Urfa ve Bölge Barolarından ortak tepki

Aralarında Şanlıurfa Barosu'nunda bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Baroları 22 TV'nin kapatılmasına ilişkin basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi.

Urfa ve Bölge Barolarından ortak tepki
banner38

Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Dersim, Diyarbakır, Bitlis, Hakkari, Mardin, Şırnak, Kars-Ardahan Bölgesi, Muş, Siirt ve Van Borları tarafından ortak basın açıklaması yapılarak televizyon kapatma ve sitelere erişim yasağının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Bölge baroları OHAL sürecinin uzatılma ihtimalini değerlendirdi ve TV kapatma karaına tepki gösterdi.

OHAL'in kısa sürede kaldırılması çağrısında bulunan bölge baroları tarafından yapılan açıklamada şunlara değinildi.

 

"Darbe girişiminin toplumsal ve siyasal alanda yaşattığı ağır tahribat sonrasında Olağanüstü Hal ilan edilmiş ve en yetkili mercilerden OHAL'in temel hak ve hürriyetleri ve sivil yaşamın etkilemeyeceği ve en kısa sürede kaldırılacağı taahhüdü verilmiş idi.

Ancak OHAL'in ilanı ile birlikte, savunma hakkının kısıtlanmasından basın özgürlüğüne, ihraç ve açığa alma kararları ile çalışma hakkına kadar birçok konuda temel hak ve hürriyetlerin özüne dokunulmuş, hiçbir somut gerekçe ortaya konmadan, çocuk kanallarına kadar TV'ler kapatılmış, sitelere erişim yasağı getirilmiştir.

Bir yargı kararına dayanmaksızın, sübjektif gerekçelerle, basın özgürlüğünü, haber alma hürriyetini sınırlayan, kapatma kararını kabul edilmez buluyoruz.

Hiçbir koşul ve şartta düşünce ve ifade hürriyetini sınırlamak mümkün değildir.

Tam aksine, her koşulda düşünceyi ifade dolayısıyla basın özgürlüğünü temin devletin asli görevidir.

Sivil yaşamın her alanını etkileyen uygulama ve kararların etkili bir yargısal denetime açık olmaması nedeniyle yargısal güvence ciddi bir şekilde zedelenmiş yoğun tutuklamalar ile bir yandan cezaevlerinin koşulları ağırlaşmış diğer yandan Avukatların mesleki faaliyetlerinin yürütülmesi zorlaşmıştır.

En son Şırnak Cezaevinde çıkan ve bir kişi yaşamını yitirdiği yangın olayında olduğu gibi travmatik sonuçların ortaya çıkması muhtemeldir.

Temel hak ve hürriyetlerin açık ve ağır bir tehdit altında olduğu böylesi bir atmosferde, OHAL'in uzatılacağı yönünde oluşan kanaat ve bu yönde alınacak bir karar darbe girişiminin tahribatı daha da derinleşecek, günlük yaşam çekilmez hale gelecek ve sivil alan daralacaktır.

Biz Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları olarak, toplumsal beklenti doğrultusunda OHAL'in en kısa sürede kaldırılması ve bu süreçte tartışmalı idari kararlardan bir an önce dönülmesi, savunma hakkını, çalışma hürriyetini, basın özgürlüğünü güvence altına alacak tedbirlerin alınması gerektiğini hatırlatıyoruz"

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 11:26
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15