Meraların taş ocağına dönüştürülmesi Meclis gündeminde

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Urfa'da mera alanlarına yapılması planlanan taş ocaklarına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na soru önergesi verdi.

Meraların taş ocağına dönüştürülmesi Meclis gündeminde
banner53

 

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir köylülerin eylemine neden olan mera alanlarının taş ocağına dönüştürülmesi kararına ilişkin  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu. 

Karaköprü'deki Korukezen ve Kırkpınar mahalleleri civarında Limak Çimento San. ve Tic. A.Ş tarafından yapılacak olan taş ocağı işletmeciliğinin kentin doğasını tehlikeye atacağını belirten Baydemir, projenin hayata geçirilmesi ile mera niteliğinde bölgede bulunan 20 köyün de bundan etkileceğini söyledi. 

Köylüler tarafından da eylemlere neden olan projeye dair dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na soru önergesi veren Baydemir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na da 9 maddelik önerge sundu.

İşte o önerge: 

 

  1. Projenin etkileyeceği bölgedeki hayvan sayısı, hayvanın cinsi,  kaba yem kaynakları, kaba yem üretimi,  kaba yem açığı, üretilen kaba yemin ihtiyacı karşılama oranı nedir?
  2. Arazinin mera vasfı değiştirilmiş midir? Mera vasfı değiştirilmiş ise ne kadarı, hangi hukuki dayanakla değiştirilmiştir? Geçim kaynağı olan hayvancılığın ihtiyaç duyduğu yem miktarı nasıl karşılanacaktır. Değiştirilmemiş ise Köylülere ait mera alanlarının Limak Çimento San. ve Tic. A.Ş. tarafından taş ocağı olarak kullanılmasına nasıl olanak sağlanmıştır?
  3. Projeden etkileneceği alanın yüzölçümü ne kadardır? Bu bölgedeki hane ve nüfus sayısı nedir? Proje ile ilgili çiftçilerden görüş alınmış mıdır? Alınmış ise içeriği nedir?
  4. Mera alanının taş ocağı yapılmasıyla bölgede hayvancılığın ciddi zarar göreceği aşikârdır. Bu durumun önüne geçebilmek için tedbir alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir?
  5. 10.08.2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğine göre Şanlıurfa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı sağlık koruma bandı mesafesi 50 metre olarak belirlenmiş olup, nedeni fıstık ağaçlarının olmasından kaynaklıdır. 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un fıstık ağaçlarını da kapsadığı yönünde yargı kararları bulunmaktadır. Kanunun 20. Maddesinde “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz.” İbaresi geçmektedir. Proje ile ilgili verilen ÇED raporunda ise taş ocağında üretim aşamalarında, dekapaj, patlatma ile üretim, yükleme, taşıma ve tesis faaliyetleri esnasında toz yayılımı olacağı belirtilmektedir. Projenin gerçekleştirileceği bölgede ise tesise neredeyse 50 metre uzaklıkta fıstık ağaçları bulunmaktadır. Buna rağmen ‘Marn Ocağı ve Killitaş Taş Ocağı’ Projesine Mera Vasıf Değişikliği düşünüyor musunuz?
  6. Projeden etkilenecek olan köylerde yaşayan vatandaşlarının uğrayacağı zararlar öngörülmüş müdür? Oluşması muhtemel zararlar nasıl karşılanacaktır?
  7. 18.584 km² yüzölçümüne sahip Urfa coğrafyasında tarım arazisi olmayan, insan sağlığını tehdit etmeyen ve bu tesisin kurulacağı başka alan yok mudur?
  8. 2 milyon m² çorak araziye sahip olan kentte bu tesisin daha uygun bir alanda kurulmasına imkan varken hangi saik ve rant ilişkisi mera arazisinde karar kılmıştır?
  9. Mağduriyet yaratacağı şüphesiz olan proje ile ilgili müfettiş görevlendirecek misiniz? İşlem başlatacak mısınız?
Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 06:57
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15