Şanlıurfa Barosu'ndan 'grev' açıklaması

Şanlıurfa Baro Başkanı Avukat Abdullah Öncel, Diyarbakır E Tipi cezaevinde açlık grevine başlayan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’den sonra birçok kişinin tutuklu ve hükümlü süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlaması üzerine basın açıklaması düzenledi.

Şanlıurfa Barosu'ndan 'grev' açıklaması
banner38

60'ı ceza evinde 320'ye yakın tutuklu ve hükümlünün süresiz açlık grevine başlaması üzerine Şanlıurfa Baroso bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına birçok avukat katılırken, konuşmayı baro adına Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel yaptı.

Açlık grevine başlayanların sayısının ülke genelinde binleri aştığını söyleyen Öncel, ”2 Eylül askeri darbesinden günümüze kadar hak ihlalleri karşısında zaman zaman cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin sonucu olarak, maalesef birçok yurttaşımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda yurttaşımız ise kalıcı sağlık sorunları yaşamıştır.  Ayrıca hukuksuz bir biçimde tutuklu bulunan ve 39 gündür açlık grevinde olan Çağdaş Hukukçular Derneği  Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ile diğer 5 meslektaşımızın taleplerini sahiplendiğimizi belirtiyoruz. Gerekçe gösterilmeden tutuklanan ve tecrit altında tutulan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Meslektaşlarımıza reva görülen bu uygulamalar vicdan sahibi herkesi rahatsız etmektedir. Şanlıurfa Barosu olarak, siyasal iktidarın silahı haline dönüşen bazı mahkemelerce verilen hukuka aykırı tutuklama kararlarının bir an evvel ortadan kaldırılması, hukuku şiar alan tüm hukuk örgütlerinin de bu duruma seyirci kalmamaları çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 17:15
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15