Köylülerin 'Mera' direnişi Meclis'e taşındı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Urfa'da mera alanlarına yapılması planlanan taş ocaklarına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na soru önergesi verdi.

Köylülerin 'Mera' direnişi Meclis'e taşındı
banner38

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir Karaköprü ve Bozova'da bulunan mera alanlarına kurulacak olan taş ocaklarına dair sorunu meclis gündemine taşıdı.

Karaköprü ve Bozova’ya bağlı bazı köylerdeki meraların taş ocağına tahsis edilmesine ilişkin dün Ajans Urfa'da yer alan "Meralar gitti gidiyor! Köylüler direniyor..." haberi üzerine harekete geçen HDP'li vekil Baydemir, kentin doğasını tehlikeye düşerecek olduğunu belirttiği proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na soru önergesi sundu. 

"Proje; Şanlıurfa ili, Karaköprü ilçesi, Korukezen ve Kırkpınar mahalleleri civarında Limak Çimento San. ve Tic. A.Ş tarafından Maden işleri Genel Müdürlüğünden alınan, 3307093, 3307094 erişim no’lu (84488, 84487 işletme ruhsat no’lu) killi kireçtaşı ocağı ve 3307095, 3307096 erişim no’lu (84499, 84498 işletme ruhsat no’lu) marn ocağı işletmeciliğine ilişkindir. Projeye istinaden Bakanlığınızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir. Ancak projenin gerçekleştirileceği 197,5 hektarlık alan mera niteliğinde, bölgede bulunan yirmi köyün de kullanım alanı durumundadır" diyen Vekil Baydemir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlaması istemiyle 9 maddelik hazırladı.

İşte mera alanlarına yapılacak taş ocaklarına dair Bakanlık'a gönderilen önerge: 

 

  1. Projenin etkileyeceği bölgedeki hayvan sayısı, hayvanın cinsi,  kaba yem kaynakları, kaba yem üretimi,  kaba yem açığı, üretilen kaba yemin ihtiyacı karşılama oranı nedir?
  2. Arazinin mera vasfı değiştirilmiş midir? Mera vasfı değiştirilmiş ise ne kadarı, hangi hukuki dayanakla değiştirilmiştir? Geçim kaynağı olan hayvancılığın ihtiyaç duyduğu yem miktarı nasıl karşılanacaktır. Değiştirilmemiş ise Köylülere ait mera alanlarının Limak Çimento San. ve Tic. A.Ş. tarafından taş ocağı olarak kullanılmasına nasıl olanak sağlanmıştır?
  3. Projeden etkileneceği alanın yüzölçümü ne kadardır? Bu bölgedeki hane ve nüfus sayısı nedir? Proje ile ilgili çiftçilerden görüş alınmış mıdır? Alınmış ise içeriği nedir?
  4. Mera alanının taş ocağı yapılmasıyla bölgede hayvancılığın ciddi zarar göreceği aşikârdır. Bu durumun önüne geçebilmek için tedbir alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir?
  5. 10.08.2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğine göre Şanlıurfa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı sağlık koruma bandı mesafesi 50 metre olarak belirlenmiş olup, nedeni fıstık ağaçlarının olmasından kaynaklıdır.3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un fıstık ağaçlarını da kapsadığı yönünde yargı kararları bulunmaktadır. Kanunun 20. Maddesinde “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz.” İbaresi geçmektedir. Proje ile ilgili verilen ÇED raporunda ise taş ocağındaüretim aşamalarında, dekapaj, patlatma ile üretim, yükleme, taşıma ve tesis faaliyetleri esnasında toz yayılımı olacağı belirtilmektedir. Projenin gerçekleştirileceği bölgede ise tesise neredeyse 50 metre uzaklıkta fıstık ağaçları bulunmaktadır. Buna rağmen ‘Kalker Ocağı Kapasite Artışı’ Projesine olumlu karar vermenizi nasıl açıklamaktasınız?
  6. Projeden etkilenecek olan köylerde yaşayan vatandaşlarının uğrayacağı zararlar öngörülmüş müdür? Oluşması muhtemel zararlar nasıl karşılanacaktır?
  7. 18.584 km² yüzölçümüne sahip Urfa coğrafyasında tarım arazisi olmayan, insan sağlığını tehdit etmeyen ve bu tesisin kurulacağı başka alan yok mudur?
  8. 2 milyon m² çorak araziye sahip olan kentte bu tesisin daha uygun bir alanda kurulmasına imkan varken hangi saik ve rant ilişkisi mera arazisinde karar kılmıştır?
  9. Mağduriyet yaratacağı şüphesiz olan proje ile ilgili müfettiş görevlendirecek misiniz? İşlem başlatacak mısınız?

 

MERALAR GİTTİ GİDİYOR! KÖYLÜLER DİRENİYOR... 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 09:24
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15