Su kesintisinin nedenini açıkladı: Sıkışmadan kaynaklı patlama (GÜNCELLENDİ)

Şanlıurfa'da dünden bu yana yaşanan su kesintileriyle ilgili basın açıklaması yapan Nihat Çiftçi, "Su alma yapısında enerjinin dalgalanması sebebiyle basınçta oluşan sıkışmadan kaynaklı patlama meydana geldi" diyerek 15 dakika içinde müdahale edildiğini belirtti. Çiftçi, ilerleyen saatlerde suların verileceğini duyurdu.

Su kesintisinin nedenini açıkladı: Sıkışmadan kaynaklı patlama (GÜNCELLENDİ)
banner38

Tüm il genelinde arıtma tesisinin su alma yapısında meydana gelen arıza nedeniyle dün saat 19.00 itibariyle yaşanan kesintilerle ilgili açıklama yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ekibiyle beraber basın açıklaması için kameraların karşısına geçti.

Kentte suların neden kesildiğine dair açıklama yapan Çiftçi, "Su alma yapısında enerjinin dalgalanması sebebiyle basınçta meydana gelen sıkışma sonucu patlama oldu. Tabi bu patlama, 15 dakika içinde müdahale olmasına rağmen sistem odası 22 bin metreküp suyla doldu. Yüksek basınçtı. Yedek sistemlerin devreye girmesi için 22 bin metreküp suyla ilgili hemen tüm birimler harekete geçti. 22 saatlik çalışmayı bizzat yürüttük" dedi.

Şanlıurfa'nın 4 gün su almama riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Çiftçi, "Normal şartlarda 4 gün su almama riskiyle karşı karşıyaydık. Çok etkin bir çalışma ile suyu vermeye başladık, su arıtılıyor. Sistemin dolması ile 8 saat içinde Şanlıurfa suya kavuşacak. Bu hiç beklenilmeyen, olağanüstü bir olaydı" diyerek emeği geçen tüm kurum amirlerine ve emeği geçenlere teşekkür etti. 


SABOTAJ İDDİASI
Özellikle sosyal medyada yer alan sabotaj iddialarına da yanıt veren Çiftçi, "Su hayati öneme sahip olduğu için ister istemez böyle bilgi kirlilikleri de dolaşabilir. Fakat işin tamamıyla sebebi ve gelişen şekli bu. Bu tamamıyla sistemsel ve basınçla alakalı bir olaydır. Herhangi bir sabotaj durumu söz konusu değildir. Bu konuda insanlarımız rahat olsunlar" diyerek sözlerine son verdi. 

Mustafa PAYIK/AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 11:16
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15