Mera davasını 'Doğa' kazandı!

Urfa Çalışma Grubu, Limak Çimento’nun ele geçirmek istediği Kırkpınar ve Korukezen meraları hakkındaki ÇED olumlu raporunu iptal ettirmeyi başardı. Rapor iptal edilmeseydi bölgenin en iyi ve sayıları 5 milyonu bulan fıstık ve zeytin ağaçları zarar görecekti.

Mera davasını 'Doğa' kazandı!
banner38

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı bazı köylerdeki meraların Limak Çimento’ya tahsis edilmesiyle ilgili köylülerin lehine güzel bir gelişme yaşandı. Kırkpınar ve Korukezen köylerinin mera alanlarına taş ocağı kurmak isteyen Limak Çimento’nun, önceki yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ÇED raporu aldığı ortaya çıkmıştı. Bakanlığın 20.10.2016 tarihinde verdiği ÇED olumlu raporuyla Kırkpınar ve Korukezen meralarının killi kireç taşı ve marn ocağı işletmesine açılması uygun görülmüştü. Ancak Urfa Çalışma Grubu 2 yıl verdiği mücadelenin sonunda bu kararı iptal ettirmeyi başardı. Kararla birlikte meradan yararlanan Kırkpınar ve Korukezen’in yanı sıra Tülmen, İsaveren, Esemkulu, Kalecik, Yarımtepe, Mustafacık ile Kızlar gibi köylerde de sevinçle karşılandı. Grup üyeleri dün akşam saatlerinde mera alanına giderek burada basın açıklaması yaptı. 

 


ÖCAL: 5 MİLYON FISTIK VE ZEYTİN AĞACI ZARAR GÖRECEKTİ
Urfa Çalışma Grubu, doğanın zarar görmemesi adına mücadele başlattı. 2 yıldır avukatları Mehmet Ejder aracılığıyla hukuk mücadelesi veren Urfa Çalışma Grubu nihayet olumlu sonuç aldı. Mera alanına giden grup üyeleri adına basın açıklaması yapan Rüştü Öcal, şunları kaydetti: “Yaptığımız tetkikler sonucu bahse konu alanın; mera arazisi niteliğinde olduğu, etrafında bu alandan yararlanan on adet köy bulunduğu, köylülerin küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını bu merada otlatarak geçimlerini sağladıkları, tek geçim kaynağı hayvancılık ve çiftçilik olan yöre sakinleri için alanın hayati öneme sahip olduğu, ekolojik olarak bakıldığında söz konusu kireç taşı ve marn ocaklarının yüksek miktarda toz ve hava kirliliğine sebebiyet vereceği, bu durumun çevrede bulunan flora ve faunayı olumsuz etkileyeceği, yaklaşık 5 milyon fıstık ve zeytin ağacının verimliliğine olumsuz etkileri olacağı, hatta ağaçların kurumasına da yol açabileceği, ayrıca yakınında bulunan konut alanlarına da zararlı olacağı kanaatine varılmıştır.”
 

 

‘İDARE MAHKEMESİNE TEŞEKKÜR EDERİZ’
“Urfa Çalışma Grubu olarak, ilimize olumsuz etkilerinin aşikar olduğu, ülkemiz tarım ve hayvancılığının can çekiştiği bir dönemde bu duruma sessiz kalamazdık” diyen Öcal, Bu nedenle yörenin kanaat önderleri, muhtar ve çiftçilerle görüşerek konuyu yargıya taşıdıklarını belirtti. Öcal, “Şanlıurfa İdare Mahkemesinin 2018/272 sayılı kararıyla; yukarıda belirttiğimiz gerekçeler göz önüne alınarak davaya konu ÇED olumlu raporunun iptaline karar verilmiş, dava kamu lehine sonuçlanmıştır. Davanın açılmasında ve takibinde emeği geçen Av. Mehmet Ejder Beye ve duyarlılıklarından dolayı Şanlıurfa İdare Mahkemesine Şanlıurfa Halkı adına teşekkür ederiz.” diye konuştu.

 

 

'BİZİM İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR'

Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Karaköprü'ye  bağlı Kırkpınar mahalle muhtarı Mehmet Parmaksız, "Öncelikle gerçekten bu çalışan ekibe ve arkadaşlara çok teşekkür ederim. Çünkü hem avukat bey, hem çalışan arkadaşların çok emekleri geçti. Onlar olmasaydı biz tek başımıza bu mücadeleyi veremezdik. Bu arkadaşlar yolu bildiği için bize yol gösterdiler, yardımcı oldular. Tabi bizde dediklerini yaptık, çünkü bizim için meramız hayati önem taşıyor. 10 köyün su deposudur, bütün sular buradan akıyor. Bide mera olmayınca çiftçi ne yapacak? Burada 100 hane sadece geçimlerini hayvancılıkla yapıyor. Bölge komple fıstıktır. Eğer burada ocak kurulmuş olsaydı, inanın hiçbir çiftçi alamazdı. Çünkü toz olunca  dölleme yapıyor, dölleme olmayınca ürün alamıyor. Ekibe gerçekten çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

 


 

2 YIL ÖNCE VERİLEN RAPORDA NE DİYORDU?
Urfa’da Kırkpınar, Tülmen, İsaveren, Esemkulu, Kalecik, Yarımtepe, Mustafacık, Korukezen, Kızlar gibi köylerin karşı çıktığı Limak Çimento’nun taş ve kum ocağına çevirmek istediği meralar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirilmesi İzin ve Denelim Genel Müdürlüğü tarafından ‘Kalker Ocağı Kapasite Artışı’ Projesi için hazırlanan ÇED raporuna olumlu yönde karar verdi. Kararın halka duyurulmasının istendiği ÇED raporuyla ilgili olarak, “Şanlıurfa İli Bozova İlçesi Küçüktülmen Köyü, 36020 işletme Ruhsat Numaralı Saha Mevkii'nde, Limak Çimento San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kalker Ocağı Kapasite Artısı projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza Çevrimi ÇED süreci Yönelim Sisteminden sunulan ÇED Raporu. İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Kalker Ocağı Kapasite Artışı hakkında ÇED Yönetmeliğinin M maddesi gerekince Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ Kararı verilmiş olup Şanlıurfa Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmelikteki ilgili hükümlerine uyulması, mer'i mevzuat uyarınca İlgili kurum/kurul unlardan gerekli izinlerin alınması, yatırımın başlangıç ve inşaat dönemine ilişkin bilgilendirme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de Bakanlığımıza veya Şanlıurfa Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) ne iletilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER- AJANS URFA

AJANS URFA'NIN KONUYLA İLGİLİ DAHA ÖNCE YAPTIĞI HABERLER

Bir işletmenin hatırı için binlerce fıstık ağacı ölecek

Limak ve arkasında duran yetkililer başına iş açacak!

Limak köylüleri isyana teşvik ediyor!

Meralar gitti gidiyor! Köylüler direniyor...

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 07:56
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15