Memur-Sen Urfa İl Başkanı'ndan "Başörtüsü" tartışmasına tepki

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), TSK'daki başörtü takabilme imkanını sağlayan kılık kıyafet değişikliğinin durdurulması yönündeki isteme Danıştay'dan ret cevabı geldi. Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun "TSK dahil milletin hiçbir kurumunda, kuruluşunda, başı örtülü olarak görev yapma istek ve iradesine sahip olan kadınların ve kızlarımızın inanç ve değerlerini yok sayacak bir yasanın yapılmasına izin vermeyiz, izin vermeyeceğiz" dedi.

Memur-Sen Urfa İl Başkanı'ndan
banner38

Milli Savunma Bakanlığı’nca Şubat 2017’de Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği’nde önemli bir değişikliğe imza atılmıştı.

Düzenlemeyle TSK’da kadın personellerin başörtü takabilmelerine imkan tanındı. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), söz konusu düzenlemenin iptali için Danıştay’da dava açmıştı. HKP düzenlenin yürütmenin durdurulmasını da istemişti. Daire ilk olarak yürütmeye durdurma talebini inceledi.

Danıştay 2. Dairesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) başörtüsü serbestliği getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini 1’e karşı 4 üyenin oyuyla reddetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun HKP'nin başörtüsüyle ilgili girişimine sert tepki gösterdi. "Danıştay bünyesinde toplumu germeye, vesayetle malul Eski Türkiye’yi geri getirmeye, hak ve özgürlük temelli hukuk anlayışının hakim olması noktasında ipe un sermeye meyilli bir yapı cirit atıyor" dedi.

Memur -Sen olarak bir uyarıda bulunan Coşkun "Artık, millete rağmen ele geçireceğiniz mevziiniz de, milleti yok sayarak varacağınız menziliniz de kalmadı ve hiçbir zaman olmayacak. Ya milletle birlikte yolculuğuna ortak alacaksınız ya da millet iradesinin ve egemenliğinin sarsılmaz gücü ve yenilmez cüssesi karşısında ortalıktan kaybolup yok olacaksınız" ifadelerini kullandı. 

 

MEMUR-SEN SÖZ VERDİ

Başörtüsü yasağına asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Coşkun açıklamasına şu sözlerle son verdi:

"Memur-Sen olarak söz veriyoruz; TSK dahil milletin hiçbir kurumunda, kuruluşunda, Türkiye’mizin tek bir karışında, bugününde ve yarınında ne başörtüsü yasağına da başı örtülü olarak görev yapma istek ve iradesine sahip olan kadınların ve kızlarımızın inanç ve değerlerini yok sayacak bir yasanın yapılmasına da, yargı kararının ve mütalaanın yazılmasına zemin oluşturacak bir iklime de iradeye de izin vermeyiz, izin vermeyeceğiz."

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 12:44
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15