Tarihin derinliklerine coğrafi bir yolculuk

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü öğrencileri Şanlıurfa'nın tarihi yerlerini gezdi.

Tarihin derinliklerine coğrafi bir yolculuk
banner38

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü eğitim-öğretim yılının ilk “Coğrafi Teknik Gezisi”ni, Kadim Coğrafya Yukarı Mezopotamya’ya (Haran Ovası’ndan Tektek Platosu’na) gerçekleştirdi. Harran, Bazda Mağaraları, Han El-Ba’rür Kervansarayı, Şuayip Şehri, Soğmatar Antik Şehri tarihi yerlerini kapsayan yaklaşık 170 km mesafelik alan gezildi.

Gezide ilk önce tarihi Harran’a gidildi. Coğrafi Teknik Gezi boyunca sahada öğrencilerle birlikte gezi, gözlem, inceleme ve yer yer de görüşmeler yapıldı. Bazı önemli noktalarda geziye katılan hocalar tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Söz konusu bu teknik gezi kapsamında Harran sit alanında Kümbet/Kubbe Evler, Harran Kale, Höyük, eski Harran Üniversitesi kalıntı alanı ve Hayati Harrani ziyaret edildi. 

Harran’ın ardından Tektek Platosu’na geçildi. Platoda sırasıyla Bazda Mağaraları, Han El-Ba’rür Kervansarayı, Şuayip Şehri ve Soğmatar Antik Şehri gezildi. Bu gezi, bir anlamda, Kadim Yukarı Mezopotamya’da tarihin derinliklerine bir “Tarihi Coğrafya Gezi” niteliğinde oldu. 

Gezinin sonucunda ileride öğrenci yetiştirme adayları içinbazı hususlara dikkat çekmek ve yetkili kurum ve kuruluşlara duyurmak için değerlendirmelerde bulunuldu

Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü yüksek lisans ve 3. Sınıf öğrencilerinden de yoğun ilgi ve katılım olduğu Doç. Dr. Veysi Günalve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akbıyık’ın organize ettiği geziye; Doç. Dr. Sait Şahinalp,Yrd. Doç. Dr. Serdar Aytaç, Yrd. Doç. Dr. Hurşit Yetmen, Arş. Gör. Mehmet Özcan katılarak katkı sundu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 11:43
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15