Tartışmaların odak ismi Müslüm Ercan'dan iddialara değişik bir yanıt

FETÖ operasyonları kapsamında görevinden uzaklaştırılan Şanlıurfa Müzesi Müdürü Müslüm Ercan, kendisi hakkında çıkan iddialara ve arkeoloji bölümü mezunu olmadığı yönündeki söylentilere yanıt verdi. Klaus Smith’in eşi Çiğdem Schmidt'in iddiaları üzerine yasal süreç başlattığını duyurdu.

Tartışmaların odak ismi Müslüm Ercan'dan iddialara değişik bir yanıt
banner38

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına yönelik yürütülen operasyonlar kapsamında görevden uzaklaştırılan Şanlıurfa Müzesi Müdürü Müslüm Ercan yerel ve ulusal basında çıkan iddialara diplomasını paylaşarak yanıt verdi. Ercan, kendisini FETÖ’yle ilişkilendirilmesini sert sözlerle eleştirdi ve “Kamuoyunu temin ederim ki şu anda AK Partili olmak suç olsa idi bu şerir, hasut çekemeyen insanlar şahsımı AK Partili olmakla suçlayacaklardı” dedi.

Halkla ilişkiler mezunu olduğu ve bu yüzden Göbeklitepe’deki kazı başkanlığı yürütemeyeceği yönündeki iddialara ise diplomalarıyla cevap veren Ercan, “Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçerken bu derece anlamsız bir konu ile ilgili basın bildirisi yayınlamaktan duyduğum utancı belirtir tüm kamuoyundan özür dilerim. Ancak yerel,  ulusal basın ve sosyal medyada şahsıma yapılan hakaretler ve şer odaklarınca başlatılan linç kampanyası beni bu açıklamayı yapmaya zorunlu kılmıştır” dedi.

 

Eğitim hayatına ilişkin açıklamada bulunan Ercan, “1994 yılında bitirdiğim Şanlıurfa Atatürk Sağlık Meslek Lisesinden sonra 1995 yılında Sağlık Memuru olarak memuriyet hayatına başladım. 1997 yılında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümünü kazandım ve 112 Acil serviste nöbet tutarak Arkeoloji eğitimimi tamamladım. 2008 yılında Bakanlık değiştirerek Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışmaya başladım. 2012 yılında Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Konu ile ilgili diploma örneklerimi bu basın açıklaması ile birlikte kamuoyu ile paylaşıyorum” diye konuştu.

 

‘ŞİKAYETLERİN HEPSİ HASET KAYNAKLI’

      

Urfa’daki bazı kötü niyetli insanların sürekli kendisini hedef aldığını dile getiren Ercan,

“Ben Müze Müdürlüğüne atandığımda Şanlıurfa Müzesi, küçük bir binada hizmet veren, depoları eser dolu, çatısı akan bir yerdi. Ekip arkadaşlarımla gece-gündüz çalıştık, yeni müze binasını hazırladık. Yönetmeliklere uygun olarak eser envanteri yaptık, eserleri paketledik taşıdık ve sergiledik. Şanlıurfa’ya Türkiye’nin en büyük Müzesini kazandırdık. Bu süreçte de memleketimin şerir ve hasut insanları sürekli benimle uğraştı. Önce bitirdiğim klasik arkeolojiyi bölümünü görmeyip ‘sağlıkçıdan müze müdürü mü olur’ dediler. Yüksek lisansımdan sonrada ‘halkla ilişkiler uzmanı müze müdürü olmuş’ dediler.  Bir taraftan görevimi hakkıyla yerine getirmeye çalışırken diğer taraftan temelsiz ve soyut iddialara,  savunmalara ve soruşturmalara cevap vermeye çalıştım. Bu şikayetlerin tamamı kişisel haset ve çekememezlik kaynaklıydı” ifadelerini kullandı.

 

ÇİĞDEM SCHMİDT’LE YAŞANAN SORUN

Hakkındaki Göbeklitepe kazı başkanlığına ilişkin iddialar ve Klaus Smith’in eşi Çiğdem Schmidt’le yaşadığı sorunları da anlatan Ercan problemler yaşandığını söyledi ve Klaus Smith’in eşi Çiğdem Schmidt'le ilgili yasal süreç başlattığını duyurdu.  Ercan, “20 yıl boyunca Göbeklitepe kazılarını yürüten Prof. Dr. Klaus Schmidt’in beklenmedik ölümü üzerine  Göbeklitepe ile ilgili kaotik bir durum oluştu. Sorunun Kültür ve Turizm Bakanlığı mevzuatlarına uygun çözülmesi için bakanlığın yetkili kurumlarınca, kazının geçici bir süre Müze Müdürlüğü Başkanlığında ilerlemesine karar verildi. Yani o dönemde benim yerime başka biri Şanlıurfa Müze Müdürü olsa Göbeklitepe kazı başkanı o kişi olacaktı. Kazı her ne kadar Müze Müdürlüğü Başkanlığında olsa da, işin kazı bölümü Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün arkeologlarınca ve ülkemizde bu alanda otorite kabul edilen Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Prof. Dr. Gülriz Kozbe ve Doç. Dr. Necmi Karul’un bilimsel danışmanlığında, bizim koordinasyonumuzda yürütüldü. Bu süreçte çalışmalar arkeolojik kazılardan çok Klaus Schmidt döneminde başlayan Göbeklitepe çatı projesi eksenli yürüdü. Merhum Klaus Smith’in eşi Çiğdem Schmidt’le Göbeklitepe güvenlik sistemi ile ilgili problemler yaşadığımız doğrudur. Çiğdem Schmidt, o dönemde Alman Arkeoloji Enstitüsü bünyesinde çalıştığı için yaşadığımız sorunlar Alman arkeoloji Enstitüsü ile paylaşılmıştır. Çiğdem Schmidt ile problem yaşayan tek kişi ben olmadığım için Çiğdem Schmidt, enstitüce kazı görevinden uzaklaştırıldı. Bu süreçten sonra Çiğdem Schmidt olayı kişiselleştirerek sosyal medya üzerinden şahsıma defalarca hakaret etmiş, merhum Klaus Schmidt’in hatırına işlem yapmamıştım. Ancak bu bardağı taşıran damla oldu. Bu hakaretlerden sonra yasal süreci başlattığımı kamuoyu ile paylaşmak isterim. FETÖ Terör Örgütü üyesi olduğumla ilgili ise; kamuoyunu temin ederim ki şu anda AK Partili olmak suç olsa idi bu şerir, hasut çekemeyen insanlar şahsımı AK Partili olmakla suçlayacaklardı. Bu şer odakları ellerini karaya bulamış kimi sevmiyor, kime zarar vermek istiyorlarsa üstüne sürüyorlar. 15 Temmuz darbe gecesi uçaklar, helikopterler tanklar daha meydanda iken benim darbeyi lanetleyen açıklamalarım oldu. Allah korusun darbe gerçekleşseydi benim bu paylaşımlardan dolayı ne sıkıntılar yaşayacağımı kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 11:51
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15