaya devam etmiştir. O günden bugüne devam eden Evrad-ı Şerif ise Abdülkadir Geylanî hazretlerinin tarikatının evradıdır. Tarihi Abdülkadir Geylanî hazretlerine kadar gider ancak Şanlıurfa'da okunması Dede Osman Avni hazretleriyle başladı. Dileyen her vatandaşın katılabildiği zikir, tüm İslam aleminin mutluluğu ve huzuru için dualarla son bulur.

Mustafa ARISÜT/Özel Haber-AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 11:14
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15