Şanlıurfalı gençler ’57. Alay’a vefa için yürüdü

Çanakkale Kara Savaşları'nın 103. yıldönümü nedeniyle 57’nci Alay Vefa yürüyüşü Şanlıurfa'da binlerce gencin katılımıyla gerçekleştirildi.

Şanlıurfalı gençler ’57. Alay’a vefa için yürüdü
banner38

Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı "57. Alay Vefa Yürüyüşü" düzenlendi.

Bakanlığın Çanakkale Kara Savaşları'nın 103. yıldönümü nedeniyle düzenlediği 57’nci Alay Vefa yürüyüşü Şanlıurfa'da da gerçekleştirildi. Yürütüş öncesi gençler şehitler için Balıklıgöl Dergah Caminde sabah namazı kıldı. Namazın ardından gençlere tümü şehit düşen 57’inci Alay askerlerinin son yemeği, kırık buğday çorbası ikram edildi. 

Ardından 100 metre uzunluğundaki Türk bayrağı eşliğinde Dergah Caminden Şehitlik anıtına kadar yürüyüş gerçekleştiren 3 binden fazla genç,  “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganı attı.

İl Müftüsü İhsan Açık da yürüyüşün sonunda Kur'an-ı Kerim tilaveti okuyarak, şehitler için dua etti. 

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Keşküş, gençlerin tüm yurtta şehitleri için vefa yürüyüşü gerçekleştirdiğini söyleyerek “Böyle dini ve manevi değerleri tüm gençlerimize aksettirmek için elimizden geldiğince çaba gösteriyoruz” dedi.

 

Öte yandan yürüyüşe Keşküş ve gençlerin yanısıra Şanlıurfa Vali Yardımcısı Selami Işık, İl Müftüsü İhsan Açık, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Erdoğan Güvel, Gençlik Merkezleri Koordinatör Müdürü Mesut Buğrul, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hüseyin İlhan, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz katıldı.

 

57. ALAY HAKKINDA

Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı olan Anzak Çıkarması'nı durdurmak için 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen efsanevi 57. Alay, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki yaklaşık 3 bin subay ve ve askerden oluşuyordu.

Düşman çıkarmasını haber alır almaz Atatürk'ün inisiyatifiyle harekete geçen 57. Alay, Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayarak savaşın seyrini değiştirdi. Atatürk'ün "Ben size taaruzu değil, ölmeyi emrediyorum" emriyle kendisinden sayıca çok üstün Anzak kuvvetlerine karşı saldırıya geçen alay, binlerce şehit ve yaralı vermesine karşın cepheyi korumayı başardı ve Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında kilit rol oynadı.

AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 11:00
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15