Urfa'da yağış rekoru kırıldı! Peki, kar yağacak mı?

Şanlıurfa Meteoroloji Müdürü Necati Kızıler, kentte yağış konusunda rekor kırıldığını açıkladı. Özellikle Ekim-Kasım ve Aralık dönemindeki yağışların uzun yıllara göre çok arttığını belirten Kızıler, “Yağışları geçen yıllara göre değerlendirecek olursak, rekor diyebileceğimiz yağışlar elde ettik. Şu anki yağışı da ekleyecek olursak, 470 kg civarı bir yağış oldu. Bizim yıllar ortalamamız, Urfa’nın 434 kg. Yani uzun yılları 20 kg geçmiş durumdayız. Bu üç ayda olmamış bir yağış olmuştur. Daha önce hiç üç ayda bir yılın toplamını bulmadık yani” dedi.

Urfa'da yağış rekoru kırıldı! Peki, kar yağacak mı?
banner38

Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa’da özellikle geçtiğimiz yıl yağışların az olması nedeniyle kuraklık tehlikesi yaşanmıştı. Kış mevsiminde bile normal değerlerin altında kalan yağış oranları nedeniyle vatandaşlar büyük endişe yaşarken, 2018 yılında ise tam tersi bir tablo oluştu. Kentte özellikle Aralık ayında yağmur etkisini gösterirken, İl Meteoroloji Müdürü Necati Kızıler yaptığı açıklamada Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yağış konusunda rekor kırıldığını ifade etti. 

 

 

‘ÜÇ AYDA OLMAMIŞ BİR YAĞIŞ OLMUŞTUR’

Kızıler açıklamasında daha önce kentte böyle bir durumun yaşanmadığını belirterek, “Yağışları geçen yıllara göre değerlendirecek olursak, rekor diyebileceğimiz yağışlar elde ettik. Şu an 2017 ile değerlendirecek olursak Ekim ayında metrekareye 15,7 kg, 2018 Ekim ayı 39,6 kg. Kasım 16,3 kg, Kasım 2018 ise 106,6 kg yağış düştü. Aralıkta ise geçen sene 7,4 kg, 2018 yılının aynı ayında ise 259,2 kg. Bu üç aylık toplamımız 405,4. Ama şu anki yağışı da ekleyecek olursak, 470 civarı bir yağış oldu. Bu da bizim yıllar ortalamamız Urfa’nın 434 kg. Yani uzun yılları 20 kg geçmiş durumdayız. Bu üç ayda olmamış bir yağış olmuştur. Daha önce hiç üç ayda bir yılın toplamını bulmadık yani” sözlerine yer verdi.

 

 

‘ÇİFTÇİ OLUMSUZ ETKİLENDİ’

Yağışlar nedeniyle çiftçilerin zarar gördüğünü ancak barajlar ve yer altı kaynakları açısından zenginlik olduğunu aktaran Kızıler, “Ocak 2019’un toplamı 64,7 kg. Yani 7-8 günlük periyotta kaydedilen. Daha yağışlı bir hava da bekleniyor. Tabi bu durumda pamuk ve mısır zarar görmüştür ama barajlar ve yer altı kaynakları açısından çok zengin bir yıl oldu” diye konuştu.

 

 

SICAKLIKLAR DAHA DA DÜŞECEK’

Sıcaklıkların düşmeye başlayacağını dile getiren Kızıler, “Sıcaklıklar bugünden itibaren düşecek. Çarşamba günü öğlen saatlerinde kadar biz yağış bekliyoruz. Çarşamba öğlen saatlerinden sonra çok bulutlu bir hava bekliyoruz. Perşembeden itibaren ise açık ve çok bulutlu bir hava bekliyoruz, bu Pazartesiye kadar sürecek. Yağış beklemiyoruz tahminlere göre, Pazar günü çok bulutlu bir hava olacak.  Gündüz sıcaklıkları ortalama sıcaklıkların altında. Ortalama 5 derece, en yüksek sıcaklıkların altındayız. Minimum ise, özellikle biz Perşembe gününden itibaren biz eksileri görmeye başlayacağız. Mesela Urfa merkez için -1 derece bekleniyor. Ama ilçelerde daha kötü, Siverek tarafında -5, -6 derece, Suruç ve Hilvan’da -3 civarında ve Harran’da -1 civarında, soğuk bir hava bekliyoruz. Vatandaşların buzlanma ve donma gibi olumsuzluklara karşı özellikle trafikte dikkatli olmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

URFA’DA KAR YOK, SİVEREK’TE BEKLENİYOR

Siverek’te kar yağışı beklendiğini bildiren Kızıler, “Urfa merkez ve ilçelerinde kar beklemiyoruz. Karla karışık yağışlar mevcut olacak, özellikle kırsal bölgelerimizde ve yüksek yerlerde, hatta zaman zaman kar yağışı bekliyoruz. Ama Siverek ilçesinde Diyarbakır’a yakın olduğu için, yükseklik farkı olduğu için orada kar yağışı bekliyoruz. Bu yüzden orada oturan vatandaşlar dikkatli olsun” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK-ÖZEL HABER/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 07:08
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15